Aktualności

Rozładowany akumulator – gdzie oddać?

Rozładowany akumulator sprawia problemy nie tylko z mobilnością, ale również te związane z bezpieczeństwem i ochroną środowiska. Na szczęście tych ostatnich można uniknąć, postępując 
w sposób odpowiedzialny i zgodny z przepisami. Jak to zrobić? Dowiecie się z niniejszego artykułu. 

 

 

Rozładowany akumulator – problemy i wyzwania 

Kiedy okazuje się, że mamy rozładowany akumulator, warto sprawdzić, czy da się go jeszcze naładować. Można to zrobić w serwisie samochodowym lub samemu za pomocą miernika elektrycznego. Jeśli jednak okaże się, że nasza bateria samochodowa jest już zużyta, staje się niebezpiecznym odpadem i trzeba wziąć pod uwagę następujące problemy: 

  • Niebezpieczny ciężar – waga akumulatora wynosi zazwyczaj kilkanaście kilogramów. Przenoszenie go samemu, zwłaszcza po schodach, grozi nadwyrężeniami, a w razie upadku jeszcze poważniejszymi konsekwencjami. 
  • Akumulatory zawierają niebezpieczne substancje, dlatego do demontażu warto zaopatrzyć się w odpowiednie klucze i rękawice ochronne, które zabezpieczą nas przed poparzeniem roztworem kwasu siarkowego przy ewentualnym uszkodzeniu baterii samochodowej.  
  • Akumulatory zawierają substancje szkodliwe dla środowiska, takie jak kwas siarkowy i ołów. Dlatego nie mogą być one po prostu wyrzucone do ogólnych pojemników na śmieci, lecz muszą być odpowiednio zutylizowane. 
  • Kary pieniężne – za nieprawidłowe przechowywanie akumulatorów możemy zapłacić nawet kilka tysięcyotych. W przypadku firm niewłaściwe gospodarowanie niebezpiecznymi odpadami grozi również pozbawieniem wolności do 3 lat. 

 

Rozładowany akumulator – gdzie oddać? 

Na szczęście jest wiele miejsc, gdzie można oddać stary, zużyty czy po prostu uszkodzony akumulator, nienadający się już do ponownego ładowania. Do najważniejszych należą: 

  • PSZOK – punkty selektywnej zbiórki odpadów komunalnych – niemniej warto wcześniej sprawdzić, czy w wybranym przez nas miejscu przyjmują akumulatory. 
  • Profesjonalne sklepy z akumulatorami – wiele z nich nie tylko przyjmie naszą starą baterię, ale również odliczy nam kaucję w przypadku zakupu nowej. 
  • Warsztaty samochodowe – tam przede wszystkim upewnimy się, czy nasz akumulator jest całkowicie zużyty, a wymieniając starą baterię na nową, nie będziemy musieli wnosić kaucji. 

 

Rozładowany akumulator sprawdzimy w serwisie

Rozładowany akumulator – najlepsze rozwiązanie 

Biorąc pod uwagę powyższe fakty, w przypadku, gdy nasz akumulator ulegnie rozładowaniu, a nie wiemy, co robić, najlepiej zwrócić się z tym do specjalistów. Pomocny będzie w tym przypadku serwis Battery Point, gdzie nie tylko uzyskamy poradę, ale umówimy sprawdzenie akumulatora (często można go jeszcze uratować) lub ewentualną wymianę w najbliższym warsztacie. Pozostawimy tam zużyty akumulator, który fachowcy przechowają w bezpieczny dla ludzi i środowiska sposób, a następnie przekażą odpowiednim podmiotom do utylizacji. 

Leave A Comment