Jak kupić używany samochód? – Lista rzeczy, które powinieneś sprawdzić

Kupno używanego auta to decyzja, która może wywołać wiele emocji i pytań. Czy jest to dobry wybór? Czy samochód jest w dobrym stanie? Aby ułatwić ten proces, przedstawiamy, checklistę, która pomoże Ci zdecydować, jak kupić dobry używany samochód.

Jak kupić dobry używany samochód?

Kiedy rozważasz zakup samochodu używanego, pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest dokładny research. W zależności od budżetu jakim dysponujesz zawęź poszukiwania do 2-3 aut, które Ci się podobają. Co ważne, jeżeli chcesz przeznaczyć przykładowo 50 tysięcy złotych na samochód nie wybieraj aut, które zaczynają się od tej kwoty, bo będą to przeważnie zmęczone sztuki.

Po wybraniu 2-3 modeli aut sprawdź ich silniki oraz wyposażenie. Praktycznie każdy samochód jaki wyszedł z fabryki posiada gorsze i lepsze jednostki napędowe. Ogranicz się do tych najmniej awaryjnych. Po zweryfikowaniu podstaw zapisz sobie na jakim wyposażeniu zależy Ci najbardziej, a które jest tylko opcjonalne. 

Tak przygotowany możesz zacząć szukać auta. A zaczynamy zawsze od rozmowy telefonicznej. 

O co zapytać sprzedawce auta przez telefon?

Zanim umówisz się na oględziny samochodu, warto zadać sprzedawcy kilka kluczowych pytań przez telefon. Pozwoli to na wstępną ocenę stanu pojazdu i historii transakcji:

  1. Historia pojazdu: Czy auto miało wypadki? Jak często było serwisowane?
  2. Stan techniczny: Czy są jakieś znane usterki? Kiedy był ostatni serwis?
  3. Dokumentacja: Czy samochód posiada pełną dokumentację, w tym książkę serwisową i dwa komplety kluczyków?
  4. Powód Sprzedaży: Dlaczego sprzedajesz samochód?
  5. Możliwość sprawdzenia na stacji diagnostycznej lub u mechanika: większość sprzedających wyrazi na to zgodę jednak warto z kultury zapytać jeszcze przed faktem. 

Jeżeli któraś z powyższych kwestii wzbudziła Wasze zaniepokojenie warto poprosić o dodatkowe zdjęcia. Pamiętajmy, że po drugiej stronie telefonu też jest człowiek, dlatego w większości przypadków szanując czas swój i jego zgodzi się na dosłanie dodatkowych zdjęć.

Co warto sprawdzić na spotkaniu?

Historia pojazdu

Sprawdź historię pojazdu, korzystając z numeru VIN. Pozwoli to na ocenę przeszłości samochodu, w tym wypadków, zmian właścicieli i serwisowania. Daje to pewność, że kupujesz auto bez ukrytych problemów.

Stan karoserii i lakieru

Dokładnie obejrzyj karoserię i lakier. Szukaj śladów korozji, wgnieceń oraz różnic w odcieniach lakieru, które mogą wskazywać na wcześniejsze naprawy. Pamiętaj jednak, że nie kupujesz nowego auta. Drobne ślady użytkowania nie oznaczają, że auto jest złe.

Wnętrze i wyposażenie

Sprawdź stan wnętrza – siedzenia, deska rozdzielcza, systemy elektryczne. Upewnij się, że wszystkie funkcje, jak klimatyzacja czy radio, działają poprawnie. Po prostu wszystko. Otwórz szyby, włącz podgrzewane siedzenie, sprawdź czy wszystkie przyciski na kierownicy multifunkcyjnej działają.

Stan techniczny

Obejmuję to kontrolę silnika, skrzyni biegów, układu hamulcowego, zawieszenia i innych kluczowych elementów. Szukaj wycieków i słuchaj niepokojących dźwięków podczas jazdy próbnej. Nie wszystkie te rzeczy będziesz w stanie sprawdzić samodzielnie. Czasem warto udać się na najbliższą stację diagnostyczną i zrobić tak zwaną „ścieżkę”.

Dokumentacja pojazdu

Zweryfikuj dokumentację samochodu – dowód rejestracyjny, książkę serwisową, ubezpieczenie. Upewnij się, że wszystkie dokumenty są aktualne i odpowiadają rzeczywistości. Warto dodatkowo sprawdzić czy VIN w dokumentach zgadza się z tym na nadwoziu. 

Jazda próbna

Jazda próbna jest kluczowa. Pozwala ocenić, jak auto zachowuje się na drodze, czy są jakieś niepokojące dźwięki, jak reaguje na przyspieszenie i hamowanie.

Sprawdzenie przez mechanika

Jeśli nie jesteś pewny stanu technicznego, warto zlecić sprawdzenie pojazdu profesjonalnemu mechanikowi. Może on wykryć potencjalne problemy, o których nie wiesz.

Umowa Kupna-Sprzedaży

Upewnij się, że umowa kupna-sprzedaży jest kompletna i dokładna. Powinna zawierać wszystkie istotne informacje o transakcji i samochodzie.

Przestrzeganie tych kroków może znacznie zwiększyć Twoje szanse na zakup dobrego, używanego samochodu i uniknięcie problemów w przyszłości.

O czym jeszcze należy pamiętać przy kupnie samochodu?

Przy zakupie używanego auta ważne jest, aby nie kierować się emocjami. Budżet, jaki możesz przeznaczyć na zakup, powinien uwzględniać potencjalne koszty napraw i serwisowania. Warto zapytać sprzedającego o wszystkie istotne aspekty dotyczące samochodu, w tym o historię serwisową i ewentualne wady. Zweryfikuj również autentyczność ogłoszenia oraz wiarygodność sprzedawcy, czy to osoba prywatna, czy komis.

Skup bmw Warszawa

Co należy zrobić po zakupie auta używanego?

Po zakupie używanego auta niezbędne jest przeprowadzenie pełnej rejestracji pojazdu oraz ubezpieczenia. Jeśli samochód pochodzi od osoby prywatnej, sprawdź dokładność umowy kupna-sprzedaży. Warto też odwiedzić warsztat, aby przeprowadzić dokładne sprawdzenie stanu technicznego i potencjalnych usterek. W tym kontekście, jeśli zastanawiasz się nad sprzedażą starego samochodu, skup aut używanych może być dobrym rozwiązaniem. Więcej informacji znajdziesz na AutoSkupPro.

Wnioski

Kupno używanego samochodu wymaga uwagi i rozwagi. Pamiętając o powyższych poradach, możesz podjąć świadomą decyzję i cieszyć się dobrym zakupem. Nie popadnij jednak w paranoje. Ciężko znaleźć auto idealne, a to z jedną małą ryską, ale w pełni sprawnie mechanicznie może być strzałem w dziesiątke.

Leave A Comment