Aktualności

Zimówki na sezon 2023/2024 – wszystkie najważniejsze informacje

17 sierpnia 2023
Bez kategorii, Nowości

Czy jesteś gotowy na zimę? Jeśli nie, to przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się wszystkiego, co musisz wiedzieć o oponach zimowych na nadchodzący sezon!

Dlaczego warto wybrać opony zimowe?

Zimą warunki na drodze są zmienne, nieprzewidywalne i czasem nawet niebezpieczne. Opony letnie nie radzą sobie dobrze w takim środowisku, czyli w niskich temperaturach, zwiększając prawdopodobieństwo poślizgów i wypadków. Rozwiązaniem okazują się tu tylko zimówki, gwarantujące:

  • Przyczepność: Opony zimowe są produkowane z miękkiej mieszanki gumowej, która zachowuje elastyczność w niskich temperaturach. Dzięki temu zapewniają lepszą przyczepność na śliskich nawierzchniach.

  • Bezpieczeństwo: Opony zimowe skracają drogę hamowania na śniegu i lodzie, co może być kluczowe w sytuacjach awaryjnych.

  • Komfort jazdy: Opony zimowe zmniejszają ryzyko poślizgu, co sprawia, że jazda jest bardziej komfortowa i mniej stresująca.

Kiedy zmieniać opony na zimowe?

Zmiana opon na zimowe powinna nastąpić, gdy średnia dobowa temperatura w ciągu kilku dni spada poniżej 7 ℃. Przedwczesne założenie opon zimowych w wysokich temperaturach może prowadzić do przyspieszonego zużycia bieżnika, podobnie dzieje się przy zaniechaniu na wiosnę. Opony nie są najtańszym wydatkiem, więc z dbałości o budżet lepiej zmienić je w porę.

Jakie opony wybrać?

Wybór odpowiednich opon zimowych zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj pojazdu, styl jazdy i budżet. Oto kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę:

  • Indeks nośności: Opony o wyższym indeksie nośności są bardziej odporne na ciężkie obciążenia, co jest ważne dla SUV-ów i samochodów dostawczych.

  • Technologie: Niektóre opony mają specjalne technologie, takie jak RUN-ON-FLAT, czyli pozwalają kontynuować jazdę po przebiciu opony, czy technologia SEALANT, zapewniająca szczelność opony w przypadku przebicia. Szukaj produktów tego typu, jeśli jeździsz nowoczesnym autem, w którym producent nie przewidział koła zapasowego.

  • Parametry użytkowe: Warto zwrócić uwagę na efektywność paliwową, przyczepność na mokrej nawierzchni oraz hałas zewnętrzny.

Wyższość opon zimowych nad wielosezonowymi – takie są fakty

Mimo wszystko zastanawiasz się, czy opony zimowe są naprawdę lepsze od wielosezonowych? Odpowiedź brzmi: tak! Oto kilka faktów, które potwierdzają wyższość opon zimowych nad ich całorocznymi odpowiednikami.

Specjalistyczna konstrukcja dla zimy

Opony zimowe są specjalnie zaprojektowane do radzenia sobie z trudnymi warunkami zimowymi. Ich miękka mieszanka gumowa zapewnia lepszą przyczepność w niskich temperaturach, podczas gdy głębszy bieżnik pomaga w odprowadzaniu wody i śniegu. Tymczasem wielosezonówki stanowią kompromis i mogą nie podołać najtrudniejszym warunkom.

Dłuższa żywotność w zimowych warunkach

Opony zimowe są bardziej odporne na zużycie w niskich temperaturach w porównaniu z oponami wielosezonowymi, co oznacza, że mogą służyć Ci dłużej przy odpowiedniej obsłudze.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Choć opony wielosezonowe mogą być bardziej wszechstronne, opony zimowe są niezbędne dla tych, którzy chcą zapewnić sobie i swoim bliskim maksymalne bezpieczeństwo podczas zimowej jazdy.

Leave A Comment