Jak wybrać OC dla młodego kierowcy w 2023 roku?

29 kwietnia 2023
Bez kategorii, Nowości

Tuż po uzyskaniu prawa jazdy, przychodzi czas na zakup pierwszego własnego samochodu. Zdaniem ubezpieczycieli, młodzi kierowcy są większym zagrożeniem na drogach niż bardziej doświadczeni. Potwierdzają to też statystyki policyjne. Właśnie dlatego OC dla młodego kierowcy jest z reguły droższe. Jak wybrać pierwsze ubezpieczenie, aby nie przepłacać? Co możesz zrobić, aby obniżyć składkę? Sprawdź!

Ubezpieczenie dla młodego kierowcy, czyli dla kogo?

Na samym wstępie warto zaznaczyć, że młody kierowca to taki, który dopiero co zdobył uprawnienia do prowadzenia pojazdu lub nie osiągnął jeszcze konkretnego wieku. Każde towarzystwo nieco inaczej go definiuje. Dlatego dla jednego ubezpieczyciela będzie to osoba, która nie ukończyła jeszcze 25. czy 30. roku życia, a dla innego – posiadający prawo jazdy od maksymalnie dwóch lat. Na tej podstawie może ocenić ryzyko, jakie niesie za sobą prowadzenie pojazdu po drogach publicznych i ostatecznie, wyliczyć składkę za OC dla młodego kierowcy.

Ze względu na to, że ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla każdego kierowcy, a jego zakres ochrony regulowany jest przez polskie prawo, to właśnie cena jest kluczowym czynnikiem przy wyborze. 

Jakie ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy kupić?

Kiedy tylko staniesz się właścicielem pojazdu, masz 30 dni na zarejestrowanie go w Wydziale Komunikacji, pokazując tym samym polisę ubezpieczeniową. Od tego momentu musisz dbać o tę formalność, bo opłaty za brak OC są naprawdę wysokie. Im dłuższa przerwa w ubezpieczeniu, tym większą karę zapłacisz. Brak OC łatwo jest wyłapać podczas rutynowej kontroli policji, a także wyrywkowo przez UFG (instytucję, która właśnie jest za to odpowiedzialna). Ponadto, jeśli dojdzie do wypadku z Twojej winy, a Ty nie będziesz mieć wykupionej polisy, konsekwencje finansowe są jeszcze wyższe.

Decydując się zatem na samochód, jest to równoznaczne z zakupem ubezpieczenia. 

Wiek jest głównym czynnikiem mającym wpływ na ostateczną cenę za ubezpieczenie dla młodego kierowcy. Oczywiście z metryką nie będziesz walczyć, dlatego warto przyjrzeć się innym aspektom:

  • moc i pojemność silnika – to także ważny czynnik, który jest brany pod uwagę. Im mocniejszy samochód, tym ubezpieczenie może być droższe. Na początek możesz szukać modelu z nieco mniejszym silnikiem, wyrabiając sobie tym samym historię ubezpieczeniową,
  • wiek samochodu – stare auto (np. 20-letnie) jest dla towarzystwa źródłem podwyższonego ryzyka spowodowania kolizji czy wypadku. To dlatego, że starsze pojazdy szybciej ulegają zniszczeniom.

Szukaj też sposobów na to, aby zaoszczędzić na ubezpieczeniu, np. zawierając polisę online, płacąc punktami Payback, korzystając z kodów rabatowych czy płacąc kartą. 

Jakie ubezpieczenie dla młodego kierowcy oprócz OC może się przydać?

Co do zakresu ochrony, tu nie masz większego wpływu na to, co proponuje Ci ubezpieczyciel. Obowiązkowe ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy ma dokładnie takie samo działanie jak dla starszego. Zakres ochrony i sumy gwarancyjne regulowane są przez polskie prawo, a więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie: https://cuk.pl/ubezpieczenia/samochod/oc

Często jednak ubezpieczyciele proponują praktyczne rozszerzenia. Dla młodych kierowców dużym udogodnieniem może okazać się np. assistance, czyli wsparcie podczas wypadku, kolizji czy kradzieży. Każdy wariant nieco różni się od siebie. Assistance może być pomocne, aby dowieźć paliwo, zapewnić samochód zastępczy, holować auto do pobliskiego warsztatu czy wymienić oponę. 

Ubezpieczyciele często proponują też atrakcyjne pakiety OC z assistance albo OC/AC. Warto wziąć je pod uwagę, porównując ceny. Autocasco okazuje się przydatne, kiedy stawiasz na dość nowe auto, parkujesz je w różnych niestrzeżonych miejscach czy też chcesz liczyć na wypłatę odszkodowania w razie szkody parkingowej i poważniejszych awarii. 

Porównuj oferty – to klucz do oszczędności

Różnice między ceną za OC dla młodego kierowcy w wielu towarzystwach mogą być naprawdę spore. Właśnie dlatego kluczem do oszczędności jest porównanie ofert. Nie musisz jednak odwiedzać każdego towarzystwa osobno. Wystarczy, że skorzystasz z oferty multiagencji CUK Ubezpieczenia. W praktyce podajesz dane swoje i samochodu, a następnie otrzymujesz listę produktów wraz z cenami. Uwzględnione są też rozszerzenia. Możesz wybrać taką opcję, która najbardziej Ci odpowiada. W dodatku wszystkich formalności dopełnisz online.

Leave A Comment