Jaki odkurzacz do auto detailingu?

2 grudnia 2022
Bez kategorii, Nowości

Zadbany, czysty samochód to gwarancja bezpiecznej jazdy w komfortowych warunkach. Dbanie o auto pozwala także zachować jego wysoką wartość, co ma wpływ na późniejszą korzystną odsprzedaż. Szczególnie warto regularnie czyścić wnętrze i tapicerkę samochodową. Zamiast korzystać z usług firm zajmujących się auto detailingiem, można samodzielnie pozbyć się zabrudzeń. Sprawdź, jaki odkurzacz do prania auta wybrać.

Auto detailing wnętrza – na czym polega kompleksowe czyszczenie? 

Auto detailing to kompleksowe czyszczenie, renowacja i konserwacja samochodu. Ma to na celu podniesienie jego walorów estetycznych, usunięcie drobnych defektów oraz przedłużenie żywotności. Auto detailingowi poddaje się zaróno karoserię, jak i środek samochodu.

Detailing wnętrza auta przywraca jego pierwotny wygląd. Polega na czyszczeniu:

 • tapicerki,
 • podsufitki,
 • boczków drzwi,
 • wykładziny,
 • dywaników,
 • bagażnika,
 • kokpitu,
 • szyb,
 • oraz wszelkich elementów plastikowych i metalowych.

Gruntowym detailingiem zajmują się specjalne zakłady kosmetyki samochodowej, ale zabiegi tego typu można wykonać także samodzielnie. Wystarczą odpowiednie produkty oraz dobry odkurzacz do prania samochodu.

Pranie tapicerki samochodowej – jaki odkurzacz piorący do aut? 

Regularne pranie tapicerki samochodowej to podstawa pielęgnacji auta. Pozwala zachować wnętrze w dobrym stanie, a także utrzymać odpowiedni poziom higieny. Przekłada się to na komfort jazdy, a także ma znaczenie dla wartości samochodu przy potencjalnej sprzedaży.

Trzeba jednak mieć świadomość, że profesjonalny detailing wnętrza samochodu wymaga specjalistycznego sprzętu. Samochodowy odkurzacz piorący powinien radzić sobie z każdym typem zabrudzeń oraz nieprzyjemnymi zapachami i szybko przywracać nieskazitelny wygląd tapicerki. Wnętrza auta jest bowiem narażone na różnego rodzaju zanieczyszczenia, takie jak: plamy po napojach i jedzeniu, oleje, tłuszcz, piasek, kurz czy błoto. Nie każdy odkurzacz piorący np. do mebli pozwala skutecznie czyścić tapicerkę samochodową.

Jak działa odkurzacz do prania tapicerki? 

Odkurzacze piorące przeznaczone są do gruntownego czyszczenia na mokro powierzchni tekstylnych. Nadają się więc do prania tapicerki samochodowej oraz dywanów, wykładzin czy mebli tapicerowanych. Dobre urządzenia, jak np. odkurzacze piorące Kärcher usuwają zabrudzenia metodą ekstrakcji.

Czyszczenie ekstrakcyjne polega na nanoszeniu pod ciśnieniem roztworu czyszczącego i  odsysaniu nadmiaru wilgoci wraz z brudem w tym samym przejściu roboczym. Odkurzacze piorące wyróżniają się więc nieco inną budową. Mają system dwóch zbiorników. Do jednego wlewamy wodę z detergentem, a w drugim gromadzi się brudna ciecz odessana z pranej powierzchni. Kluczowym elementem jest też specjalna dysza spryskująco-odsysająca, która służy do jednoczesnego nanoszenia płynu i zbierania brudnej wody.

Warto dodać, że pranie tapicerki samochodowej za pomocą urządzeń ekstrakcyjnych jest bardzo skuteczne. Środek czyszczący dozowany pod wysokim ciśnieniem wnika głęboko w strukturę materiału i rozpuszcza zabrudzenia. Co więcej, odkurzacz piorący usuwa także roztocza, kurz i alergeny oraz nieprzyjemne zapachy, np. dym papierosowy. Przywracając świeżość i ładny wygląd powierzchniom tekstylnym.

Dużą zaletą odkurzaczy piorących jest krótki czas schnięcia czyszczonych powierzchni. Funkcja odsysania sprawia, że tapicerka nie jest nadmiernie moczona. W przypadku odkurzaczy piorących Kärcher czas schnięcia został zredukowany aż o połowę. Ogranicza to ryzyko rozwoju pleśni. Dzięki temu auto jest też gotowe do ponownego użytku w krótkim czasie.

Samochodowy odkurzacz piorący – na co zwrócić uwagę przy zakupie? 

W sklepach znajdziemy wiele różnych odkurzaczy piorących. Są to modele przeznaczone do ogólnego czyszczenia na mokro. Jednak wybierając odkurzacz do prania tapicerki, warto zwrócić uwagę takie kwestie, jak:

 • Moc – im większa, tym wyższa wydajność prania, co przekłada się na krótszy czas pracy.
 • Siła ssania – decyduje o skuteczności czyszczenia. Jeżeli odkurzacz ma służyć głównie do czyszczenia tapicerki samochodowej, warto wybrać model o dużej sile ssącej. Dzięki temu zyskamy pewność, że poradzi sobie z najtrudniejszymi zabrudzeniami.
 • Pojemność zbiorników – samochodowy odkurzacz piorący powinien mieć zbiorniki na wodę o dość dużej pojemności. Pozwoli to uniknąć ciągłego ich uzupełniania i opróżniania, co znacznie usprawnia pracę.
 • Praktyczne rozwiązania – łatwe sterowanie, długość kabla zasilającego, ergonomiczne uchwyty czy możliwość przechowywania akcesoriów na obudowie poprawiają wygodę pracy.
 • Dodatkowe funkcje – odkurzacze piorące renomowanych producentów np. Kärcher mogą być używane także do standardowego odkurzania na sucho i do zbierania dużych ilości płynów. Dzięki temu urządzenie zyskuje uniwersalne przeznaczenie.
 • Zakres wyposażenia – wybierając odkurzacz do prania samochodów, warto zwrócić uwagę, czy w zestawie znajduje się mała ssawka do tapicerki. To głównie ta końcówka jest przydatna do czyszczenia wnętrza samochodu, ponieważ pozwala dotrzeć do trudno dostępnych miejsc.
 • Dostęp do akcesoriów dodatkowych i części wymiennych – możliwość dokupienia dodatkowego wyposażenia znacznie rozszerza zakres zastosowania odkurzacza.

Odkurzanie wnętrza auta – jaki odkurzacz samochodowy wybrać? 

Warto pamiętać, że podstawowym elementem profesjonalnego detailingu samochodu jest odkurzanie jego wnętrza. Usuwanie luźnych i suchych zabrudzeń sprawia, że środek nie wymaga częstego prania. Poza tym odkurzanie decyduje o skuteczności czyszczenia na mokro.

Jaki odkurzacz do samochodu wybrać? Przede wszystkim taki, który poradzi sobie z uciążliwymi zabrudzeniami. Ważne są: duża moc ssania, odpowiednie ssawki, mobilność czy poręczna konstrukcja.

Czytaj więcej: Odkurzanie samochodu – jaki odkurzacz wybrać?

Czyszczenie auta z wykorzystaniem odpowiednich sprzętów i środków pozwala osiągnąć zadowalające efekty.

Leave A Comment