Aktualności

Krótki wyjazd poza miasto — gdzie ruszyć przed siebie?

24 listopada 2022
Bez kategorii, Nowości

Pogoda dopisuje, humory są szampańskie, a ty masz zaplanowane atrakcje na cały dzień. Scenariusz idealny? Dodajmy do tego wymarzone auto i możemy ruszać w drogę. Ale gdzie? W tym artykule znajdziesz kilka pomysłów na jednodniowe i weekendowe wypady za miasto. Wkrótce przekonasz się, że nie musisz odbywać dalekich podróży, aby trafić w piękne miejsca. Najpierw porozmawiajmy jednak o aucie, które bezpiecznie i komfortowo zabierze cię poza granice miasta.

Planujesz wypady za miasto? Auto ma znaczenie!

Uwielbiasz jednodniowe lub weekendowe wycieczki za miasto? Zamierzasz nabyć nowe auto w najbliższej przyszłości? Wybierz model, który okaże się godnym zaufania kompanem na każdą wyprawę.

Crossover czy SUV?

SUV-y i crossovery mają pewne cechy wspólne. Są te jednak dwa różniące się między sobą typy aut, a w rzeczywistości dzieli je więcej niż łączy. Chcąc ustalić, który z nich lepiej odpowiada indywidualnym potrzebom, warto poznać je bliżej. Aby rozwiązać dylemat z gatunku: ”crossover a SUV”, na ogół wystarczy podstawowy research. Z chęcią ci w nim pomożemy.

Na czym polegają więc główne różnice między SUV-ami a crossoverami? Zacznijmy od tych drugich. Crossover to po polsku po prostu „krzyżówka”. W rzeczy samej te auta stanowią połączenie rozwiązań z różnych segmentów. Najczęściej zalicza się je do segmentów B i C, a od swoich konkurentów różnią się głównie wyższym nadwoziem, większym prześwitem oraz przestronnym wnętrzem.

Naturalnie pojawia się w tym miejscu pytanie: co to jest SUV? SUV to skrót od „Sport Utility Vehicle”, co na język polski należy przetłumaczyć jako „pojazd sportowo-użytkowy”. Ta grupa aut, podobnie jak crossovery, oferuje wysokie nadwozie, duży prześwit i sporo miejsca w środku. SUV-y to jednak pojazdy znacznie lepiej przystosowane do poruszania się w trudnym terenie. SUV-y z najwyższej półki, takie jak Range Rover i Range Rover Sport, mają znacznie więcej wspólnego z terenówkami, niż z autami osobowymi. Od crossoverów odróżniają je świetne właściwości terenowe, możliwości transportowe oraz duży uciąg.

Krótki wyjazd za miasto — gdzie się udać?

W najbliższej okolicy głównych miast naszego kraju nie brakuje idealnych miejsc na odpoczynek w otoczeniu przyrody. Chcesz poznać kilka atrakcyjnych propozycji? Zacznijmy od stolicy.

Spotkanie z naturą tuż za Warszawą — Bagno Całowanie

Weź ze sobą najbliższych i udaj się nad Bagno Całowanie. Znajdziesz tam interesujące ścieżki przyrodnicze przystosowane do spacerowania z wózkami, wieżę widokową, piaszczystą wydmę, stawy, rozlewiska i oczywiście bagna, nad którymi poprowadzono drewniane kładki. Pamiętaj jednak, że to dosyć dzika okolica. Nie znajdziesz tam restauracji ani innych miejsc serwujących posiłki. Weź więc do bagażnika prowiant dla siebie i bliskich, tak aby czas spędzony nad Bagnem Całowanie upłynął przyjemnie.

To malownicze miejsce jest zlokalizowane około 45 kilometrów od centrum Warszawy. Oznacza to, że SUV-em hybrydowym plug-in Range Rover lub Range Rover Sport dojedziesz tam bez konieczności zużywania paliwa! W przypadku obu tych modeli zasięg z napędem elektrycznym wynosi całe 113 km. Gdybyś chciał jednak podładować auto po drodze, będziesz mógł zrobić to w Józefowie, na skrzyżowaniu ulic Reymonta i Sikorskiego.

Z centrum Łodzi w objęcia natury — Park Romantyczny Arkadia w Nieborowie

Miejsce to zasługuje na szczególną uwagę ze względu na wyjątkową historię. Park powstał w XVIII wieku z inicjatywy Heleny Radziwiłłówny. W jego obrębie znajduje się wiele klimatycznych budowli, a w zasadzie ich pozostałości emanujących duchem minionych czasów. Co więcej, w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Romantycznego Arkadia znajduje się Bolimowski Park Narodowy. Jeśli masz więc ochotę na spotkanie z prawdziwie dziką przyrodą, zaparkuj swojego SUV-a na jednym z pobliskich parkingów i wsiąknij w lokalne lasy.

Do Parku Arkadia w Nieborowie dojedziesz w niecałą godzinę. Od centrum Łodzi dzieli go zaledwie 63 km. Jeśli po drodze będziesz chciał podładować swoją hybrydę Range Rover lub Range Rover Sport, będziesz mógł zrobić to w Łyszkowicach, na stacji paliw zlokalizowanej przy ulicy Kościelnej.

Chwila wytchnienia dla mieszkańców Krakowa — Tenczyński Park Krajobrazowy

Tenczyński Park Krajobrazowy jest bardzo chętnie odwiedzany przez mieszkańców okolic bliższych i dalszych. Nie musisz jednak martwić się tłumami — wystarczy tam miejsca dla każdego. Tenczyński Park Krajobrazowy oferuje atrakcje dla wszystkich — od miłośników historii, poprzez entuzjastów sportu, aż po rodziny z dziećmi. W okolicy znajdziesz wiele szlaków turystycznych (w tym rowerowych i konnych), zabytków oraz fascynujących kompleksów leśnych.

Jak wygląda podróż do Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego? To tylko 35 kilometrów w jedną stronę z centrum Krakowa. Ponownie porównując tę odległość z możliwościami hybryd od Range Rovera, okazuje się, że można pokonać ją, polegając w pełni na energii elektrycznej. Gdyby jednak ładowanie okazało się konieczne, zrobisz to z łatwością przy jednym z wyjazdów z Krakowa — na stacji paliw przy ul. Olszanickiej.

Pamiętaj również, że jeśli nie będziesz mieć ochoty na postój i ładowanie akumulatora, zawsze możesz wykorzystać potencjał, jaki tkwi w hybrydzie PHEV Land Rover i jej zasilaniu spalinowym. Masz przecież do wykorzystania pełen bak paliwa (wtedy zasięg samochodu zwiększa się nawet do 740 km). 

Baw się dobrze!

Nie pozostaje nam nic innego, jak tylko życzyć ci szerokiej drogi! Mamy nadzieję, że swoim samochodem, być może SUV-em Range Rover, przeżyjesz jeszcze wiele niezapomnianych przygód. Powodzenia!

Leave A Comment