Prawo jazdy kat. C – czym można jeździć po otrzymaniu uprawnień?

31 października 2022
Bez kategorii, Nowości

Bycie zawodowym kierowcą to wymagający, choć opłacalny zawód. Dzięki uzyskaniu uprawnień na samochód ciężarowy oraz kursom rozszerzającym kwalifikacje osoby po zdaniu prawa jazdy kat. C mogą znaleźć zatrudnienie w wielu firmach przewozowych i dostawczych. Jakimi pojazdami można jeździć po uzyskaniu uprawnień kategorii C i kto może zapisać się na kurs w szkole jazdy?

Prawo jazdy kat. C – uprawnienia

Zdanie egzaminu na prawo jazdy kat. C uprawnia do prowadzenia pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony (nie dotyczy pojazdów kat. D). Osoby, które otrzymały pozytywny wynik egzaminu, mogą również prowadzić zespół pojazdów składający się z pojazdu z kat. C oraz lekkiej przyczepy o masie całkowitej mniejszej niż 750 kilogramów. Kierowcy uzyskują również uprawnienia do poruszania się pojazdami kategorii AM (motorowerami i czterokołowcami lekkimi).

Wymagania dla kierowców z prawem jazdy kat. C

Prawo jazdy kat. C we Wrocławiu może rozpocząć każdy kandydat, który zdobył już uprawnienia prawa jazdy kat. B. Ponadto przyszli kierowcy samochodów ciężarowych muszą również osiągnąć odpowiedni wiek. Uprawnienia do prowadzenia pojazdów kat. C mogą uzyskać osoby w wieku 21 lat. Do szkoły nauki jazdy można zapisać się trzy miesiące przed urodzinami, jednak egzamin odbędzie się dopiero po ukończeniu wymaganego wieku.

W przypadku ukończenia kursu kwalifikacji wstępnej na przewóz rzeczy i uzyskania świadectwa kwalifikacji zawodowej do egzaminu na prawo jazdy kat. C można przystąpić w wieku 18 lat.

Każdy kandydat przed rozpoczęciem nauki w szkole jazdy powinien odwiedzić lekarza w celu wykonania badań podstawowych oraz psychologicznych. Orzeczenie o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów kat. C wraz z aktualnym zdjęciem i prawem jazdy kat. B należy dostarczyć do najbliższego wydziału komunikacji. W następnym kroku czas wybrać szkołę nauki jazdy.

Kurs na prawo jazdy kat. C we Wrocławiu – jaką szkołę jazdy wybrać?

Najważniejsza decyzja przyszłego kierowcy samochodu ciężarowego dotyczy wyboru szkoły nauki jazdy, która umożliwi mu sprawne zdanie egzaminu i uzyskanie wymarzonych uprawnień. Placówka powinna cechować się dobrymi opiniami oraz wysoką zdawalnością, dzięki czemu można mieć pewność skuteczności nauczania. Warto zwrócić również uwagę na oferowane systemy prowadzenia zajęć. W przypadku osób pracujących na co dzień lub mieszkających poza miejscem odbywania się zajęć najwygodniejszym rozwiązaniem będzie uczestnictwo w zajęciach teoretycznych online. Szkoła jazdy Akademia z Wrocławia prowadzi zajęcia w systemie e-learningowych, a kursanci mogą w ustalonym przez siebie czasie realizować kolejne cykle spotkań. 

Jakie są dodatkowe szkolenia i kursy dla kierowców zawodowych?

Prawo jazdy na tira to nie jedyne z uprawnień, jakie mogą otrzymać kierowcy samochodów o masie dopuszczalnej powyżej 3,5 tony. Od 2016 roku podczas jednego egzaminu można zdobyć uprawnienia kategorii C+E bez obowiązku wcześniejszego uzyskania uprawnień kategorii C. Czym można jeździć po uzyskaniu uprawnień? Kierowcy po zdobyciu prawa jazdy C+E mogą prowadzić pojazdy o DMC powyżej 3,5 tony wraz z przyczepą, której masa przekracza 750 kg. Dodatkowo warto również zapisać się na kurs umożliwiający uzyskanie świadectwa kwalifikacji zawodowej, które obowiązuje na terenie całej UE i często bywa wymagany przy pracy kierowcy samochodu ciężarowego.

Leave A Comment