Aktualności

Jak wybrać odpowiednie lampy przeciwmgielne?

25 października 2022
Bez kategorii,

Lampy przeciwmgłowe to wyposażenie pojazdu, które wpływa na poprawę bezpieczeństwa na drodze. Wielu kierowców zapomina jednak o konieczności ich stosowania. To błąd, który może stanowić podstawę do ich ukarania mandatem oraz naliczenia punktów karnych. 

Dlaczego stosowanie lamp przeciwmgielnych jest tak ważne?

Jak wspomniano powyżej, lampy przeciwmgielne stanowią istotne wyposażenie pojazdów. Skutecznie zwiększają one pole widzenia kierowcy, doświetlają drogę oraz wskazują aktualne położenie pojazdu. Ma to istotne znaczenie zwłaszcza w warunkach ograniczonej widoczności. Nazwa tego rodzaju oświetlenia jest nieco myląca, ponieważ lampy te nie powinny być włączane jedynie w przypadku wystąpienia intensywnej mgły, ale również w przypadku ograniczenia przejrzystości powietrza, co może być spowodowane choćby występowaniem silnych opadów atmosferycznych. 

Jakie lampy można i należy stosować w pojazdach?

Wyróżnić można dwa rodzaje lamp przeciwmgielnych, w tym:

  1. lampy przednie, które oświetlają drogę oraz zwiększają pole widzenia kierowcy.
  2. lampy tylne, które wskazują bieżącą pozycję danego pojazdu oraz zwiększają jego widoczność przez innych użytkowników ruchu.

Warto pamiętać o tym, że lampy przeciwmgielne tylne i przednie powinny być montowane w każdym pojeździe. Zwykle jednak spotyka się jedynie jedną lampę montowaną z tyłu samochodu. Tego rodzaju działanie nie jest jednak zalecane, ponieważ montaż oświetlenia przedniego i tylnego ułatwia prowadzenie pojazdu oraz wpływa na poprawę bezpieczeństwa kierowcy i innych użytkowników ruchu. Zgodnie z przepisami to jednak jedynie tylne lampy przeciwmgielne stanowią obowiązkowe wyposażenie każdego samochodu. 

 

Kiedy zastosowano pierwsze tego typu oświetlenie samochodowe?

Pierwsze tego typu oświetlenie samochodowe zastosowano w Audi 100, które produkowane było w 1973 roku. Co ważne, w tym wypadku lampy stanowiły wyposażenie fabryczne pojazdu. 

  

Co wyróżnia tego rodzaju oświetlenie samochodowe?

Lampy przeciwmgłowe cechuje emisja bardzo silnego światła. Z tego powodu wskazany jest odpowiedni montaż tego rodzaju wyposażenia. Światło emitowane przez lampy nie może bowiem oślepiać innych użytkowników ruchu, a jednocześnie musi należycie spełniać swoją rolę. Zgodnie z wymaganiami homologacyjnymi, które obowiązują w Polsce i innych krajach unijnych, wskazany jest montaż przednich świateł przeciwmgielnych tak, aby znajdowały się one możliwie blisko powierzchni jezdni. Należy jednak dodać, że odległość ta nie może być mniejsza niż 25 cm. Montaż świateł w bliższej odległości do podłoża ograniczałby prześwit znajdujący się pod pojazdem oraz utrudniał codzienne użytkowanie pojazdu. Tylne światło przeciwmgielne montowane jest zwykle po lewej stronie pojazdu lub w jego centralnej części. Jego montaż może być zatem różnorodny i obejmować może umieszczenie lampy:

– we wspólnym kloszu z innymi lampami,

– w zderzaku pojazdu. 

Należy również pamiętać o tym, że światło przeciwmgielne tylne nie może znajdować się zbyt blisko lamp zapalanych podczas zatrzymywania pojazdu. Emituje ono bowiem bardzo silne światło, które mogłoby zlewać się z sąsiednim oświetleniem i powodować silne oślepianie innych kierowców. W przypadku montażu tego rodzaju oświetlenia należy pamiętać o tym, że nie może się ono znajdować niżej niż dwadzieścia pięć centymetrów nad powierzchnią jezdni oraz nie wyżej niż metr. Co ciekawe, wielu producentów montuje w swoich pojazdach dwa światła przeciwmgielne, ale jedynie jedno z nich świeci. Drugie światło to atrapa, której nie można włączyć. Tego rodzaju działanie poprawia walory estetyczne pojazdu. Poza tym, należy pamiętać, że lampy przeciwmgielne emitują silne światło, które mogłoby oślepiać innych użytkowników drogi, a jego symetryczne rozmieszczenie mogłoby również sprawiać, że byłoby ono mylone ze światłami hamowania.    

 

W jaki sposób działa tego rodzaju oświetlenie samochodowe?

Mgła to zjawisko atmosferyczne, w przypadku którego drobne krople lub kryształy lodu zawieszone są w powietrzu. Co ważne, skutecznie odbijają one światło emitowane przez lampy. W pobliżu podłoża drobiny są zawieszone rzadziej, a światło może skuteczniej przez nie przenikać i docierać może dalej. Tego rodzaju zjawisko sprawia, że światło jest bardziej intensywne, a kierowca ma zwiększone pole widzenia i może z powodzeniem obserwować dalszy odcinek drogi.     

Czy we wszystkich pojazdach tego rodzaju lampy są obowiązkowe?

Konieczność stosowania lamp przeciwmgielnych regulują przepisy ruchu drogowego obowiązujące w danym kraju. Co ciekawe, tego rodzaju lampy nie są obowiązkowe w krajach Ameryki Północnej czy w Australii. 

 

Jaki kolor światła emitowany jest przez tego rodzaju oświetlenie pojazdów?

Jak wspomniano powyżej, wyróżnia się dwa typy lamp, w tym:

  1. oświetlenie przednie w kolorze białym lub żółtym,
  2. oświetlenie tylne w kolorze czerwonym. 

Co ważne, oba rodzaje lamp powinny być stosowane z rozwagą, ponieważ emitują bardzo silne światło. 

Czym należy się kierować podczas wyboru i montażu tego rodzaju lamp?

Nie we wszystkich pojazdach montowane są fabryczne lampy przeciwmgłowe. Zgodnie jednak z zaleceniami ekspertów zajmujących się bezpieczeństwem na drodze w takim wypadku powinny być one montowane dodatkowo i stosowane podczas niesprzyjających warunków na drodze. W tym przypadku należy zwracać szczególną uwagę na zgodność kupowanych produktów z wymaganiami i przepisami oraz ich wysoką jakość. Nie warto również wybierać wyrobów najtańszych, które cechuje awaryjność i stosunkowo niska żywotność. Nie bez znaczenia jest również technologia wykonania lamp oraz ich zapotrzebowanie na energię.   

W jakich sytuacjach powinny być stosowane tego rodzaju lampy?

Przepisy dotyczące stosowania przednich lamp przeciwmgłowych nie są do końca precyzyjne. Zgodnie jednak z Ustawą o ruchu drogowym konieczne jest ich stosowanie w przypadku występowania ograniczonej przejrzystości powietrza związanej mgłą, dymem lub smogiem. Poza tym, tego rodzaju oświetlenie może być stosowane na drogach krętych, które oznaczone są odpowiednimi znakami. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że zgodnie z art. 30. ust. 3 wymienionej ustawy kierowcy mogą, ale nie muszą włączać tylnej lampy przeciwmgielnej.   

Jakie kary przewidziane są w związku z nieprawidłowym stosowaniem tego rodzaju oświetlenia samochodowego?

Niewłaściwe korzystanie z tego rodzaju oświetlenia zagrożone jest karą w postaci mandatu. Naruszenie tak zwanych warunków dopuszczalności używania świateł przednich wiąże się z karą wynoszącą 100 złotych oraz 2 punkty karne.   

Leave A Comment