Aktualności
Auto z USA (23 września, 2022 12:06 pm)
Narzędzia dla transportu (22 września, 2022 9:09 am)
Kosmetyki samochodowe – jakie warto mieć? (17 sierpnia, 2022 12:27 pm)

Sprawdzanie OC – wystarczy numer rejestracyjny samochodu!

25 maja 2022
Bez kategorii, Nowości

Sprawdzenia aktualności polisy ubezpieczeniowej samochodu możemy dokonać na różne sposoby z wykorzystaniem różnych narzędzi – zwłaszcza tych ogólnodostępnych w Internecie. Nie wszystkie jednak umożliwiają kontrolę OC przy użyciu samego numeru rejestracyjnego pojazdu. W dzisiejszym artykule przedstawimy szybki i prosty sposób na sprawdzenie polisy auta za pomocą jedynie wspomnianego numeru rejestracyjnego.

Jako że ubezpieczenie OC samochodu jest w naszym kraju obowiązkowe, każdy zarejestrowany pojazd powinien je posiadać. Bywają sytuacje, w których po prostu musimy zweryfikować, czy dany pojazd ową ochroną jest objęty. Jeśli tego obowiązku nie dopełnimy, możemy narazić się na bolesne dla naszych portfeli konsekwencje finansowe – na przykład w postaci kar nakładanych przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. W ekstremalnych przypadkach (a więc gdy samochód osobowy nie posiada aktywnej polisy przez więcej niż 2 tygodnie) możemy zapłacić nawet 6 tysięcy złotych kary!

Kiedy należy sprawdzić OC auta?

Sytuacji, w których bezwzględnie powinniśmy zweryfikować aktywność polisy OC samochodu, jest kilka. Najważniejsze z nich to:

  • udział w stłuczce drogowej – kiedy kierowca, który spowodował kolizję, nie chce dobrowolnie udzielić nam informacji dotyczącej stanu jego ubezpieczenia OC, powinniśmy samodzielnie zweryfikować jego aktualność. Jest to dla nas o tyle ważne, że dotyczy kwestii uzyskania odszkodowania za powstałe szkody,

  • zakup samochodu używanego – w momencie, gdy podejmujemy decyzję o zakupie auta z drugiej ręki, jedną z pierwszych rzeczy, jaką powinniśmy sprawdzić, jest właśnie kwestia ubezpieczenia OC. Niestety, jeśli okaże się, że kupiony samochód nie posiada aktywnej polisy, a my w porę nie zareagujemy, możemy zostać obarczeni obowiązkiem zapłacenia kary,

  • dalsza podróż – przygotowując się do dalszej podróży samochodowej (zwłaszcza, gdy wyruszamy za granicę), powinniśmy zweryfikować nie tylko poziom płynów w aucie czy sprawność układu hamulcowego. Kwestia aktualności OC jest równie istotna. W trasie będzie przecież znacznie trudniej przedłużyć umowę z ubezpieczycielem.

Gdzie można sprawdzić OC samochodu?

Sposobów, na które możemy sprawdzić kwestię aktywności ubezpieczenia OC, jest kilka. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze i najłatwiejsze z nich:

  • policja – w przypadku udziału w zdarzeniu drogowym, gdy jesteśmy poszkodowanymi, po wezwaniu na miejsce wypadku policji możemy poprosić funkcjonariusza o weryfikację stanu OC sprawcy zajścia. Wówczas mamy pewność, że będzie to wykonane rzetelnie,

  • baza UFG – czyli baza Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego – w niej przechowywane są wszelkie informacje na temat ubezpieczenia wszystkich zarejestrowanych pojazdów. Za jej pomocą jesteśmy w stanie w szybki i bezpieczny sposób zweryfikować OC danego samochodu,

  • baza CEPiK – czyli baza Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców – podobnie do bazy UFG zawiera wszelkie potrzebne informacje na temat samochodów, ich właścicieli oraz kwestii obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Jak sprawdzić OC, mając tylko numer rejestracyjny?

Jeśli posiadamy jedynie numer rejestracyjny pojazdu, najbardziej pomocna będzie nam wspomniana wyżej baza Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Aby z niej skorzystać, wystarczy przejść na stronę internetową UFG i uzupełnić stosowny formularz.

Będzie on od nas wymagał podania numeru rejestracyjnego samochodu oraz daty, która nas interesuje (np. daty zdarzenia drogowego, którego poszkodowanymi byliśmy). W przeciągu kilku sekund uzyskamy potrzebne nam dane.

Warto przy tym pamiętać, że baza UFG może zawierać nawet dwutygodniowe opóźnienie. Wiąże się to z zasadą, która mówi, że ubezpieczyciel ma 14 dni na przesłanie danych dotyczących polisy ubezpieczeniowej stosownym instytucjom.

Leave A Comment