Regeneracja filtrów DPF, czyli jak zadbać o redukcję emisji spalin

14 kwietnia 2022
Bez kategorii, Nowości

Regeneracja filtrów DPF, czyli jak zadbać o redukcję emisji spalin

Bez filtra cząstek stałych, twój samochód będzie emitował niewyobrażalne ilości trujących substancji. Filtr DPF, urządzenie będące istotną częścią każdego pojazdu silnikowego, w znaczny sposób przyczynia się do zmniejszenia emisji spalin. Regeneracja filtrów DPF powinna być dla ciebie czynnością ważną i w rzeczy samej rutynową.

Funkcjonalność filtra cząstek stałych

Diesel particulate filter (w skrócie DPF) lub gasoline particulate filter do silników benzynowych (GPF) to taki rodzaj filtra, który pozwala oczyścić spaliny z nadmiaru cząstek stałych. A czym są cząstki stałe? To mikroskopijne zanieczyszczenia złożone głównie z sadzy, która z kolei przenosi inne materiały jak na przykład tlenki metali powstałe w wyniku działania wysokiej temperatury pod maską twojego auta. Filtry DPF służą więc do blokady takich substancji.

Filtr DPF: dlaczego wymaga częstego czyszczenia i regeneracji?

Niestety jazda nawet z optymalną prędkością powoduje, że cząstki stałe przemieszają się w układzie wydechowym pod wysokim ciśnieniem, co tylko przyśpiesza stopniowe zapychanie układu wydechowego. To oznacza, że regenerację DPF trzeba przeprowadzać regularnie, inaczej filtrowanie szkodliwych substancji będzie niemożliwe. Czyszczenie DPF musi więc znaleźć się w rutynowym kalendarzu napraw każdego kierowcy.

Ile trwa regeneracja filtra DPF?

Czas trwania i koszt regeneracji filtra zależą przede wszystkim od rodzaju pojazdu, któremu powinien służyć. Auto ciężarowe siłą rzeczy emituje więcej spalin, dlatego ciężkie maszyny mają zamontowane zupełnie odmienne układy filtrujące. W takim „ciężarowym” filtrze cząstek stałych znajdzie się znacznie więcej szkodliwych cząsteczek, więc czyszczenie filtra DPF w ciężarówce będzie bardziej skomplikowanym zadaniem. W każdym razie, bez względu na rodzaj sprzętu, profesjonalny serwis przeprowadzi proces regeneracyjny metodą hydrodynamiczną, która poskutkuje najlepszym rezultatem.

Chcesz poznać więcej szczegółów na temat regeneracji filtrów DPF oraz katalizatorów w twojej maszynie? Jeśli tak, wystarczy kliknąć tutaj: https://turbokrymar.pl/regeneracja-filtrow-i-katalizatorow/. Zawsze warto skorzystać z porad fachowca, który miał do czynienia z problemami niejednego katalizatora i różnymi filtrami DPF.

Filtry DPF: kiedy kupić nowy?

Wszystko zależy od stopnia zużycia układu filtracyjnego. Czasami niezbędne jest usunięcie filtra DPF w ogóle. Wtedy będziesz musiał kupić nowy filtr. Oczywiście filtry cząstek stałych są obecne na rynku części używanych, jednak powinieneś pamiętać, że nowe filtry DPF będą fabrycznie doskonałe i wykażą się dłuższą żywotnością. W przypadku układów z drugiej ręki regeneracja filtra DPF pojawi się w twoim kalendarzu znacznie wcześniej i zwykły środek czyszczący na pewno nie zapewni optymalnych rezultatów. Wizyta u specjalistów tak czy siak będzie nieunikniona.

Czy w samochodach hybrydowych trzeba przeprowadzić regenerację filtrów DPF?

Jak najbardziej. Hybryda to przecież układ dwóch silników, z których jeden opiera się na spalaniu paliwa. Właściciele aut hybrydowych muszą pamiętać o regeneracji filtrów cząstek stałych w takim samym stopniu, jak to robią kierowcy maszyn o bardziej tradycyjnym napędzie. Warto tutaj wspomnieć, że nowoczesne pojazdy będą posiadać udoskonalony sterownik silnika współgrający z filtrem DPF, co pomoże lepiej kontrolować ilość zanieczyszczeń oraz rozpoznać moment, gdy regeneracja filtra cząstek stałych stanie się koniecznością.

Leave A Comment