Jak wymienić wycieraczki samochodowe?

Co jakiś czas – kiedy wycieraczki samochodowe ulegną zużyciu lub zniszczeniu – należy je wymienić. Montaż nowego zestawu piór nie jest trudny i każdy może go przeprowadzić. Wystarczy pamiętać, jak należy po kolei postępować lub wspomóc się instrukcjami. W tym artykule znajdziecie instruktarz, jak wymienić pióra krok po kroku.

Wycieraczki samochodowe – zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym – są bardzo intensywnie używane. Muszą zapewnić kierowcy dobrą widoczność drogi i komfort prowadzenia pojazdu. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy należy wymienić pióra na nowe. Dzieje się tak na przykład wtedy, gdy aktualny zestaw uległ zużyciu, a guma – deformacji, i nie jest w stanie już w sposób efektywny czyścić szyb czy też ściągać z nich wody. Wymianę należy przeprowadzić również w przypadku zniszczenia wycieraczek.

Wymiana wycieraczek w samochodzie nie należy do czynności trudnych. Każdy jest w stanie nauczyć się ją przeprowadzać w dosłownie kilka minut!

Wymiana wycieraczek w aucie w 2 krokach

W prosty i szybki sposób możemy cieszyć się nowym zestawem czyszczącym szyby w dosłownie 2 krokach! Oto one:

KROK 1: ściągnij stare pióra

Założenie nowego kompletu wycieraczek nie byłoby możliwe, gdyby nie pozbycie się dotychczasowego. W tym celu należy odciągnąć ich ramiona w górę – tak, by znajdowały się w pozycji pionowej względem szyby. Pozycję tę nazywamy pozycją serwisową. Niektóre modele samochodów nie posiadają jednak opcji automatycznego ustawienia ramion wycieraczek w pozycji serwisowej. W takim przypadku możemy doprowadzić je do środka szyby, a następnie wyłączyć zapłon. W tym miejscu będziemy mogli w prosty sposób je odczepić.

Kiedy już uzyskamy odpowiednią pozycję wycieraczek, wystarczy, że odczepimy pióro wycieraczki od jej ramienia. Mechanizmy – w zależności od modelu wycieraczki – mogą być różne. Najczęściej jednak występują mechanizmy zatrzaskowe z klipsem. Kiedy wciśniemy zatrzask i przesuniemy klips, pióro powinno odczepić się od ramienia.

Podczas ściągania starych wycieraczek lepiej mieć wyłączony zapłon. Warto również pamiętać, by nie używać do tej czynności zbyt dużej siły. Mechanizm powinien zadziałać płynnie przy zwykłym wysiłku. Zbyt mocny nacisk na wycieraczkę może skończyć się jej połamaniem lub uszkodzeniem szyby.

KROK 2: zamontuj nowe pióra

Krokiem drugim będzie montaż nowego pióra. Należy zrobić to z wyczuciem i w delikatny sposób, by go na wstępie nie uszkodzić. Sposób montażu nowego pióra będzie zależny oczywiście od mechanizmu montażowego wycieraczki. Zdecydowanie najłatwiejsze zadanie będą mieli posiadacze wycieraczek na zatrzask. W ich wypadku wystarczy włożyć część mocującą pióra do części mocującej ramienia i „kliknąć”, a pióro zostanie w nim unieruchomione.

Źródło: https://www.oximo.pl/wycieraczki-do-szyb/osobowe/wus/

Warto pamiętać, by sprawdzić, czy oba elementy są ze sobą pewnie złączone, a pióro bezwolnie nie „lata” w uchwycie.

Następnie w ostrożny sposób opuszczamy ramię wycieraczki i przykładamy je do szyby, pozycjonując je w naturalny kształt, jaki przyjmuje podczas pracy. W tym momencie dobrze jest sprawdzić, czy guma dobrze przylega do szyby, bo między innymi od tego zależeć będzie jej prawidłowe działanie.

Wolisz wskazówki wizualne? Skorzystaj z filmików instruktażowych!

Oczywiście nie do wszystkich muszą przemawiać instrukcje pisane. Na szczęście w sieci znaleźć możemy wiele materiałów wideo, które w jasny i szybki sposób pokazują, jak należy wymieniać wycieraczki samochodowe w poprawny sposób. Filmiki tego typu trwają najwyżej kilka minut, a z pewnością nauczą nas raz na zawsze tej prostej czynności.

Jeśli szukasz wideo jak wymienić wycieraczki w samochodzie, zajrzyj tutaj https://oximo.info/ lub na YouTube wybierając markę i model swojego pojazdu. Życzymy powodzenia!

Leave A Comment