Akumulatory wykonane w technologii EFB i AGM – czym się różnią?

Masz samochód z systemem start-stop i zastanawiasz się, który akumulator będzie lepszy – ten wykonany w technologii EFM czy AGM? Czy są między nimi jakieś różnice, skoro obydwa przystosowane są do samochodów z takim systemem jak Twój? Tak – akumulatory wykonane w technologii EFM i AGM różnią się od siebie, dlatego warto wiedzieć czym dokładnie, zanim zdecydujemy się na montaż.

Nowe technologie w akumulatorach

Nowe technologie wykorzystywane w akumulatorach rozruchowych oferują szeroki wachlarz wyboru, ale są jednocześnie częstą bolączką mechaników. Zdarza się, że mają oni problem z doborem akumulatora odpowiedniego do naszego pojazdu, tym bardziej, że nie zawsze akumulator obecnie zamontowany jest dla samochodu najlepszy. Na jakie więc różnice należy zwrócić uwagę, jeśli wybieramy pomiędzy akumulatorami EFB lub AGM, żeby mieć pewność, że wybraliśmy dobrze?

Akumulator EFB

Jeżeli mamy samochód kompaktowy lub klasy średniej, wyposażony w prostą wersję systemu start-stop, warto rozważyć ten akumulator. Jest on udoskonaloną wersją akumulatorów tradycyjnych i powinien posłużyć dłuższy czas. Dodatkowo będzie w stanie obsłużyć dwukrotnie więcej cykli ładowania niż standardowy akumulator rozruchowy. Co ciekawe akumulator EFB nadaje się również do pojazdów bez systemu start-stop, ale użytkowanych w trudnych warunkach lub z bogatym wyposażeniem.

Akumulator AGM
Zastosowane w akumulatorach AGM (absorbent glass mat) rozwiązania zapewniają całkowitą szczelność i bezobsługowość. Dzieje się tak dzięki stabilności cyklu tego akumulatora. Idealny do zaawansowanych systemów start-stop z uwagi na solidne wykonanie i moc. Nada się zarówno do pojazdów typu SUV i klasy wyższej wykorzystujących technologię start-stop, jak i w samochodach z bogatym wyposażeniem i zaawansowanymi technologicznie odbiornikami pobierającymi energię.

Wybór jest ważny

Pamiętajmy, że wybór odpowiedniego akumulatora jest bardzo istotny dla odpowiedniego i wydajnego działania naszego samochodu. Jeśli zastosujemy nieodpowiedni model, niewątpliwie wpłynie to na działanie systemu, a żywotność samego akumulatora może być zdecydowanie krótsza niż przy zamontowaniu dopasowanego do możliwości auta modelu.

Po więcej szczegółów zapraszamy tutaj: https://qservicecastrol.eu/roznice-miedzy-akumulatorami-wykonanymi-w-technologii-efb-i-agm/

Leave A Comment