Aktualności
Volkswagen Passat B5 (4 października, 2023 5:48 pm)
Elastyczny kredyt JAK ABONAMENT na samochód (25 września, 2023 5:18 pm)
Leasing sposobem na finansowanie auta do firmy (25 września, 2023 5:11 pm)

Kamerka do samochodu: historia urządzenia, które każdego dnia ułatwia nam życie

11 października 2021
Bez kategorii, Nowości

Kamera samochodowa to jeden z najpopularniejszych gadżetów dla zmotoryzowanych, nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Największą popularność wideorejestrator zdobył w Rosji. Kamera samochodowa ułatwia codzienne funkcjonowanie na drodze oraz daje poczucie bezpieczeństwa. Jednak kiedy po raz pierwszy jej użyto? Oto krótka historia urządzenia, które skradło serce wielu kierowcom. 

Kamera samochodowa — czym jest?

 
Kamera samochodowa inaczej zwana wideorejestratorem to urządzenie służące do rejestrowania obrazu podczas jazdy oraz pomiaru prędkości. Kamera samochodowa zapisuje przebytą trasę na karcie pamięci, a film można odtworzyć na dowolnym urządzeniu wyposażonym w czytnik pamięci. Oczywiście należy tutaj nadmienić, że urządzenie to nie tylko przydaje się do nagrywania trasy, ale również może służyć jako dowód dla policji czy też ubezpieczalni w razie kolizji, czy stłuczki. 
 
Kamera rejestruje wszystko, co dzieje się przed maską, dzięki temu można uchwycić niebezpieczne zachowanie na drodze innego uczestnika ruchu i przedstawić takie nagranie policji. Wideorejestrator posiada też wiele innych funkcji, co pozwala właścicielom pojazdów na poczucie bezpieczeństwa. 
 
Jedną z takich funkcji jest G-Sensor. Odnajdziemy go w tych lepszych urządzeniach, od bardziej znanych i cenionych firm, na przykład Nextbase. Jest to moduł, który w razie wypadku lub kolizji automatycznie zapisze i zablokuje nagranie przed przypadkowym skasowaniem. 
 
Wiadomo, że karty pamięci mają ograniczone miejsce, więc najstarsze filmy automatycznie po zapełnieniu pamięci są zastępowane nowymi nagraniami — to tak zwane zapisywanie w pętli. Wbudowany czujnik G-Sensor zapewnia, że kierowca nie musi się martwić, że nagranie zostanie usunięte. Dobre kamery samochodowe posiadają wiele różnych wbudowanych funkcji np. Wi-Fi, Bluetooth, tryb parkingowy. Możliwości są ogromne, a wszystko zależy od wybranego urządzenia, dlatego też warto wybrać dobrze. Wielu kierowców jest w tym temacie dość zgodnych: Nextbase to producent, który wykonuje naprawdę świetną robotę.

Krótka historia kamery samochodowej

 
Wydaje się, że kamery samochodowe to w miarę nowy wynalazek jednak służą już od ponad czterdziestu lat. Pierwsze wideorejestratory użyte zostały przez kilka małych departamentów policji w Stanach Zjednoczonych w 1980 roku. 
 
Oczywiście nie były one tak zgrabne jak dzisiejsze kamery — była to po prostu zwykła kamera na kasety VHS. Można sobie tylko wyobrazić, jak wiele miejsca mogłaby zajmować na desce rozdzielczej, dlatego montowana była na trójnogu przy przedniej lub tylnej szybie. Dzięki temu policja mogła zarejestrować niebezpieczne zachowania i przedstawić kasetę jako dowód w sprawie w sądzie. 
 
Kamery w ówczesnych czasach były nieporęczne i bardzo drogie, z tego powodu nie cieszyły się one zbytnią popularnością wśród służb mundurowych. Pomijając wysoką ceną urządzenia, nagrania nie były dobrej jakości i ciężko było rozpoznać na nich tablice rejestracyjne czy osoby. 
 
Warto zauważyć, że w 1980 roku kamery samochodowe były tylko i wyłącznie używane w niewielkiej ilości radiowozach. Sytuacja uległa zmianie we wczesnych latach dziewięćdziesiątych, kiedy to obywatele Stanów Zjednoczonych zaczęli inwestować w kamery samochodowe, by móc zarejestrować bezprawne zatrzymanie przez policję mając niepodważalny dowód ich winy. 
 
Sytuacja ta zmusiła policję w USA, by wyposażyć radiowozy w kamery samochodowe i do ich używania, by mieć dowód, że zatrzymanie obywatela miało jakąkolwiek podstawę prawną. Technologia w tym czasie na tyle się rozwinęła, że produkcja takiej kamery była o wiele tańsza, a sam sprzęt był mniejszy, bardziej poręczny. Wyposażone w kamery policyjne samochody nagrywały całą służbę, każdego dnia. 
 
W styczniu 1991 roku policyjna kamera zarejestrowała zatrzymanie samochodu, kiedy podczas kontroli został zamordowany policjant. To pierwsza sprawa w Stanach, gdzie zabójstwo zostało nagrane. Kaseta z nagraniem posłużyła jako dowód i w krótkim czasie sprawcy zostali ujęci. W 1998 roku powstał program emitowany przez telewizję FOX: World’s Wildest Police Video’s. 
 
Program miał na celu pokazanie najdziwniejszych i najniebezpieczniejszych zachowań uwiecznionych za pomocą policyjnej kamery samochodowej.  Tylko jedenaście procent radiowozów w 2000 roku było wyposażone w wideorejestratory, natomiast w 2003 roku można zauważyć bardzo wysoki wzrost zainteresowania przez policję kamerami samochodowymi, kiedy liczba wyposażonych w nie radiowozów wzrosła aż do 72%. 
 
W 2009 roku rosyjski rząd zalegalizował użytkowanie kamer samochodowych przez obywateli państwa, a już w 2013 roku aż milion Rosjan zakupiło takie urządzenie. W Rosji notowano najwięcej niebezpiecznych zachowań na drodze, a legalizacja kamer samochodowych niosła nadzieję na zmniejszenie takich zdarzeń. 
 
Liczba zakupionych kamer w Federacji Rosyjskiej wzrasta każdego roku.  Rosjanie udostępniali nagrania na różnych portalach internetowych, zarówno na YouTube, jak i w lokalnych serwisach czy tematycznych forach lub grupach zrzeszających jakąś lokalną społeczność. 
 
Zarejestrowane sytuacje na filmach były zabawne i dziwne, a niektóre bardzo niebezpieczne. Filmiki te wzbudziły ogromne zainteresowanie wśród obywateli innych państw. Można założyć, że w części to dzięki nim w Anglii sprzedaż kamer samochodowych wzrosła o 918%, a w Stanach o 200%. Taki popyt sprawił, że producenci urządzeń zaczęli rozwijać technologię, by ich sprzęt cieszył się najlepszą jakością i funkcjonalnością wśród zwykłych użytkowników. 
 

Kamera samochodowa — kiedyś i dziś

 
Gadżet, jakim jest kamera samochodowa, przeszedł bardzo długą drogę na przestrzeni czterdziestu lat. Jak już wcześniej wspomniano, kamery kiedyś były bardzo nieporęczne i masywne. Nie oferowały też możliwości umieszczenia ich na desce rozdzielczej, a za „kartę pamięci” służyły kasety VHS. 
 
Jakość tych nagrań była bardzo niska i często nie było możliwości rozpoznania osób ani tablic rejestracyjnych, ale z biegiem lat rozwój technologii umożliwił poprawę jakości kamer samochodowych. Co ważne, nie tylko w aspekcie jakości obrazu, ale i wyglądu zewnętrznego.
 
Rewolucja w tym segmencie rynku dokonała się zaskakująco szybko. W obecnych czasach kamery samochodowe są na tyle małe, że czasem wręcz trudno jest je dostrzec. Na przykład wtedy, gdy są wbudowane w lusterko wsteczne. Dzisiejsza technologia pozwoliła na wyposażenie kamer samochodowych w wiele funkcji. 
 
Można tu wskazać zarówno na czujnik G-Sensor, jak i na moduł GPS. Kamera wyposażona w GPS pozwala na zapisanie i wskazanie najlepszej trasy dojazdu do miejsca docelowego, a także ma możliwość pokazywania prędkości pojazdu. To jedna z najpopularniejszych funkcji w kamerze samochodowej. Natomiast kamery wyposażone w tryb parkingowy mogą zarejestrować stłuczkę przy wyłączonym silniku. Zamontowane w wideorejestratorze Wi-Fi i Bluetooth pozwala na przesyłanie nagrań na dowolne urządzenie, np. smartfon. 
 
Kamery samochodowe są montowane nie tylko na desce rozdzielczej. Mogą być wbudowane w lusterko wsteczne czy umieszczane na przedniej szybie pojazdu. Możliwe jest również zamontowanie kamery na tylnym zderzaku w okolicy tablicy rejestracyjnej oraz ekranu LCD na desce rozdzielczej — wtedy taki zestaw może wspomóc nas podczas parkowania pojazdu tyłem.
 
Dzisiaj za pamięć wideorejestratora nie służy już kaseta VHS a karta microSD, a możliwość przesyłania filmów przez Wi-Fi czy Bluetooth świadczy o niesamowitym rozwoju technologicznym kamer. Nie brakuje też cenionych firm, które dają nawet dostęp do dedykowanych aplikacji na smartfona. Takie rozwiązania wspiera na przykład Nextbase.
 

Wzrastająca popularność kamer samochodowych

Kamery samochodowe cieszą się ogromną popularnością na całym świecie, jednak najwięcej użytkowników można zaobserwować w krajach, gdzie niebezpieczne sytuacje na drogach zdarzają się nader często, na przykład w Rosji czy USA. Co sprawia, że kamery są tak popularne wśród kierowców? 
 
Przede wszystkim, poczucie bezpieczeństwa i ochrony mienia, jakim jest samochód. To właśnie tym najczęściej kierują się kierowcy. Nie sposób przejść też obojętnie obok możliwości, jakie daje wideorejestrator. Dzięki niemu można nagrać niebezpieczne zachowanie na drodze przez innego uczestnika lub wykroczenia, a nagranie może posłużyć jako dowód w sprawie. 
 
W Polsce najczęściej nagrywane są różne wykroczenia (na przykład wymuszenie pierwszeństwa na drodze), ale również zdarza się nagrać pirata drogowego czy dewastację mienia. Film z taką sytuacją można wysłać policji, by ukarać kierowcę, który nie stosuje się do prawa ruchu drogowego, a policja ukarze go odpowiednim mandatem i punktami karnymi. Przyczynia się to do zmniejszenia różnego typu wykroczeń, bo kierowcy są świadomi, że nie tylko policja w dzisiejszych czasach może udowodnić ich winę. 
 
Na niestrzeżonym parkingu również czyhają różne niebezpieczne sytuacje — zaparkowany samochód jest bez „opieki”, a inny kierowca go właśnie zarysował. Przeważnie taka sytuacja kończy się ucieczką, a przecież ktoś musi pokryć szkody, co często spada na właściciela porysowanego auta. 
 
Kamera zamontowana w samochodzie pozwala na uniknięcie takiej sytuacji, bo w łatwy sposób można dowiedzieć się, kto był winowajcą i zgłosić sprawę na policję. Film z tej sytuacji może posłużyć jako dowód również dla ubezpieczalni. 
 
Wiele kamer ma wbudowaną funkcję antykradzieżową — kamera jest w stanie podczas postoju nagrać co dzieje się we wnętrzu auta, a właściciel może pobrać ten film na swój telefon. Wielu złodziei nie decyduje się nawet na kradzież auta z kamerą, bo obawiają się utrwalenia ich wizerunku na nagraniu.
 
Trzeba pamiętać, że oprócz możliwości zarejestrowania twarzy złodzieja kamera posiada też funkcję GPS, co umożliwia szybką lokalizację samochodu.  To właśnie tego typu sytuacje przekonują coraz więcej kierowców do montażu kamery samochodowej. W ten sposób właściciele aut zapewniają sobie komfort podróży jak i poczucie bezpiecznego postoju.

Leave A Comment