Hyundai Kona – crossover, który ma sens

29 października 2021

Ten nieco kontrowersyjny tytuł nie został użyty na wyrost. W końcu już od momentu pojawienia się pierwszych crossoverów na rynku można było spotkać się z opiniami, że takie samochody nie zostaną dobrze przyjęte przez kierowców. W końcu z jednej strony mamy wciąż modne SUV-y, a z drugiej dużo świetnych propozycji w segmencie B. Czas pokazał jednak, że crossovery stały się hitami sprzedaży, a prym wśród nich wiedzie propozycja koreańskiego producenta – Hyundai Kona. Przyjrzyjmy się nieco bliżej temu bardzo ciekawemu modelowi.

Kona z napędem elektrycznym

Hyundai Kona ( https://mmcars.hyundai.pl/modele/nowa-kona ) jest nie tylko jednym z najlepiej sprzedających się crossoverów na polskim rynku, ale też należy do czołówki najchętniej wybieranych aut z napędem elektrycznym. Trudno się temu dziwić, gdy weźmiemy pod uwagę parametry elektrycznej Kony.

Największą zaletą tego modelu jest zasięg, który – zgodnie z deklaracjami producenta – wynosi nawet do 480 kilometrów na jednym ładowaniu. Taki wynik powinien być satysfakcjonujący dla większości kierowców zainteresowanych zakupem elektryka, co w dużej mierze tłumaczy bardzo dobre wyniki sprzedażowe Kony z e-napędem.

Dla tradycjonalistów – napęd hybrydowy

Tak, technologia napędu hybrydowego jest z nami już od tak dawna, że śmiało można ją zaliczyć do kategorii tradycyjnych rozwiązań w świecie motoryzacji. Hyundai Kona jest dostępny w takim wariancie napędu, choć trzeba podkreślić, że koreański producent stosuje tutaj nieco inne rozwiązanie niż np. Toyota.

Kona Hybrid to tzw. „miękka hybryda”, czyli mild hybrid. Układ jest stosunkowo prosty (i dzięki temu też niezawodny) – całość sprowadza się do tego, że generator/starter elektryczny wspomaga silnik benzynowy dodatkowym momentem obrotowym w chwili ruszania oraz przyspieszania. Zwiększa to wydajność napędu, poprawia dynamikę, a jednocześnie ogranicza zużycie paliwa i emisję szkodliwych spalin.

Hyundai Kona N

Ciekawostką w gamie koreańskiego producenta jest inspirowana motorsportem wersja N Hyundaia Kona. To samochód pod każdym względem bezkompromisowy, który powinien zainteresować kierowców szukających auta nadal praktycznego, natomiast dającego ogromną przyjemność z jazdy. Odpowiada za to w głównej mierze silnik T-GDI rozwijający moc 280 KM oraz oferujący moment obrotowy na poziomie 392 Nm. Ta wersja gwarantuje więcej niż satysfakcjonujące osiągi oraz mnóstwo emocji za kierownicą.

5-letnia gwarancja

Hyundai jest znany z prowadzenia bardzo atrakcyjnej dla klientów polityki gwarancyjnej. Nie inaczej jest w przypadku modelu Kona, który także został objęty aż 5-letnią gwarancją bez limitu kilometrów. Dzięki temu już na etapie zakupu samochodu można w dużym przybliżeniu oszacować koszty jego eksploatacji i zyskać pewność uniknięcia nieprzewidzianych wydatków serwisowych.

Hyundai Kona jest na tyle interesującym modelem, że warto go sprawdzić osobiście. Możesz to zrobić podczas jazdy testowej, na którą umówisz się online na stronie internetowej autoryzowanego dealera koreańskiej marki – MM Cars Hyundai Katowice.

Leave A Comment