Szkoda całkowita w raporcie z historii pojazdu – co dalej?

9 września 2021
Bez kategorii, Nowości

Jest parę wpisów, których w raporcie z historii pojazdu każdy się boi jak ognia. Jednym z takich punktów jest bez wątpienia szkoda całkowita. Dla większości osób będzie to oznaczało konieczność wznowienia poszukiwań auta, ale jednak nie dla wszystkich, bo szkoda całkowita to nie zawsze dramat.

Szkoda szkodzie nierówna

Po zdekodowaniu VIN w raportach carVertical czy innych serwisów pozwalających zajrzeć w historię pojazdu można odkryć czasem zapis o orzeczeniu szkody całkowitej. W skrócie – to zapis potwierdzający, że zakład ubezpieczeniowy uznał, iż koszty usunięcia pewnych uszkodzeń są wyższe od wartości samochodu. Tu jednak jest pewien haczyk – w przypadku szkody z OC „całkę” orzeka się dopiero przy uszkodzeniach o wartości 100% wyceny auta, ale już w AC jest to maksymalnie 70, a często nawet zaledwie 50% wartości samochodu. To znaczy, że jako szkoda całkowita czasem zostanie wycenione uszkodzenie zderzaka i reflektorów. To uszkodzenia, które niejeden domorosły mechanik naprawi w miarę tanio w jeden dzień pod blokiem.

Czy szkoda utrudnia rejestrację?

Czasem można się spotkać z opinią, że wpis o szkodzie całkowitej będzie stanowił przeszkodę w zarejestrowaniu samochodu. Tak nie będzie. Rejestracja będzie niemożliwa w przypadku aut trwale wycofanych z ruchu, czyli wyzłomowanych. Szkoda całkowita to pojęcie, które nie jest zdefiniowane w UPoRD, a jedynie w regulaminach towarzystw ubezpieczeniowych. Samochód ze szkodą całkowitą, jeśli tylko dostanie przegląd techniczny, może bez żadnych ograniczeń poruszać się po drogach publicznych.

Dowód na to, że dobry raport VIN bardzo pomaga

W darmowych raportach można czasem znaleźć zapisy o szkodzie całkowitej. Ale to tak naprawdę może oznaczać różne rzeczy. Owszem, może to być utopiony albo spalony samochód, ale może to być równie dobrze auto, które w niefortunnym wypadku nie ucierpiało za bardzo, ale oberwało w elementy, które w katalogach są wycenione dość wysoko. Jeśli masz w ręce dobry raport na podstawie rozkodowanego VIN-u razem ze zdjęciami z wypadku, to możesz ocenić, o którym scenariuszu mowa.

Na pewno do negocjacji

Z całą pewnością auto ze szkodą całkowitą nie będzie od razu sprawne i raczej nie wróci do domu na kołach. Czasem jednak naprawy będą na tyle jeszcze tanie, że opłaci się takie auto doprowadzić do doskonałego stanu, zamiast przepłacać za inne egzemplarze, które szkody całkowitej nie miały. I znów – to zależy od konkretnej sytuacji, bo i szkoda całkowita będzie nadal odstraszająca dla większości nabywców, ale jeśli chcesz, to na podstawie dobrego raportu możesz zrozumieć z tego znacznie, znacznie więcej. Być może będzie to całkiem dobra okazja – to już musisz ocenić samodzielnie.

Leave A Comment