Co definiuje auto klasy premium?

Mocarny silnik, doskonała jakość wykonania, tylny napęd, a może po prostu prestiżowy znaczek marki? Co powoduje, że samochód uznawany jest za luksusowe auto?

Bogate wyposażenie samochodu

Głównym wyróżnikiem i swego rodzaju probierzem samochodów należących do marek uznawanych za luksusowe, jest ich bogate wyposażenie. To właśnie to, co auto oferuje w kontekście bezpieczeństwa, wygody i info-rozrywki, w dużej mierze wpływa na jego postrzeganie.

Trudno doszukiwać się w samochodach popularnych marek asystentów pasa ruchu, aktywnych tempomatów, wentylowanych foteli czy automatycznych systemów parkowania. W nowych, bogato wyposażonych samochodach klasy premium takie systemy są powszechne.

Jednostka napędowa

Samochody klasy premium wyróżniają się także na tle popularnych i często spotykanych na polskich drogach aut o wiele szerszą ofertą silnikową. Ze względu na unijne restrykcje i obostrzenia dotyczące niskiej emisji w motoryzacji, powszechne marki niemal na dobre wycofały się z oferowania konsumentom jednostek napędowych większych od przysłowiowego kartonu mleka.

Z kolei Audi, Mercedes czy BMW mają w swojej ofercie rozbudowaną gamę aut z silnikami spalinowymi o pojemnościach przekraczających barierę 2 litrów i zapewniających odpowiednio dużo momentu obrotowego i koni mechanicznych, aby jazda nimi była nie tylko wygodna, ale również satysfakcjonująca. Przykładem może być np. nowe Audi A6 Limousine wyposażone w silnik benzynowy o pojemności 2 litrów i mocy 245 KM oferowane między innymi przez dealera Krotoski: https://www.krotoski.warszawa.wolica.audi.pl/pl.html.

Jakość wykonania

Jakość wykonania jest kolejnym apostołem samochodów należących do segmentu premium. Próżno szukać tak wysokiej jakości użytych materiałów, ich perfekcyjnego spasowania oraz trwałości, jak właśnie w nowych samochodach Audi, BMW czy Mercedes.

Oczywiście jakość wykonania, a co za tym idzie, również komfort użytkowania samochodu, w dużej mierze zależą od wybranego egzemplarza oraz jego wersji wyposażeniowej. Trudno byłoby oczekiwać porównywalnego komfortu podróżowania między Audi A7 Sportback a Audi Q5. Są to bowiem zupełnie inne klasy pojazdów, choć naturalnie obydwa modele należą do segmentu premium.

Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z luksusowym crossoverem, limuzyną czy usportowionym hatchbackiem, nie uświadczymy tu twardych i nieestetycznych plastików oraz głośnej pracy wnętrza podczas jazdy na nierównościach.

Prestiż

Kluczowym przymiotem, który nierozerwalnie łączy się z postrzeganiem samochodów wyższej klasy, jest oczywisty prestiż, jaki zapewniają one swoim właścicielom. Auta klasy premium od lat budziły podziw i szacunek wśród oglądających je osób, a ich posiadanie sprawiło, że właściciele postrzegani byli – i są – jako lepiej sytuowani oraz pozycjonujący się wyżej w hierarchii społecznej.

Być może to właśnie prestiż wiążący się z posiadaniem i użytkowaniem samochodu klasy premium sprawia, że są one tak chętnie wybierane przez polskich kierowców.

Leave A Comment