OC dla młodego kierowcy – jak zapłacić mniej za ubezpieczenie auta?

Zakup i eksploatacja samochodu to bez wątpienia duże obciążenie dla portfela młodego człowieka. Nic więc dziwnego, że ten szuka oszczędności, gdzie tylko się da, również na ubezpieczeniu. Problem w tym, że ceny OC dla młodych kierowców są zwykle horrendalnie wysokie – czy można je w jakiś sposób obniżyć?

Ile kosztuje ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy (https://porownywarka-oc-ac.pl/porady-ubezpieczeniowe/oc-dla-mlodego-kierowcy/)? Według sierpniowych danych z porównywarki na mubi.pl, średnia cena polisy dla właścicieli aut w wieku 18-25 lat to aż 1479 zł, podczas gdy pozostali płacili tylko 827 zł. Skąd wzięła się taka różnica i czy są sposoby, by wydać mniej na obowiązkowe ubezpieczenie?

Drogie OC dla młodych kierowców – winne są statystyki

Aby zrozumieć, czemu najmniej doświadczeni użytkownicy dróg są skazani na najwyższe koszty OC, trzeba zerknąć do statystyk policyjnych. Te z 2019 roku nie pozostawiają niestety wątpliwości, że ubezpieczyciele mają podstawy do dyktowania wysokich cen dla klientów, którzy nie ukończyli 25 lat i mają prawo jazdy od stosunkowo krótkiego czasu.

Właśnie tacy kierowcy byli bowiem sprawcami aż 4910 wypadków, w tym 462 śmiertelnych. Można się domyślać, że likwidacja powstałych z tego względu szkód wiązała się z setkami tysięcy złotych wypłaconych przez ubezpieczycieli w odszkodowaniach. To natomiast prowadzi wprost do wniosku, że młodzi kierowcy są słusznie uznawani za klientów wysokiego ryzyka i ich ubezpieczenie musi wiązać się z dopasowanym do tego kosztem.

Oczywiście nie każdy młody człowiek jest automatycznie osobą lekkomyślną i skłonną do ryzyka za kierownicą. Wciąż jednak posiada małe doświadczenie, które w połączeniu z brakiem historii ubezpieczeniowej sprawia, że koszt polisy rośnie. A to nie są przecież jedyne czynniki, które wpływają na cenę OC.

OC młodego kierowcy – ile kosztuje i od czego zależy?

Wspomniane już 1479 zł to średni koszt ubezpieczenia samochodu młodego kierowcy w sierpniu. Zależnie od okoliczności bywał on jednak jeszcze większy, np. 18-letni właściciele pojazdów musieli płacić za OC aż 1998 zł! Wraz z rosnącym wiekiem cena jednak spadała, by przy 26 latach zejść do poziomu 951 zł. Nawet rok różnicy mógł się zatem przekładać na konkretne oszczędności.

Poza datą urodzenia na cenę składki wpływ mają też inne czynniki. Bardzo istotne są choćby parametry samochodu, począwszy od roku produkcji (wiekowe samochody wcale nie mają tańszego OC!), przez markę i model, po pojemność silnika.

Ta ostatnia wpływa na możliwości auta, więc im większa, tym bardziej rosną szanse na to, że młody kierowca ulegnie pokusie i mocniej wciśnie gaz, zwiększając tym samym ryzyko wypadku. Dlatego też właściciele pojazdów z silnikami o pojemności powyżej 2.0 l płacą za OC średnio 1655 zł, a ich rówieśnicy z samochodami o dwukrotnie mniejszym litrażu ponad 500 zł taniej.

Istotne jest również miejsce zamieszkania. Duże miasto to duży ruch i znacznie więcej możliwości do spowodowania wypadku, dlatego młody kierowca poruszający się po nim samochodem musi liczyć się z dużym kosztem ubezpieczenia. Szczególnie, jeśli mieszka we Wrocławiu, gdzie średnia cena OC wyniosła aż 1955 zł.

Czy cena OC dla młodego kierowcy może być niższa?

Wysokie koszty OC mogą wyglądać przerażająco dla wielu młodych kierowców, ale nie wszyscy są na nie skazani. Wykorzystując kalkulator OC AC, można bowiem łatwo znaleźć ubezpieczenie w najkorzystniejszej cenie, nie spędzając wielu godzin na przeglądaniu ofert różnych firm. Wystarczy podać podstawowe informacje na temat auta i właściciela, a otrzymasz najlepsze propozycje, oszczędzając czas i pieniądze.

Korzystając z porównywarki ubezpieczeń, zobaczysz, ile mogłaby wynieść Twoja składka OC – a jak ten koszt obniżyć? Istnieją na to sprawdzone sposoby.

  • Dobrze wybierz samochód

Sportowy wóz o potężnym silniku? Na pewno zaimponujesz nim swoim rówieśnikom, ale gorzej z ubezpieczycielem, który za OC takiego auta policzy sobie gigantyczną kwotę. Może więc przemyśl sprawę i zamiast wypasionego auta postaw na początek na coś skromniejszego? Miejski samochód z silnikiem o niewielkiej pojemności prawdopodobnie w zupełności Ci wystarczy, a w kieszeni zostanie spora sumka.

  • Poszukaj doświadczonego współwłaściciela

Brak doświadczenia to brak historii ubezpieczenia, a co za tym idzie również brak zniżek. To spory problem, ale okazuje się, że można sobie z nim poradzić. Jak? Wystarczy dopisać do dowodu rejestracyjnego samochodu doświadczonego współwłaściciela o bezszkodowej historii jazdy. Wówczas jego zniżki zrównoważą Twoje zwyżki, a ostateczna cena będzie niższa.

  • Sam zostań współwłaścicielem

Jeszcze korzystniej będzie, jeśli uczynisz starszą osobę głównym właścicielem, a sam zostaniesz tylko współwłaścicielem. Po kilku latach, w trakcie których zbierzesz zniżki, możecie dokonać zmiany, a Ty już jako główny właściciel zapłacisz za OC znacznie mniej.

  • Nie dziel kosztów ubezpieczenia na raty

Jednorazowy wydatek na ponad 1000 zł? To może być spore obciążenie, więc pewnie łatwiej byłoby podzielić ten koszt na dwie lub więcej rat. Ale czy na pewno? Pamiętaj, że ostateczna cena w przypadku płatności ratalnej jest zawsze wyższa, więc aby oszczędzić, należy płacić od razu całą kwotę.

Leave A Comment