Aktualności
Volkswagen Passat B5 (4 października, 2023 5:48 pm)
Elastyczny kredyt JAK ABONAMENT na samochód (25 września, 2023 5:18 pm)
Leasing sposobem na finansowanie auta do firmy (25 września, 2023 5:11 pm)

Ogrzewanie postojowe wodne i powietrzne – które wybrać?

19 września 2019
Bez kategorii, Nowości

Pogoda bywa kapryśna w naszej strefie klimatycznej. Odczuwają to również użytkownicy samochodów. W zimie wystarczy kilka minut w aucie przy wyłączonym silniku, by zmarznąć. Na szczęście nie musi tak być. Możemy skorzystać możliwości, jakie daje ogrzewanie postojowe. Obecnie nie jest to rozwiązanie przeznaczone jedynie dla tirów czy luksusowych limuzyn. Teraz możemy je zamontować w każdym pojeździe – od dużego, rodzinnego vana, po niewielkie auto miejskie. Jednak nie wszyscy wiedzą o takiej możliwości. Lub jeśli zastanawiają się nad zainstalowaniem w samochodzie ogrzewania postojowego nie wiedzą na jakie rozwiązanie warto się zdecydować. Spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie.

W jakich autach można zamontować ogrzewanie postojowe?

Wielu kierowców zastanawia się nad tym, czy w ich samochodzie w ogóle da się zainstalować ogrzewanie postojowe. Dla nich wszystkich mamy dobrą wiadomość – jedynym warunkiem, jakie musi spełniać auto, by można było zamontować w nim ogrzewanie tego typu, jest chłodzenie silnika cieczą. W dzisiejszych czasach posiada je praktycznie każdy, współczesny samochód, nie tylko luksusowe i nowoczesne modele – dzięki temu ogrzewanie postojowe jest dostępne praktycznie dla każdego z nas.

ogrzewanie-auta

Ogrzewanie postojowe wodne

Jednym z rodzajów ogrzewania postojowego jest ogrzewanie wodne (zwane również mokrym). Mówiąc najprościej, jest to dodatkowy element, który instaluje się pod maską silnika. Zostaje on podłączony do obiegu cieczy w jednostce napędowej, a jego rolą jest podnoszenie temperatury płynu przepływającego przez system chłodniczy. Dzięki pracy agregatu temperatura silnika wzrasta na tyle, że utrzymuje się również po zakończeniu pracy samochodu. Specjaliści zajmujący się ogrzewaniem zgodnie twierdzą, że ogrzewanie postojowe wodne to idealne rozwiązane dla aut osobowych w co dziennym użytkowaniu.

Typy

Ogrzewanie postojowe występuje w dwóch wariantach. Pierwszy rodzaj ogrzewania postojowego mokrego to ogrzewanie, którego rolą jest jedynie podgrzewanie silnika. Dzięki temu, zanim przekręcimy kluczyk w stacyjce – silnik ma odpowiednią temperaturę umożliwiającą bezproblemowy rozruch nawet w bardzo niskich temperaturach. Drugi rodzaj ogrzewania postojowego mokrego ogrzewa również wnętrze samochodu, czym zapewniamy sobie nie tylko bezproblemowe uruchamianie samochodu zimą, ale również komfort cieplny odczuwany nawet podczas postoju lub krótko po uruchomieniu silnika.

Zasada działania

Zasada działania ogrzewania wodnego nie jest skomplikowana. Pod maską samochodu instaluje się agregat, który podłącza się do obiegu cieczy w silniku. Jego działanie opiera się na podgrzewaniu płynu. Rosnąca temperatura ogrzewa silnik a także, w przypadku, w którym zdecydujemy się na model ogrzewający również wnętrze auta, za pomocą specjalnych wiatraczków ciepło zostaje wpompowane do systemu wentylacji, dzięki czemu szybko możemy poczuć przyjemną, komfortową dla nas temperaturę. Ogrzewanie Webasto jest bardzo proste w obsłudze i bezawaryjne.

Zalety i wady

Wodne ogrzewanie postojowe ma wiele zalet. To właśnie dlatego cieszy się spora popularnością zwłaszcza w przypadku właścicieli samochodów osobowych. Wśród jego atutów wymienić możemy przede wszystkim bardzo szybki wzrost temperatury silnika oraz we wnętrzu auta. Nawet podczas ujemnych temperatur szybko możemy poczuć ciepło. Nie ma również żadnych problemów z uruchomieniem silnika, co dla wielu kierowców ma ogromne znaczenie. Zaletą mokrego ogrzewania postojowego jest również jego pozytywny wpływ na żywotność silnika. Jak to możliwe? To bardzo proste – ciepły silnik to lepszy przepływ oleju, a co za tym idzie również lepsza ochrona silnika. Warto również wspomnieć o tym, że wodne ogrzewanie postojowe jest rozwiązaniem ekologicznym, które nie odbija się negatywnie na finansach właściciela samochodu. Czy ogrzewanie postojowe tego typu ma jakieś wady? Oczywiście, nie ma idealnych rozwiązań, dlatego też wśród wad tego typu ogrzewania wymienić musimy przede wszystkim dość wysoką cenę montażu oraz konieczność wykonywania prac serwisowych. Nie da się jednak ukryć, że liczne zalety w tym wypadku zdecydowanie przeważają.

Ceny

W dzisiejszych czasach każdy z nas liczy się z finansami. Nic więc dziwnego, że wiele osób zastanawia się, czy zakup i montaż wodnego ogrzewania postojowego jest opłacalną inwestycją. Otóż decydując się na jego instalację musimy liczyć się z wydatkiem rzędu kilku tysięcy złotych. Możemy co prawda zaoszczędzić nieco, wybierając sprzęt nieznanego producenta, jednakowoż specjaliści zgodnie twierdzą, że nie jest to rozsądna decyzja. Wybierając ogrzewanie postojowe znanej firmy (jak np. wspomniane wyżej Webasto) zapłacimy nieco więcej, ale zyskujemy pewność, że system ten posłuży nam przez długi czas, zapewniając komfort i bezpieczeństwo.

Dowiedz się, jak wybrać ogrzewanie postojowe: https://ogrzewania.pl/jakie-ogrzewanie-postojowe-wybrac

ogrzewanie-samochodowe

Ogrzewanie postojowe powietrzne

Kolejnym rodzajem ogrzewania postojowego jest ogrzewanie powietrzne, znane również jako ogrzewanie suche. Ten rodzaj ogrzewania znajdujemy szczególnie często w samochodach i pojazdach użytkowych, takich jak ciężarówki, busy, autobusy czy tiry. Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem sprawdza się on nawet w maszynach budowlanych, zapewniając komfort cieplny w każdych warunkach. Rolą tego ogrzewania postojowego nie jest wpływ na temperaturę silnika, a zapewnienie komfortu cieplnego wewnątrz pojazdu lub maszyny. Mimo to, jest to rozwiązanie, które wciąż cieszy się dużą popularnością.

Zasada działania

Zasada działania ogrzewania postojowego powietrznego różni się od ogrzewania mokrego. W przypadku tego typu rozwiązań w pojeździe zostaje zainstalowany specjalny agregat, którego rolą jest zasysanie zimnego powietrza oraz późniejsze ogrzewanie go. Ciepłe powietrze w tym przypadku nie ogrzewa silnika, przez co ten rodzaj ogrzewania nie ma wpływu na łatwiejszy i szybszy rozruch silnika – masy ciepłego powietrza są bezpośrednio transportowane do kabiny lub przestrzeni ładunkowej pojazdu. Warto byłoby jednak wyjaśnić w jaki sposób powietrze zasysane z zewnątrz zostaje ogrzane. Wbrew pozorom, to bardzo proste. Uruchomienie agregatu łączy się z rozpoczęciem działania specjalnej dmuchawy, która transportuje zimne masy powietrza do komory spalania. To właśnie tam powietrze zostaje ogrzane do odpowiedniej temperatury.

Zalety i wady

Powietrzne ogrzewanie postojowe, jak każda technologia, ma swoje zalety oraz wady. Przyjrzyjmy się im nieco bliżej. Wśród niewątpliwych zalet tego typu ogrzewania wymienić należy szybki czas działania. Ciepło odczuwalne jest bowiem już po kilku chwilach, co w przypadku aut użytkowych ma ogromne znaczenie.

Nie bez znaczenia jest również niższy koszt montażu ogrzewania postojowego powietrznego. Warto także wspomnieć o tym, że nowoczesne suche ogrzewania postojowe wyróżniają się naprawdę cichą pracą, dzięki czemu nie wpływają negatywnie na komfort kierowcy pojazdu. Co więcej, w dzisiejszych czasach możemy wykorzystać aplikacje na smartfony, dzięki którym sterowanie instalacją jest niezwykle proste i intuicyjne. Słowem, nowoczesne ogrzewanie postojowe jest rozwiązaniem, które jest w stanie spełnić oczekiwania nawet najbardziej wymagających kierowców samochodów i pojazdów użytkowych.

Jak wygląda kwestia wad ogrzewania postojowego? Przede wszystkim wśród nich warto wymienić brak możliwości ogrzewania silnika. Mimo swojej użyteczności system ten nie ułatwi nam więc odpalania samochodu oraz nie pomoże w wydłużeniu żywotności jednostki napędowej. Co więcej, spalanie paliwa w przypadku ogrzewania powietrznego jest nieco większe, niż w ogrzewaniu wodnym – jego koszt użytkowania jest zatem wyższy. Niemniej jednak w przypadku dużych pojazdów użytkowych jest to najlepsza opcja, dzięki której możliwe jest cieszenie się komfortem cieplnym nawet podczas niskich temperatur panujących na zewnątrz.

Ceny

Jak wyglądają ceny ogrzewania postojowego suchego? Wiele zależy oczywiście od tego, na jaki model instalacji się zdecydujemy oraz jaką firmę wybierzemy. Niemniej jednak możemy stwierdzić, że ogrzewanie postojowe powietrzne jest nieco tańsze od mokrego. Jego najtańszą wersję możemy kupić za około 3,5 tysiąca złotych. Warto jednak zaznaczyć, że ten tani model ogrzewania sprawdzi się głównie w samochodach dostawczych – zużywa ono około 0,24 litra paliwa w ciągu godziny i ma moc około 2KW. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że istnieją również znacznie mocniejsze systemy ogrzewania postojowego. Dzięki temu każdy kierowca może znaleźć to idealnie dopasowane do swoich potrzeb oraz rodzaju pojazdu, który chce ogrzać.

zima-auta

Gdzie w Warszawie zamontować ogrzewanie postojowe?

Wiemy już, że ogrzewanie postojowe Webasto to rozwiązanie, które ma wiele zalet i może sprawić, że podróżowanie w trakcie zimowych miesięcy stanie się znacznie bardziej komfortowe. Gdzie jednak warto je zamontować? Nie da się ukryć, że w Warszawie pojawia się coraz więcej firm oferujących taką usługę, niemniej jednak, jeśli chcemy mieć pewność, że ogrzewanie będzie w pełni sprawne i posłuży nam przez długi czas, warto stawiać na firmy z doświadczeniem, które są autoryzowanymi partnerami firm produkujących ogrzewanie postojowe. Jedną z nich, działają na terenie Warszawy, jest Skylark Polska. Ofertę tej firmy znajdziesz na stronie https://www.ogrzewania.pl/Montaz_webasto.

Podsumowując – to, jakie ogrzewanie postojowe wybierzemy, powinno zależeć przede wszystkim od rodzaju pojazdu, w jakim chcemy je zamontować. W przypadku aut użytkowych wybór ogrzewania postojowego powietrznego to lepsza decyzja. Jeśli zaś chcemy dogrzać auto osobowe – postawmy na mokre ogrzewanie postojowe. Niezależnie od tego, jakie rozwiązanie wybierzemy, pamiętajmy o tym, by stawiać na instalacje znanych i sprawdzonych producentów, którzy znani są z niezawodności swoich rozwiązań, takich jak np. Webasto.

Leave A Comment