Kupujemy samochód. O czym trzeba pamiętać?

18 września 2019
Bez kategorii, Nowości

Dobry samochód to konieczność w każdej mniejszej i większej rodzinie. Warto, aby zakup auta był transakcją przemyślaną, zwłaszcza że zazwyczaj wiąże się z wydatkiem kilkunastu lub kilkudziesięciu tysięcy złotych. Co trzeba mieć na uwadze, kiedy decydujemy się na taki krok? Poniżej omawiamy najważniejsze kwestie. Czy Ty również o tym pomyślałeś? Poznaj nasze wskazówki!

Ubezpieczenie samochodu – podstawa wszystkiego!

Planowanie zakupu auta zacznij od zdobycia informacji na temat polisy. Ubezpieczenie samochodu, a konkretnie ubezpieczenie obowiązkowe dla każdego właściciela auta należy tutaj do obowiązkowych. Musisz o nim pamiętać, zarówno wtedy, kiedy decydujesz się na nowy pojazd, jak i wtedy, kiedy będzie to samochód z rynku wtórnego.

W tym drugim przypadku istnieje możliwość przejęcia polisy po poprzednim właścicielu. Warto mieć to na uwadze i upewnić się, jak kwestia ta będzie wyglądała, kiedy auto będzie już należało do Waszej rodziny.

Polisa OC w naszym kraju należy do obowiązkowych. Oprócz tego warto rozważyć zakup AC, zwłaszcza wtedy, kiedy chcesz kupić samochód mający większą wartość. Będziesz mieć ochronę w sytuacji kradzieży auta albo kolizji, podczas której zostanie uszkodzony Twój pojazd. Wówczas koszt naprawy samochodu spadnie na ubezpieczyciela.

Jeżeli zależy Ci na szerszej ochronie, możesz też rozważyć opcje dodatkowe. Wśród nich znalazło się ubezpieczenie samochodu i polisy takie jak: assistance, NNW kierowcy, NNW kierowcy i pasażerów, Rehabilitację i Auto Szyby. Wówczas zyskasz pełną ochronę dla tych, którzy będą jeździć nowym autem, jak i dla samego samochodu. Szczegółowe informacje znajdziesz tutaj.

Pamiętaj o podatku! Nie zapomnij go uregulować

W sytuacji, kiedy zakupiony przez Ciebie pojazd ma wartość większą niż 1000 zł, wtedy będziesz zobowiązany do opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Jak to zrobić? To proste! Wystarczy, że wypełnisz właściwy formularz (jest to dokument PCC-3). Zawarte w nim informacje dostarcz do właściwego dla Twojego miejsca zamieszkania urzędu skarbowego. Ostatni etap to zapłacenie podatku. Ile wynosi taka kwota? Nie jest ona stała, zgodnie z przepisami wynosi ona 2 proc. od ceny auta.

Przerejestrowanie samochodu – kolejny ważny punkt!

Dodatkowo konieczne będzie zarejestrowanie pojazdu. Masz na to 30 dni od zakupu. Sprawę tę załatwisz w Wydziale Komunikacji Urzędu Miasta lub Starostwa Powiatowego. Jest to związane z pewnymi formalnościami.

Musisz przygotować szereg dokumentów. Wśród nich: oryginał własności pojazdu (umowa kupna-sprzedaży lub faktura), dowód rejestracyjny auta, kartę pojazdu, swój własny dowód tożsamości, (ewentualnie pełnomocnictwo, jeżeli działasz w czyimś imieniu, np. swojej żony).

Na taką wizytę konieczne jest przyjście z dowodem potwierdzającym, że OC auta jest ważne. Dlatego warto to załatwić wcześniej. Zabierz również ze sobą gotówkę. W urzędach nie zawsze istnieje opcja płacenia kartą.

1 Comments

Leave A Comment