Wymiana opon z letnich na zimowe – kiedy najlepiej zmieniać opony?

31 października 2018
Bez kategorii, Nowości

Listopad coraz bliżej, dlatego kierowcy częściej zastanawiają się nad zmianą ogumienia. Kiedy jest najlepszy czas na wymianę opon z letnich na zimowe? Nie ma konkretnej daty, ponieważ wszystko uzależnione jest od kilku czynników, które trzeba wziąć pod uwagę, decydując się na wymianę gum.

Różnica między oponami zimowymi a letnimi

Aby zrozumieć, dlaczego wymiana opon w ogóle jest konieczna, warto dowiedzieć się, jakie są różnice między oponami letnimi a zimowymi. Wszystko wyjaśnia się już na etapie ich produkcji, czyli w fabryce (m.in. takiej jak http://bridgestone-stargard.pl/kariera). Opony letnie zawierają mieszankę gumową, która została przystosowana do pracy w temperaturach powyżej 7°C. Gdy termometry za oknem pokazują mniej, opony letnie stają się twardsze, co sprawia, że tracą swoje właściwości. Z kolei opony zimowe przy tej temperaturze mogą normalnie pracować, gdyż ich skład jest zupełnie inny. Co więcej, różnią się też rodzajem bieżnika. W przypadku opon zimowych ma on większą liczbę nacięć (wyraźniej zarysowanych), jest więc głębszy, co przyczynia się do skuteczniejszego odprowadzania błota i śniegu. Opona letnia ma płytszy bieżnik, dlatego nie poradziłaby sobie z warunkami panującymi na drodze zimą. Za to idealnie sprawdzi się ona podczas wyższych temperatur, gdyż doskonale będzie trzymać się nawierzchni, gwarantując bezpieczeństwo.

Kiedy wymienić opony?

Opony letnie tracą swoje właściwości, gdy temperatura spada poniżej 7°C, dlatego będzie to najlepszy moment na zmianę ogumienia. Jednak warto wziąć pod uwagę także inne czynniki – temperatura ta powinna być średnią dobową stopni za oknem. Co to oznacza? Najlepiej obliczyć to biorąc pod uwagę porę dnia, podczas której kierowca najczęściej się porusza. Jeśli jest to głównie noc lub wczesny ranek, to wymienić opony można jeszcze wcześniej, gdyż o tych porach najczęściej jest dużo zimniej niż w dzień. Z pewnością nie warto się z tym śpieszyć, gdyż tak jak zostało wspomniane – konkretne gumy dostosowane są do odpowiednich warunków panujących na jezdni.

Opony całoroczne

Alternatywą dla wcześniej wspomnianych rodzajów opon są te całoroczne. To z pewnością oszczędność pieniędzy i czasu (nie trzeba co sezon umawiać się do warsztatu, gdzie dokonana zostanie wymiana ogumienia). Jednak czy na pewno gwarantują one bezpieczeństwo? Według ekspertów lepszym rozwiązaniem są opony dedykowane pod konkretną porę roku, ponieważ ich bieżnik i mieszanka gumowa są dopasowane do tego, co może nas zastać na drodze. Nie da się stworzyć gumy, która świetnie sprawdzać będzie się zarówno przy upałach, jak i silnych mrozach, toteż opony całoroczne nie dają takiej pewności, co sezonowe. Można je oczywiście stosować, jeśli kierowca głównie porusza się po mieście lub jeździ jedynie okazjonalnie, ale największe bezpieczeństwo zapewnić mogą opony dedykowane pod konkretny sezon.

1 Comments

Leave A Comment