Poradnik: Jak kupić solidny, używany samochód, który posłuży przez lata?

29 października 2018

Chcąc kupić używany samochód, należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Wygląd oraz przebieg to nie wszystko. Prawidłowa weryfikacja zaczyna się już od dokładnego zapoznania się z konkretną ofertą. Zakup używanego auta powinien być przede wszystkim przemyślany i bez pośpiechu.

Jak w każdej branży, również w motoryzacji, trafiają się zarówno przyzwoici sprzedawcy, jak i ci, którym można by zarzucić kilka nieuczciwych zagrań. Priorytetem przy ocenie używanego pojazdu nie jest rozmowa ze sprzedającym, ale przede wszystkim sprawdzenie stanu technicznego i wybór zaufanej marki. Dobrym rozwiązaniem będzie zakup używanego samochodu od osoby prywatnej oraz w renomowanych salonach samochodowych zajmujących się także sprzedażą aut używanych.

Sprecyzowany cel

Jeszcze przed szukaniem używanego samochodu na sprzedaż warto dokładnie określić to, jaki model chcesz kupić. Podjęcie decyzji o zakupie z drugiej ręki już stawia Cię w pozycji oszczędzającego nawet do 30-50% ceny. Musisz zdawać sobie jednak sprawę z tego, że nie kupisz dobrego samochodu za grosze. Określ budżet, który możesz przeznaczyć na pojazd i rozpocznij wyszukiwania. Chcąc zainwestować nawet w kilkuletnie auto, wybierz sprawdzone, niezawodne marki. Rozpocznij poszukiwania w sprawdzonym serwisie, przyjrzyj się opisowi, zdjęciom. Szukając wymarzonego samochodu, warto skorzystać także z wyszukiwarek udostępnianych przez doświadczonych partnerów.

Weryfikacja stanu technicznego

Jeśli znajdziesz samochód, który w opisie i na zdjęciach okazuje się strzałem w dziesiątkę, warto obejrzeć takie auto na żywo – wówczas finalizując transakcję. Pierwszy etap analizy to określenie stanu karoserii oraz podwozia. Ważna jest również jazda próbna, podczas której warto wsłuchać się w dźwięki pracy silnika czy zawieszenia, a następnie cieszyć się wygodą jazdy. Każdemu, kto kupuje prawie nowy samochód, zależy na bezpieczeństwie, komforcie, a także bardzo dobrym wyglądzie. Świetnym rozwiązaniem jest np. skorzystanie z propozycji, którą przygotował Mercedes-Benz Duda Cars, oferując niemieckie samochody używane oraz innych marek z segmentu premium w świetnych cenach. Każde auto używane przeszło rygorystyczne testy jakościowe, dzięki czemu masz pewność, że inwestujesz w sprawny, luksusowy pojazd.

Podjęcie decyzji

Gdy masz już określony cel i kilka modeli, które byłyby dla Ciebie idealne, czas na podjęcie decyzji. Przemyśl, który samochód przez kolejne kilka lat będzie dla Ciebie idealny – czy będzie to auto ze sportowym zawieszeniem, świetnie wyglądający kabriolet, przestronne kombi, idealne dla rodzin i podróżujących, czy może większe, zarazem efektowne off-roadery? Przed zakupem wymarzonego pojazdu wejdź do niego, poczuj się, jakby był już Twój. To na pewno pomoże Ci w podjęciu decyzji.

Ważne rady

Przy zakupie używanego samochodu warto zwrócić uwagę zarówno na jego aktualny stan, jak i perspektywę jego użytkowania przez kilka kolejnych lat. Zasięgnij opinii mechanika lub osoby, która od kilkunastu czy kilkudziesięciu lat jeździ samochodami konkretnej marki i doskonale wie, jakie części są do częstej wymiany czy naprawy. Opcjonalnie takich informacji można szukać w sieci, jednak tylko na sprawdzonych stronach czy forach motoryzacyjnych. Kupując pojazd z segmentu premium, jak np. Mercedes-Benz, wiesz, że inwestujesz w niemiecką jakość.

Bez pośpiechu, nerwów ani zbędnych nadziei — takie podejście powinien mieć każdy kupujący. Samochód zazwyczaj kosztuje więcej niż miesięczna wypłata, dlatego warto podejść do zakupu skrupulatnie – bez kierowania się emocjami. Auto w ulubionym kolorze może byłoby świetne, jednak dobry stan techniczny oraz bezawaryjność w perspektywie kilku lat jest o wiele lepsza. Dokładnie określ, o jakim modelu marzysz, jakich „czterech kółek” potrzebujesz, a na pewno wśród używanych propozycji dobrych marek znajdziesz takie, które spełnią zarówno Twoje oczekiwania, jak i wymagania.

1 Comments

Leave A Comment