Czy bardziej opłaca się kredyt czy leasing na auto?

31 stycznia 2018
Bez kategorii, Nowości

Każdy posiadacz prawa jazdy chciałby w końcu jeździć swoim lub teoretycznie swoim samochodem. Lepiej więc wybrać kredyt czy leasing? Podstawowa różnica między kredytem a leasingiem jest taka, że podczas spłacania kredytu gotówkowego jesteś stuprocentowym właścicielem pojazdu, a przy leasingu i kredycie samochodowym – już nie do końca.

Kredyt samochodowy jest natomiast kredytem celowym – czyli przeznaczonym na konkretny cel. Bank udostępnia nam środki jedynie na sfinansowanie kupna pojazdu. Formalności, które są potrzebne podczas ubiegania się o taki kredyt, zależą od sumy, na której nam zależy, czyli ceny wymarzonego samochodu, a także oferty, jaką bank jest w stanie udostępnić klientom w danym momencie.

Czym jest natomiast leasingowanie? Jest to przeniesienie praw do użytku samochodu przez leasingodawcę na leasingobiorcę. Ten drugi musi regularnie uiszczać za pojazd ustaloną opłatę. Taka opłata nazywana jest ratami leasingowymi.

Kredyt samochodowy? Przykładowa cena

Załóżmy, że klient wybrał opcję 60-miesięcznego okresu kredytowania, ma dobrą zdolność kredytową i nie zalega ze spłatami, na przykład, kart kredytowych. Dla uproszczenia przyjmijmy, że samochód ma cenę rynkową w wysokości około 75 tys. złotych, a wkład własny klienta wynosi około 10%. Oprocentowanie w skali roku wynosi 2,99%. Przy takiej konfiguracji klient będzie miał finalnie do spłaty około 81 tys. złotych.

Kredyt gotówkowy natomiast może być na różnych warunkach – w zależności od banku, w którym się o niego ubiegamy, jak i naszych zdolności kredytowych. To, na co go przeznaczymy, zależy już od nas. Może to być nowy bądź używany samochód.

To w końcu kredyt czy leasing?

Całkowite koszty kredytu samochodowego i leasingu trudno porównać, ponieważ są to dwa bardzo odmienne produkty. Samochód kupiony za pomocą kredytowania finalnie wychodzi taniej niż leasingowany przez ten sam okres. Przy kredycie istnieje również możliwość wcześniejszej spłaty. Jeśli w tym czasie chcemy zmienić auto na nowsze albo sprzedać to, na które zaciągnęliśmy kredyt samochodowy, możemy to zrobić. Dysponujemy samochodem w taki sposób, w jaki chcemy.

W przypadku leasingu jest to niemożliwe – prawdziwym właścicielem jest wciąż leasingodawca. Najbardziej zachęcające jest to, że proces udzielania leasingu jest znacznie prostszy od kredytowego i w tym przypadku nie jest wymagany tak zwany wkład własny. Firmy leasingowe mają różne minimalne kwoty transakcji, czasami wynoszą one 50 tys. złotych, a ostatnio coraz częściej – 20 tys. złotych. Plusem leasingu jest również to, że comiesięczne opłaty są niezmienne przez cały okres trwania umowy leasingowej, co może być ważne dla tych, którym zależy po prostu na użytkowaniu dobrej jakości auta przez określony czas.

Po więcej porad finansowych zapraszamy na FinAi.pl

1 Comments

Leave A Comment