Aktualności
Volkswagen Passat B5 (4 października, 2023 5:48 pm)
Elastyczny kredyt JAK ABONAMENT na samochód (25 września, 2023 5:18 pm)
Leasing sposobem na finansowanie auta do firmy (25 września, 2023 5:11 pm)

Montujemy bagażnik dachowy. To prostsze, niż myślisz!

1 lutego 2018
Bez kategorii, Nowości

Bagażnik dachowy jest świetnym sposobem na to, by powiększyć przestrzeń przewozową swojego auta. Może się jednak wydawać, ze jego montaż nastręcza problemów. Nic bardziej mylnego!

Zanim zaczniemy

Zwiększenie przestrzeni użytkowej samochodu jest czasem konieczne – zwłaszcza wtedy, gdy posiadamy dużą rodzinę, a na każdy wyjazd zabieramy sporo bagaży. W tym artykule przedstawimy fakty, o których należy pamiętać montując tzw. bagażnik bazowy, który jest podstawą do montażu innych urządzeń (np. boksów dachowych). Zanim jednak zaczniemy, należy pamiętać o tym, że montaż bagażnika dachowego możliwy jest przede wszystkim w samochodach wyposażonych w relingi. Do tego koniecznie sprawdźmy udźwig dachu naszego auta – zwróćmy się z zapytaniem np. do ASO lub też skorzystajmy z pomocy, jaką oferuje polecany sklep motoryzacyjny.

Kupiliśmy bagażnik dachowy – i co dalej?

Przed przystąpieniem do montażu należy wyciągnąć wszystkie elementy z pudełka i sprawdzić, czy wszystkie akcesoria dotarły do nas w komplecie. Komplet elementów należy porównać z podanym w instrukcji obsługi. Jeśli czegoś brakuje, koniecznie zwróćmy się o pomoc do sklepu – ryzykownym jest uzupełnianie np. brakujących śrubek tymi, które nie zostały dostarczone przez producenta. Może to spowodować luzy w całej instalacji. Jeśli wszystko jest w komplecie, możemy zacząć właściwy montaż.

Stopki to podstawa

Pierwszym etapem jest montaż stopek stelażu na dachu. Jeśli pojazd nie ma wyszczególnionych punktów montażowych, to stopki powinny być rozstawione tak, aby umożliwić zamocowanie przytwierdzenie bagażnika właściwego kolejno na 33 i 66 proc. jego długości – zazwyczaj w odległości ok. 70-75 cm od siebie. Najważniejsze przy tym to pamiętać, by stopki były solidnie zamocowane. Może to wymagać użycia klucza imbusowego, albo w przypadku droższych modeli (takich jak np. bagażniki Thule) jest możliwe dzięki uchwytom czy zaciskom wchodzącym w skład kompletu. Następnie na stopkach mocujemy belki – i bagażnik bazowy jest gotowy.

Bagażnik samochodowy na dachu

Kolejnym krokiem jest montaż właściwego bagażnika. Prawidłowo zamontowany powinien być przytwierdzony do stelażu na 1/3 i 2/3 swojej długości, a przy tym nie ograniczać widoku zza przedniej szyby. Do tego pamiętajmy, by bagażnika nie ładować do maksymalnego ciężaru – każde kolejne 10 kg wpływać będzie na zachowanie auta na drodze. Cięższe przedmioty umieszczajmy w centralnym punkcie boksu, dzięki czemu nie będą zaburzać stabilności pojazdu. Powinniśmy również pamiętać, że maksymalna prędkość wraz z załadowanym bagażnikiem wynosi nie więcej niż 130 km/h – inaczej narażamy siebie i innych użytkowników dróg na niebezpieczeństwo.

Leave A Comment