Niebezpieczne polskie drogi – każdego dnia jest ponad 90 wypadków drogowych

29 listopada 2017
Bez kategorii, Nowości

Tylko w dniu pisania tego artykułu na polskich drogach miały miejsce 93 wypadki drogowe z czego 7 osób zginęło a 99 zostało rannych. W całym roku 2016 zgłoszono do Policji aż 33 664 wypadki drogowe. W porównaniu z 2015 rokiem liczba ta wzrosła o 697 wypadki, czyli aż o +2,1%.

W wyniku wypadków drogowych 3 026 osób poniosło śmierć, to o 3% więcej niż w 2015 roku.

Okres wakacyjny najbardziej niebezpieczny na drodze

Nie jest zaskoczeniem, że najwięcej wypadków ma miejsce latem. Ich ilość zwiększa się w maju i spada dopiero we wrześniu. Najwięcej osób w 2016 roku zginęło zaś w sierpniu. Duża liczba wypadków w tych miesiącach związana jest z natężeniem ruchu związanego z okresem wakacyjnym. Jeśli zaś skupić się na dniach tygodnia to najniebezpieczniejsze są piątki, podczas których miało miejsce 16,9% ogółu wypadków, natomiast najwięcej osób zginęło w soboty (17,2%). Czyli dni w które najczęściej wyjeżdżamy lub w które wracamy do domu z pracy lub wakacji. Nie dziwi też fakt, że największe nasilenie wypadków odnotowuje się w godzinach szczytu związanego z powrotami z pracy, miedzy godzinami 14 a 19.

Na prawdopodobieństwo wypadku ma również wpływ pogoda i warunki atmosferyczne, jednak to podczas dobrych warunków ma miejsce najwięcej zdarzeń. W słoneczny dzień kierowcy czują się pewnie, jeżdżą szybciej a to sprzyja wystąpieniu kolizji.

Kto najczęściej jest sprawcą wypadku komunikacyjnego?

Najczęstszym sprawcą wypadku komunikacyjnego jest kierujący pojazdem (86,4% wszystkich wypadków). Głównymi przyczynami są nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu (7 420 wypadki), niedostosowanie prędkości do warunków ruchu (7 195 wypadki) oraz nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych (3 487 wypadki).

Wśród kierowców to osoby kierujące samochodami osobowymi powodują najwięcej wypadków (76% wszystkich zdarzeń), zaś najmniej motocykle o pojemności do 125 cm3 oraz pojazdy komunikacji miejskiej a także pojazdy których niewiele jest na drogach (czterokołowce). W 2016 roku nie odnotowano natomiast wypadków w których sprawcą byłby pojazd uprzywilejowany.

Sprawcami wypadków najczęściej są mężczyźni (73%), kobiety zaś stanowią tylko 22%. Najwięcej zdarzeń powodują tzw. „młodzi kierowcy” czyli osoby w wieku 18 – 24 lata. W 2016 roku spowodowali oni 20% wszystkich wypadków. Najczęstszą przyczyną zdarzeń było niedostosowanie prędkości do warunków ruchu (39,5%). Ponad 53% uczestników tych wypadków nie przeżyło ich. Według raportu policji „młodzi kierowcy” to grupa osób charakteryzująca się brakiem doświadczenia i umiejętności w kierowaniu pojazdami oraz dużą skłonnością do brawury i ryzyka.

Telefon komórkowy niezwykle groźny podczas jazdy samochodem

Dodatkowym czynnikiem zwiększającym prawdopodobieństwo wystąpienia wypadku jest trzymanie w ręku telefonu podczas jazdy i rozmawianie lub smsowanie. Krajowa Rada Bezpieczeństwa Drogowego (KRBD) zbadała 99 943 osoby. Okazało się, że 2,9% osób korzysta z telefonów komórkowych podczas jazdy, w tym nieznacznie więcej kobiet. Wśród tych kierowców najwięcej jest osób dorosłych w przedziale wiekowym 25-60 lat a najmniej w grupie osób starszych (61 lat i więcej). Więcej kierujących korzystało z telefonów komórkowych podczas jazdy na obszarze niezabudowanym niż zabudowanym, najczęściej na drogach ekspresowych a najrzadziej na autostradach.

Niemal wszyscy badani uważają, że korzystanie z telefonów komórkowych podczas prowadzenia samochodu stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa na drodze, a prawie połowa sądzi, że jest to niebezpieczne nawet podczas używania zestawu głośnomówiącego bądź słuchawkowego. Mimo to duża część kierowców używa komórek podczas jazdy, najczęściej w celu prowadzenia rozmów telefonicznych, rzadziej do sprawdzania wiadomości, a jeszcze rzadziej do ich pisania i przeglądania internetu. Większość kierowców prowadzących rozmowy telefoniczne podczas jazdy deklaruje, że korzysta z zestawów głośnomówiących bądź słuchawkowych, jednak co trzeci podczas rozmowy na ogół trzyma telefon w ręku.

Przede wszystkim odpowiedzialność na drodze

Dlatego wybierając się w podróż samochodem zawsze należy zachować ostrożność, skupić się na jeździe i pamiętać, że najważniejsze jest życie własne, pasażerów i innych uczestników ruchu. Czy sms jest ważniejszy niż czyjeś zdrowie? Jeśli już musisz odczytać wiadomość lub wykonać rozmowę telefoniczną trzymając w ręku telefon zjedź na pobocze, nie stwarzaj zagrożenia. Pamiętaj też, że negatywne emocje powodują agresywną jazdę i dekoncentrację, łatwiej wtedy o wypadek. W sytuacji wzburzenia nie wsiadaj do samochodu zanim nie ochłoniesz lub zrób sobie krótką przerwę w drodze.

Przestrzegaj również znaków i ograniczeń prędkości, one nie są po to, aby utrudnić życie kierowcom ale po to, aby je ratować, również przechodniom.

Pamiętaj też o zasadzie ograniczonego zaufania, bo niestety, nawet jeśli jesteś kierowcą ostrożnym, to ktoś inny może nie przestrzegać zasad i nie zapanować nad swoim samochodem, a wtedy nie trudno o tragedię. Warto mieć to na uwadze i zastanowić się również nad polisą ubezpieczenia na życie (szeroką ofertę ubezpieczeń na życie możecie znaleźć pod tym linkiem: https://www.uniqa.pl/ubezpieczenia-dla-ciebie/ubezpieczenie-na-zycie) lub następstw nieszczęśliwych wypadków. Wysoka suma ubezpieczenia pozwoli pokryć koszty związane z leczeniem i rehabilitacją ubezpieczonego, który uległ wypadkowi, ubezpieczyciel wypłaci pieniądze za uszczerbek na zdrowiu a w razie najgorszego – zgonu ubezpieczonego, kwota odszkodowania zostanie wypłacona osobie uposażonej. Dzięki czemu dziecko lub samotna matka nie zostaną bez środków do życia, co chociaż trochę ułatwi im pokonanie i tak bardzo trudnej sytuacji jaką jest śmierć.

Leave A Comment