Aktualności

Wynalazek podnoszący komfort podróżowania

2 czerwca 2016
Bez kategorii, Nowości Skoda

Podróż obejmująca kilkaset kilometrów po polskich drogach niekoniecznie musi być dla nas udręką. Za kierownicą odpowiedniego auta, którego wyposażenie obejmuje nowoczesny system utrzymywania prędkości, można stawić czoła każdej trasie niezależnie od panujących warunków pogodowych i natężenia ruchu.

Cruise control dawniej a obecnie

Wiele systemów, które obecnie można znaleźć w samochodach, w swoim pierwowzorze powstało wiele lat temu. Dziś są w znacznym stopniu udoskonalone tak, by spełnić oczekiwania coraz bardziej wymagających klientów. Ponadto producenci dysponują znacznie lepszym zapleczem technologicznym, którego szkoda byłoby po prostu nie wykorzystać i to nie tylko ze względu na relatywnie niskie koszty, ale głównie podnoszenie bezpieczeństwa i komfortu jazdy. Początkowo tempomaty miał dość niewielki zakres regulacji, który ograniczał się ustawienia określonej prędkości. By ją zmienić, koniecznie było przyśpieszenie lub zwolnienie i ponowne naciśnięcie właściwego przycisku. O ile podczas długiej podróży autostradą nie trzeba często wykonywać takiej korekty, o tyle na typowej drodze krajowej jest to wręcz konieczność, choćby ze względu na często pojawiające się ograniczenia prędkości. Od niedawna w samochodach można spotkać się z aktywnym tempomatem, który jest o wiele bardziej przyjazny w użytkowaniu. Jednym z producentów, który wdrożył takie rozwiązanie do swoich modeli, jest czeska Skoda. Marka należąca do koncernu Volkswagena ma dostęp do najnowszych technologii, które są obecnie dostępne na rynku. Tym sposobem osoby decydujące się na zakup Skody mogą doposażyć je według swoich potrzeb.

Niewiarygodnie prosty w obsłudze

Mimo swojej mechaniczno-technicznej złożoności, z obsługą aktywnego tempomatu żaden kierowca nie będzie miał problemu. Także tutaj wszystko sprowadza się w zasadzie do jednego kliknięcia, bo resztą zajmie się za nas samochód. Nie chodzi już tylko o przyśpieszanie do żądanej prędkości, ale także manewr hamowania w celu zachowania bezpiecznego odstępu. Kierowca na dobrą sprawę ma za zadanie kręcić kierownicą, bo cała reszta jest zautomatyzowana. Wszystko jest możliwe dzięki radarom umieszczonym w przednim pasie pojazdu. To właśnie one wykrywają, jaka jest odległość przed poprzedzającym pojazdem. Dystans ten może zostać zmieniony przez kierowcę w każdej chwili. Nowoczesny tempomat wbrew pozorom sprawdzi się nie tylko w trasie. Będzie dużym udogodnieniem także dla kierowców, którzy często poruszają się w korkach. Dodatkowo system ten w stanie przeciwdziałać kolizjom. W warunkach testowych zatrzymywał on w celu uniknięcia zderzenia z przeszkodą. Im bardziej system stanie się powszechny, tym większa szansa, że liczba wypadków ulegnie zmniejszeniu. Tempomat także odpowiada za zmniejszenie zużycia paliwa, gdyż samochód jest najbardziej ekonomiczny wtedy, gdy porusza się ze stałą prędkością.

Najnowsze wynalazki, które są montowane w modelach Skody sprawiają, że podróż samochodem staje się coraz przyjemniejszym doznaniem. Dodatkowo zwiększają bezpieczeństwo i pozwalają zaoszczędzić spore ilości paliwa. To dla wielu kierowców wystarczająca zachęta do wybrania z listy wyposażenia dodatkowego aktywnego tempomatu.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć tutaj.

Leave A Comment