Nowa Skoda Superb – Nowa Era

10 marca 2015
Bez kategorii, Genewa 2015 Nowości Skoda

Skoda w końcu zaprezentowała światu „najlepszą Skodę na świecie” czyli najnowsze, trzecie już, wcielenie modelu Superb.

Zmiany, zmiany i jeszcze raz zmiany. Czeski producent kończy z obłymi kształtami i teraz stawia na ostre linie. Cała gama modelowa powoli się wyostrza, co widać świetnie po Octavii (która zapoczątkowała ten trend) oraz po niedawno zaprezentowanej Fabii. Teraz przyszła kolej na najdostojniejszą Skodę, czyli na model Superb. Nie można tutaj mówić o rewolucji stylistycznej, choć jeśli weźmiemy pod uwagę, że mówimy o czeskim producencie to dzieje się naprawdę sporo. Warto zwrócić uwagę na dbałość o szczegóły, którą doskonale widać chociażby przy stylizacji reflektorów i tego, jak pięknie przechodzą w dalszą część nadwozia. Jest prosto, elegancko i nowocześnie. Przynajmniej na zdjęciach wygląda świetnie.

Środek również zyskał sporo świeżości, choć tutaj nie można mówić o nowościach, bowiem niemal wszystko już widzieliśmy chociażby w Octavii. To co nas najbardziej zainteresowało to wiadomość, że w kabinie jest jeszcze więcej miejsca na tylnej kanapie. Jak to jest w ogóle możliwe? Przecież tam już w poprzedniku można było grać w minigolfa! Wszystko to za sprawą dłuższego i szerszego nadwozia o kolejno 28 mm i 47 mm oraz zwiększenia rozstawu osi o 80 mm. Przy tym wszystkim bagażnik wzrósł z 600 do aż 625 litrów. Po złożeniu siedzeń zyskamy niesamowite 1760 litrów przestrzeni bagażowej. Niestety, ale Skoda zrezygnowała z ciekawego rozwiązania Twinroll, czyli kufra otwieranego na dwa sposoby: jak liftback lub jak sedan.

Nowa Skoda Superb 2015

Zmiany nastąpiły również pod maską. Pierwsza, nieco smutna wiadomość to fakt, że Skoda będzie dostępna tylko i wyłącznie z 4-cylindrowymi jednostkami. Kto chce mieć pod maską pięknie mruczące V6 musi śpieszyć się po ostatnie sztuki drugiej generacji Superba, który właśnie schodzi z miejsca. Od teraz najmocniejszą jednostką będzie motor 2.0 TSI który generuje aż 300 KM. Jednostka ta znana jest chociażby z Audi S3 czy Golfa R. Poza tym pod maską będą do wyboru jeszcze dwie jednostki benzynowe 1.4 TSI (x lub X KM) i 1.8 TSI (x KM) oraz dwa diesle 1.6 TDI (x KM) oraz 2.0 TDI (x lub aż xx KM). Podstawowy Superb będzie wyposażony w najsłabszą jednostkę benzynową 1.4 TSI 125 KM. Najmocniejsze odmiany będą miały napęd na cztery koła oraz automatyczną dwusprzęgłową skrzynię biegów DSG o 7 przełożeniach.

Bartłomiej Urban

Leave A Comment