Volskwagen Castrol Cup – Sezon Drugi

10 kwietnia 2014
Bez kategorii, Motorsport Nowości Volkswagen

Już 25 kwietnia rusza drugi sezon cyklu wyścigowego Volkswagen Castrol Cup, w którym zobaczymy 23 zawodników z 8 krajów. Co czeka nas w tym roku?


Siedem weekendów, sześć różnych torów oraz pięć krajów: tak w skrócie można zobrazować miejsca wszystkich wyścigów. Każdy z weekendów będzie się składał z dwóch wyścigów, których łącznie będzie 14 w całym cyklu.. Zmagania kierowców będzie można podziwiać między innymi na Hungaroring, w Brnie czy na naszym Polskim Torze Poznań. Pełen kalendarz imprez znajdziecie na końcu artykułu.
Poza profesjonalnymi kierowcami, wśród których znajdziemy również kobietę, Małgorzatę Rdest z Polski, organizatorzy zadbali też o gwiazdy które zasiądą za kółkiem, w celu raczej czysto promocyjnym. W tym momencie warto zwrócić uwagę na byłego piłkarza Jerzego Dudka, który w tamtym roku startował jako właśnie osoba VIP. Otóż dzięki niezłym wynikom w pierwszym sezonie, były reprezentant Polski w piłce nożnej, w tym roku wystartuje już jako pełnoprawny kierowca z cyklu Volkswagen Castrol Cup. Jako „gwiazdy” organizatorzy wybrali Agnieszkę Szulim, Filipa Chajzera oraz Marcina Prokopa.

Najlepszym elementem całego cyklu jest fakt, że wszyscy zawodnicy startują w identycznych samochodach będących w posiadaniu VW, a nie zawodników. Taki układ powoduje, że nie liczą się nowinki techniczne, a tylko i wyłącznie umiejętności kierowców. Nawet w przypadku mniejszej masy któregoś z „driverów” samochód jest specjalnie dociążany, aby wyrównać szanse. Autem, za sterami którego zasiądą 23 osoby jest VW Golf GTI, który został oczywiście specjalnie przystosowany do wyczynowego sportu. Pod maską znajduje się uturbiony silnik 2.0 TSI, który generuje 260 KM. Dzięki zastosowaniu specjalnej technologii Push to Pass, możliwe jest krótkotrwałe zwiększenie mocy do 310 KM, dodając jeszcze więcej pikanterii podczas ścigania się. Podczas całego wyścigu kierowca ma do wykorzystania kilkanaście takich „wzmocnień” dzięki czemu rywalizacja staje się dużo ciekawsza. Ważną rolę odgrywa też taktyka, ponieważ czasem warto zachować sobie na koniec wyścigu parę „dopalaczy”, a czasem warto już na samym starcie odskoczyć od czołówki. Niemniej jednak, emocji nie brakuje.

Volkswagen Castrol Cup poza rywalizacją pozwala też na rozwijanie swojej kariery w motorsporcie oraz jej finansowanie. Zwycięzca całego cyklu zgarnie nowego VW Golfa oraz 30 tys. zł, druga osoba ma zapewnione 20 tys. zł, a osoba na najniższym szczeblu 10 tys. zł.

Kalendarz 7 rund Pucharu Volkswagen Castrol Cup:

* 25-27 kwietnia Hungaroring (Węgry)

* 23-25 maja Lausitzring (Niemcy)

* 13-15 czerwca Tor Poznań (Polska)

* 8-10 sierpnia Autodrom Most (Czechy)

* 22-24 sierpnia Slovakia Ring (Słowacja)

* 12-14 września Brno (Czechy)

* 26-28 września Tor Poznań (Polska)

Bartłomiej Urban

Leave A Comment