Nowa Skoda Octavia RS – najszybsza Octavia w historii

10 czerwca 2013
Bez kategorii, Nowości Skoda

Ponad pół roku musieli czekać fani czeskiej Skody Octavii na jej najmocniejszą odmianę RS. Na szczęście, nie będą zawiedzeni.

Zacznijmy od najważniejszego czyli od jednostek silnikowych. Te znowu będą dwie: jedna benzynowa i jeden ropniak. Ten pierwszy, 2.0 TSI będzie dysonował mocą aż 220 KM, dzięki czemu sprint do pierwszej setki zajmie 6,8 sekundy, a prędkość maksymalna to 248 km/h. Natomiast Octavia RS z silnikiem Diesla 2.0 TDi ma moc 184 KM i potrzebuje 8,1 sekundy aby osiągnąć pierwszą setkę. Wskazówka prędkościomierza zatrzymuje się przy 232 km/h, co czyni ją jednym z najszybszych aut napędzanych ropą w tej klasie. Do obu silników dostępne będą dwie skrzynie: dwusprzęgłowy automat, albo 6-biegowy manual.


W standardzie każda RS’ka posiada system Start-Stop, odzyskiwanie energii z hamowania oraz elektroniczny dyferencjał XDS, który wraz z kontrolą trakcji dbają o jak najefektywniejsze przeniesienie mocy na asfalt. Co ciekawe, mimo większych mocy, producent chwali się, że zużycie paliwa jest nawet do 19% mniejsze niż u poprzednika. Octavia RS ma obniżone zawieszenie oraz innowacyjny układ kierowniczy o zmiennej geometrii, który ma zapewnić jak najprecyzyjniejsze prowadzenie.

Producent oczywiście zadbał o lepszą prezencję topowej wersji Octavii. RS jest bardziej wyrazisty i agresywny niż zwykłe wersje. Zawdzięcza to między innymi zastosowaniu nowego przedniego zderzaka z wlotami powietrza, tylnego zderzaka z czarnym dyfuzorem i pięknych końcówek wydechu o trapezoidalnym kształcie. Dopełnieniem są piękne aluminiowe felgi dostępne w 4 rożnych wzorach i liczne emblematy RS na karoserii. Środek, oczywiście, został zaprojektowany tak, aby oddać jak najwięcej sportowego charakteru auta. I tak mamy w nim kubełkowe fotele, sportową trójramienną kierownicę czy metalowe nakładki na pedały. Do wykończenia wnętrza wykorzystano takie materiały jak perforowana skóra czy alcantara. Oczywiście, również w środku zagościły emblematy RS, które znajdziemy między innymi na drążku zmiany biegów, dywanikach czy fotelach.

Oficjalna prezentacja szybkiej Czeszki odbędzie się w dniach 11-14 lipca na międzynarodowym festiwalu prędkości w Goodwood.

Bartłomiej Urban

Leave A Comment