Mazda RX-8 Spirit R – ostatnie tchnienie

10 października 2011
Bez kategorii, Mazda Nowości

Czerwiec 2012 roku – to data zagłady popularnej Mazdy RX-8, której produkcja definitywnie się skończy. Jakiś czas temu samochód wycofano z Europy, a jedynym miejscem na ziemi gdzie można jeszcze nabyć nowiutką sztukę jest Japonia. Kariera tytułowego bohatera chyli się zatem powoli ku końcowi, a producent zdecydował się na wypuszczenie ostatniej limitowanej wersji o nazwie Spirit R. Przyjrzyjmy się jej nieco bliżej…

Mazda RX-8 Spirit R - ostatnie tchnienie Mazda RX-8 Spirit R - ostatnie tchnienie Mazda RX-8 Spirit R - ostatnie tchnienie  

Co prawda zmian nie ma zaskakująco dużo, ale są wyraźnie widoczne i wpływają na atrakcyjność opisywanego pojazdu. Z zewnątrz koncern zaaplikował Maździe ciemne wkłady reflektorów, czerwone zaciski hamulcowe oraz robiące duże wrażenie złote felgi. Całość uzupełnia srebrny lakier nadwozia, który wskazuje na sportowy charakter auta.

We wnętrzu RX-8 spotkać można sportowe fotele Recaro, a także polerowany i polakierowany na czarno tunel środkowy wykonany z tworzywa sztucznego. Producent nie wspomina nic o jednostce napędowej, więc najprawdopodobniej nic się w tej kwestii nie zmieniło, ale auto otrzymało za to obniżone zawieszenie, które ma gwarantować lepsze prowadzenie.

Produkcja tytułowego bohatera ruszy oficjalnie 24 listopada i powstanie jedynie 1000 egzemplarzy tego wyjątkowego samochodu. Co prawda na horyzoncie jest już następca – model RX-9, ale sporo kwestii pozostaje niewyjaśnionych. Najważniejsza z nich to oczywiście silnik Wankla, który nie wiadomo czy trafi do najnowszego modelu.

Pewne rozdziały historii motoryzacyjnej się otwierają, inne zaś zamykają. Dla Mazdy RX-8 nadejdzie niedługo koniec okupiony lamentem jej fanów. Przy zmianie samochodu rozważmy więc zakup wyjątkowego Spirit R, bo to ostatnie tchnienie „Japończyka”.

źródło: wł / Patryk Rudnicki

Leave A Comment