Tesla Model S Beta i crossover X

10 października 2011
Bez kategorii, Nowości Tesla

Tesla to stosunkowo mało znana marka na rynku motoryzacyjnym. Bardziej obeznani z tematem doskonale wiedzą, że koncern produkuje sportowe samochody na prąd. Obecnie w sprzedaży jest model Roadster, który mimo swojego ekologicznego charakteru potrafi zaskoczyć na światłach niejednego benzynowego sportowca. Producent zaprezentował jednak w Kalifornii nowy pojazd, który wprowadzony do produkcji w 2012 roku, ma otworzyć przed koncernem nowe możliwości. O jakim wozie mowa? Przekonajcie się sami…

Tesla Model S Beta i crossover X Tesla Model S Beta i crossover X Tesla Model S Beta i crossover X Tesla Model S Beta i crossover X

Nazywa się Model S i jest to luksusowa…, limuzyna. Na zwołanym przez Teslę specjalnym „evencie”, klienci oraz dziennikarze motoryzacyjni mieli możliwość wypróbowania tej nowości rynkowej, a dwa materiały wideo z tego wydarzenia możecie obejrzeć poniżej.

Tytułowy bohater będzie początkowo oferowany w trzech wersjach różniących się właściwie jedynie wielkością zamontowanych baterii, które zapewnią zasięg odpowiednio 260, 370 i 480 km. Później do oferty trafi odmiana sportowa gwarantująca przyspieszenie do 100 km/h w 4,5 sekundy (standardowo 5,6 s) oraz zasięg wspomnianych przed chwilą 480 km.

Tesla Model S Beta i crossover X Tesla Model S Beta i crossover X Tesla Model S Beta i crossover X Tesla Model S Beta i crossover X

Wersja podstawowa Tesli będzie rozwijać 415 Nm maksymalnego momentu obrotowego, a Elon Musk – szef koncernu – zapowiada luksusowe warunki we wnętrzu oraz praktyczność na niezłym poziomie. Środek tytułowego bohatera został wykończony wysokogatunkową skórą, drewnem i dobrej jakości plastikami, zaś kierowca ma do dyspozycji potężny, dotykowy ekran na środku deski rozdzielczej.

Oprócz tego Model S zostanie wyposażony w jednofazową ładowarkę o mocy 10 kW (opcjonalnie 2x 10 kW), a potencjalny właściciel może również zamówić opony o zmniejszonych oporach toczenia, dzięki czemu zasięg auta wzrośnie to 515 km.

Tesla Model S Beta i crossover X Tesla Model S Beta i crossover X Tesla Model S Beta i crossover X Tesla Model S Beta i crossover X

Impreza w Kalifornii nie była jedynie miejscem prezentacji nowego modelu Tesli, ale także przedstawieniem planów marki na nadchodzące lata. Elon Musk podkreślił, że zaraz po debiucie Modelu S na rynku pojawi się elektryczny crossover oznaczony symbolem X. Samochód będzie świętował swój oficjalny debiut w przyszłym roku na salonie samochodowym w Detroit, który odbędzie się w styczniu. Szef koncernu podkreśla, że „nowe dziecko” ma bazować na platformie zaprezentowanego ostatnio Modelu S, mieścić na swoim pokładzie nawet 7 osób i być doskonałą alternatywą dla dużej rodziny.

Oprócz Modelu X na rynku pojawi się także niedługo nowa generacja wspomnianego na początku Roadstera, ofertę producenta uzupełni wóz przeznaczony do masowej produkcji, który ma kosztować około 30 tysięcy dolarów, ale szef Tesli nie podał niestety dokładniejszych informacji na jego temat.

Model S to nowa karta w historii tytułowego koncernu. Samochód jest luksusowy, innowacyjny i zaawansowany technologicznie, a do tego kusi swoich klientów naprawdę atrakcyjnym designem (choć ten pozostaje nadal kwestią gustu). Zainteresowani z pewnością zwrócą również uwagę na regulowane zawieszenie ułatwiające pakowanie bagaży, ale nie to jest w tej chwili najważniejsze. Czy opisywana Tesla to rzeczywiście nowa era i przełom? Za wcześnie jeszcze na takie diagnozy, ale największym utrapieniem tego samochodu będą zapewne punkty ładowania, których w dalszym ciągu jest stosunkowo mało. Pożyjemy – zobaczymy.

źródło: wł / Patryk Rudnicki

Leave A Comment