Aktualności
Auto z USA (23 września, 2022 12:06 pm)
Narzędzia dla transportu (22 września, 2022 9:09 am)
Kosmetyki samochodowe – jakie warto mieć? (17 sierpnia, 2022 12:27 pm)

BMW pracuje nad inteligentną skrzynią biegów

11 kwietnia 2011
Bez kategorii, BMW Nowości

Nowoczesne technologie, którymi dysponują koncerny motoryzacyjne mogą się wydawać magiczne komuś z niedalekiej przeszłości. Integracja komputerów, GPS i innych komponentów w urządzeniach, np. w skrzyniach biegów zapowiada pojawienie się niedługo całej gamy inteligentnych samochodów.


Dotychczas skrzynie biegów były tylko pasywnymi systemami odpowiadającymi jedynie na polecenia wydawane przez kierowców w przypadku skrzyń manualnych, lub na parametry silnika, w przypadku automatów. Teraz to ma się zmienić, obiecuje BMW.

Niemiecki producent zapowiada, że pracuje nad 8-stopniową skrzynią automatyczną, która nie tylko będzie perfekcyjnie zmieniać przełożenia, ale także będzie dostosowywać się do warunków panujących na drodze. Korzystając z technologii, m.in. z nawigacji satelitarnej, skrzynia przyszłości będzie w stanie odpowiadać na potrzeby kierowcy i auta lepiej i szybciej niż obecnie. Wg BMW technologie, które teraz są w fazie końcowych testów będą w stanie rozpoznać stan nawierzchni, ukształtowanie terenu a nawet korki uliczne, i będą odpowiednio reagować.

Bawarski producent nie ujawnił jeszcze w jakim modelu nowa inteligentna skrzynia biegów będzie montowana, ale spodziewamy się, że w niedalekiej przyszłości pojawi się w jednym z modeli BMW.

źródło: wł

Leave A Comment