Piekielnie mocne Audi R8 V12 TDI concept

25 stycznia 2008
Bez kategorii, Audi Nowości

Na Wystawie Samochodowej w Detroit 2008 Audi zaprezentowało rewolucję w królewskiej klasie–pierwszy 12-cylindrowy silnik wysokoprężny w wyczynowym samochodzie sportowym dopuszczonym do ruchu po drogach publicznych.


Silnik V12 TDI o pojemności skokowej sześciu litrów napędza koncepcyjny pojazd zbudowany na bazie Audi R8. Silnik ten uzyskuje moc 500 KM i moment obrotowy 1.000 Nm. Tą jednostką napędową Audi rozpoczyna nowy rozdział w dziedzinie technologii dieslowskiej. Matowo-srebrny R8 V12 TDI Concept, wyposażony w całą kompetencję Audi zdobytą na torach wyścigowych, to maksymalna dynamika jazdy, pionierskie rozwiązania technologiczne i fascynująca stylistyka.

Silnik V12-TDI jest bliskim krewnym jednostki napędowej zastosowanej w Audi R10 – dwukrotnym zwycięzcy 24 godzinnego wyścigu w Le Mans – i w związku z tym także pod względem osiągów jezdnych gwarantuje Audi R8 poczesne miejsce w lidze supersportowych samochodów. Na sprint od zera do 100 km/h auto to potrzebuje tylko 4,2 sekundy, a prędkość maksymalna leży znacznie powyżej 300 km/h. Maksymalny moment obrotowy uzyskiwany jest przy 1750 obr./min zapewnia doskonałą siłę ciągu, niespotykaną nawet w tej lidze samochodów.

Nowy V12 TDI należy do rodziny silników „V” Audi i ma typowy dla tego rodzaju jednostek idealny kąt rozchylenia cylindrów – 60 stopni. Jednym z jego ciekawych rozwiązań jest nowoczesna konstrukcja napędu łańcuchowego, obejmująca dwie nowe pompy wysokociśnieniowe systemu wtryskowego Common Rail.

Zachwycające i doskonale pasujące do sportowego samochodu takiego kalibru jest brzmienie silnika: wprawdzie stonowane i z typową dla tego typu budowy spokojną pracą, jednak pełne i z agresywnymi wysokimi dźwiękami – ten dwunastocylindrowy silnik nie ukrywa swojej mocy.

źródło: : Audi / Moto Target

Leave A Comment