Aktualności

Opel Speedster

3 stycznia 2007
Bez kategorii, Nowości Opel

Niewątpliwie ze wszystkich oferowanych przez Opla modeli największe sportowe zacięcie wykazuje SPEEDSTER. Ten niezwykle ekscytujący pojazd powstał we współpracy z legendarną brytyjską stajnią wyścigową Lotus. Ponadto jest on produkowany w zakładach Lotusa w Hethel pod Londynem.


Bardzo agresywna stylistyka nadwozia idealnie pasuje do charakteru pojazdu. W części przedniej uwagę zwracają przede wszystkim wielkie, trójkątne reflektory z soczewkowymi światłami oraz wlot powietrza umieszczony nisko w masywnym zderzaku. Kabina pasażerska kończy się zaraz za przednimi siedzeniami, za którymi znajduje się silnik. Niepowtarzalny styl tylnej części Speedstera pozwala na bezbłędne odróżnienie go od wszystkich innych samochodów. Jadący autem mogą cieszyć się pędem powietrza lub „schować się” pod składanym dachem.


Opel Speedster jest bezkompromisowym bolidem, który powstał tylko po to, by zapewnić kierowcy i pasażerowi maksimum adrenaliny podczas bardzo szybkiej jazdy. Jest on typowym samochodem sportowym, który nie oferuje ani zbytniego komfortu jazdy ani żadnych możliwości przewozowych. W celu odbycia przejażdżki tym samochodem należy „wcisnąć się” w dopasowane sportowe siedzenia, których konstrukcja zapewnia doskonałe trzymanie nawet w ekstremalnych warunkach. Należy również zapomnieć o bagażach, gdyż na ich transport przewidziano tylko 206-litrową przestrzeń.


Opel Speedster Podczas konstruowania Speedstera ogromny nacisk położono na maksymalne obniżenie jego masy. Założenie to zostało niewątpliwie spełnione, gdyż pojazd waży tylko 870 kilogramów. Ogromny wpływ na ten wynik ma superlekka, 71-kilogramowa, syntetyczna klatka bezpieczeństwa, która zbliżona jest do stosowanych w bolidach Formuły 1.


Nawet wykonana z aluminium jednostka napędowa została maksymalnie „odchudzona”. Waży ona jedynie 138 kg. Silnik ten ma pojemność skokową 2,2 litra i pochodzi z serii Ecotec. Moc maksymalna 147 KM uzyskiwana jest przy 5800 obr/min a moment o wartości 203 Nm dostępny jest przy 4000 obrotów. Parametry te wystarczają do bardzo dynamicznej jazdy, czego dowodem jest przyspieszenie auta do setki w czasie zaledwie 5,9 sekundy. Maksymalną prędkość producent ocenia na 217 km/h. Przeciętne zużycie paliwa wynosi 8,5 litra, co uznać należy za bardzo przyzwoity wynik.


Do osiągów Speedstera dostosowane zostało zawieszenie, które doskonale spisuje się zarówno na długich, prostych odcinkach, jak i w ciasnych, szybko pokonywanych zakrętach. Zarówno z przodu, jak i z tyłu zastosowane zostały podwójne, trójkątne wahacze poprzeczne. Ogromny wpływ na stabilną jazdę ma spory rozstaw kół i odpowiednio dobrane ogumienie.
Sportowy Opel jest bardzo rzadko spotykany na drogach Europy. Jest to spowodowane jego wysoką ceną, ograniczoną wielkością produkcji i wąską siecią sprzedaży.

Leave A Comment