Land Rover Range Rover

Pokazowym modelem firmy Land Rover jest luksusowy Range Rover, który może śmiało służyć jako limuzyna reprezentacyjna.
Do wyboru są dwie potężne, benzynowe jednostki napędowe o pojemnościach 4,0 i 4,6 litra, zasilane wtryskiem wielopunktowym.


Silnik 4,0 SE osiąga przy 4750 obr/min moc 190 KM a przy 2600 obr/min moment wynoszący 340 Nm. Takie wartości pozwalają rozpędzić Range Rovera do 187 km/h i przyspieszać nim do setki w niecałe 11 sekund. O tym, że jest to auto dla ludzi majętnych świadczyć może chociażby zużycie paliwa, które w mieście osiąga wartość ponad 20 litrów.


Range Rover 4,6 HSE może poszczycić się mocą 218 koni mechanicznych przy 4750 obr/min i maksymalnym momentem 400Nm (!) przy 2600 obr/min.
Osiągi tego samochodu zadziwią niejednego posiadacza szybkiego auta osobowego – sprint do setki zajmuje Range Roverowi jedynie 9,9 sekundy a prędkość wynosi równe 200 km/h. Jazda miejska wymaga tankowania 23 litrów po każdych 100 kilometrach; na szosie spalanie spada do 12,4 litrów na 100 km.


Land Rover Range RoverNapęd na obie osie przenoszony jest poprzez 4-stopniową skrzynię automatyczną z reduktorem. W razie potrzeby istnieje oczywiście możliwość zablokowania centralnego mechanizmu różnicowego. Nadwozie jest proste, klasyczne i eleganckie, choć chyba nie do końca zdradza wartość auta. Karoseria zasadniczo nie odbiega od znanego stylu firmy Land Rover. Wysoki prześwit, duże koła, masywne zderzaki i spokojna linia są znakami rozpoznawczymi tych pojazdów. Na zewnątrz konserwatyzm, wewnątrz komfort i najnowsze technologie – to najkrótszy opis Range Rovera.


Wnętrze tego 5-drzwiowego samochodu stanowi przybytek luksusu; wykonanie na najwyższym poziomie, materiały również. Wyposażenie seryjne zaspokaja wszelkie pragnienia – pełna elektryka, klimatyzacja, komputer pokładowy, podgrzewane fotele, instalacja radiowa z 10-głośnikami, skórzana tapicerka i wiele, wiele innych… Dopłaty wymagają jedynie elektryczny szyberdach i pamięć ustawienia foteli i lusterek. Deska rozdzielcza pomimo, że bardzo rozbudowana jest wyjątkowo funkcjonalna. Pojemność bagażowa wynosi 520 dm3 i można ją powiększyć przez złożenie asymetrycznie dzielonej kanapy.

Leave A Comment