Jak możemy znieść współwłasność samochodu?

Wiele osób decyduje się na współdzielenie samochodu. To dobry sposób zwłaszcza dla młodych kierowców, którzy chcą korzystać ze zniżek na ubezpieczenie. Istnieją jednak sytuacje, w których konieczne jest zniesienie współwłasności samochodu. Sprawdź, jak to zrobić!

W niektórych sytuacjach konieczne staje się zniesienie współwłasności samochodu. Dlatego warto dowiedzieć się, w jaki sposób należy to zrobić. Jeżeli zadajesz sobie pytanie, jak znieść współwłasność pojazdu, koniecznie zapoznaj się z tym tekstem.

Współdzielenie samochodu – dlaczego jest tak popularne?

Współdzielenie samochodu jest dość często praktykowane i korzystne dla młodych kierowców, którzy mogą w ten sposób uzyskać pełne zniżki ubezpieczeniowe. Po dopisaniu w dowodzie rejestracyjnym współwłaściciela pojazdu, który ma pełne zniżki na ubezpieczenie, Ty również możesz z nich skorzystać. Używanie samochodu razem ze współwłaścicielem jest więc dla wielu kierowców ratunkiem przed wysokimi kosztami ubezpieczenia.

Współwłasność samochodu – dobrowolne zniesienie

Najłatwiejszym, a zarazem najszybszym sposobem na zniesienie współwłasności auta, jest jej dobrowolne zrzeczenie się przez współwłaściciela. W takiej sytuacji należy przygotować umowę zrzeczenia się współwłasności oraz wypełnić wniosek o wykreślenie drugiego właściciela z dowodu rejestracyjnego. Z wypełnionymi dokumentami należy udać się do wydziału komunikacji, aby wykreślić współwłaściciela z dowodu rejestracyjnego pojazdu.

Jak znieść współwłasność w przypadku śmierci współwłaściciela samochodu?

Jeżeli współwłaściciel samochodu zmarł, dalsze postępowanie zależy od tego, czy pozostawił on testament. Jeżeli tak – jego udziały zostaną odziedziczone przez osobę, która została wskazana w dokumencie. Jeśli testament nie został napisany, udziały zmarłego może przejąć spadkobierca wskazany przez sąd. Jeżeli okaże się, że współdzielenie pojazdu z nowym współwłaścicielem nie jest możliwe, można znieść umowę współwłasności samochodu. W takiej sytuacji jeden ze współwłaścicieli powinien spłacić drugiego.

Co robić, kiedy współwłaściciel samochodu jest zadłużony?

Jeżeli jeden ze współwłaścicielu samochodu jest zadłużony, może nie być w stanie wspólnie regulować opłat za ubezpieczenie – specjalistka.net. W takiej sytuacji najbardziej rozsądnym posunięciem będzie rezygnacja z korzystania z pojazdu wspólnie z nim. W sytuacji, gdy współwłaściciel zgodzi się na zniesienie współwłasności, procedura wygląda tak samo jak w przypadku jej dobrowolnego zniesienia. W przypadku gdy współdzielisz pojazd z dłużnikiem, może zdarzyć się również tak, że komornik sądowy wystawi jego udziały na licytację.

Co zrobić w przypadku konfliktu współwłaścicieli samochodu?

Niejednokrotnie zdarza się, że między współwłaścicielami samochodu rodzi się konflikt. Najczęściej ma on miejsce, gdy jeden ze współwłaścicieli nie chce się zgodzić na zbycie części udziałów. Jeżeli nie ma możliwości polubownego rozwiązania sporu, powinien on zostać rozstrzygnięty na drodze sądowej. W tym celu należy złożyć do sądu odpowiednie dokumenty, m.in. wniosek o zniesienie współwłasności. Warto również uzupełnić go o dokumenty, które potwierdzą argumenty przemawiające za zniesieniem współwłasności. Niestety postępowanie sądowe może trwać dość długo, dlatego wejście na drogę sądową warto traktować jako ostateczność.

Współdzielenie samochodu z inną osobą jest bardzo popularne. Zdarzają się jednak przypadki, w których należy przeprowadzić zniesienie współwłasności. Dlatego warto wiedzieć, jak powinna wyglądać ta procedura w różnych sytuacjach.

undefined

Leave A Comment