SaaS – nowoczesne rozwiązania dla firm transportowych

26 marca 2019
Bez kategorii, Nowości

Aby zrozumieć, czym jest SaaS, należy sięgnąć do historii komputera. Pierwotnie żaden komputer nie miał twardego dysku. Obecnie nie produkuje się już komputerów bez hardware i działających na miękkie dyskietki. SaaS idzie nieco dalej – nie ma potrzeby zapisywania wszystkich programów i oprogramowania na twardym dysku ani żadnym innym zewnętrznym nośniku pamięci.

Wyraz SaaS pochodzi od angielskiego Software as a Service i oznacza „Oprogramowanie jako usługa”. W praktyce sprowadza się to do rozwiązań określanych jako „cloud computing” – usługi świadczone jako oprogramowanie w tak zwanej chmurze. Klient wykupuje zdalny dostęp (wynajmuje oprogramowanie opłacając abonament) do programów, zainstalowanych na zewnętrznym serwerze, z których mogą korzystać również wszyscy pracownicy firmy. Można też ustalić liczbę osób, które będą miały dostęp do oprogramowania w typowej przeglądarce internetowej. W ten sposób unika się opłat za licencję programów, jak to było przed wprowadzeniem usługi SaaS. Nie ma potrzeby instalacji systemu na komputerowych twardych dyskach. Klient nie musi znać żadnych technicznych detali, może po zalogowaniu się do swojej usługi cloud computing od razu zacząć pracę.

Gdzie można używać systemu Saas?

Właściwie wszędzie – wystarczy dostęp do internetu. Jednak są dziedziny, w których system cloud computing sprawdza się szczególnie dobrze z racji konieczności używania niezawodnego systemu. Systemy telematyczne są tutaj na pierwszym miejscu, a przydają się one w wielu branżach. Szczególnie jednak zdalne sterowanie w chmurze może sprawdzić się w powstającej dziedzinie telemedycyny, kiedy trzeba zadziałać na odległość, kiedy liczy się szybkość, niezawodność, poufność danych. To ostatnie wskazuje też na zastosowania wojskowe, militarne, policyjne i w administracji państwowej.

Istnieje podział na telematykę transportu, telematykę medyczną czy telematykę przemysłowa. W tych trzech dziedzinach liczy się poprawność i szybkość przetwarzania informacji, co gwarantują systemy telematyczne pracujące w środowisku SaaS.

Platforma WEBFLEET jako rozwiązania dla transportu w systemie SaaS

Jak już wiemy, telematyka używająca systemów „cloud computing” szczególnie przydaje się w transporcie. Jako bardzo ważna dziedzina gospodarki – wyprodukowane towary trzeba dostarczyć klientowi – transport musiał w końcu doczekać się innowacyjnych technologii usprawniających wszelkie procesy w firmach przewozowych. WEBFLEET to platforma do sprawnego zarządzania całą flotą pojazdów, które pracują w firmie logistycznej czy spedycyjnej. Dzięki stosowaniu rozwiązań telematycznych firma może oszczędzić nawet do 20% stałych kosztów działania, przede wszystkim paliwa. Dzięki taniej i łatwej, niemal intuicyjnej w użytkowaniu platformie można monitorować i lokalizować pojazdy w czasie rzeczywistym, oszczędzić na administracji dzięki rejestracji przebiegu floty, zoptymalizować trasy, aby skrócić czas dojazdu, mieć kontrolę nad działaniem floty z możliwością natychmiastowej interwencji. Można także zintegrować system WEBFLEET z już używanymi systemami i oprogramowaniem logistycznym. Oszczędność we wszystkich dziedzinach logistyki dodatnio wpływa też na środowisko, co sprawia, że firmy korzystające z tego typu rozwiązań, dołączają do przedsiębiorstw społecznie odpowiedzialnych. A to zawsze się opłaca.

Źródło: Monitoring GPS – TomTom Telematics

Leave A Comment