Przeglądy techniczne samochodów dostawczych

Samochód dostawczy, podobnie jak osobowy powinien być poddany obowiązkowemu przeglądowi technicznemu nie później niż 3 lata od pierwszej rejestracji. Następne badanie musi odbyć się za dwa lata, a kolejne już regularnie co roku. Przegląd techniczny ma poprawić przede wszystkim bezpieczeństwo jazdy Twoich kierowców, dlatego tak ważne jest, aby o nim pamiętać.

Na czym polega przegląd techniczny?

Badanie techniczne zostaje wykonane przed diagnostę, który oceni stan pojazdu. Samochody, które nie przejdą takiego przeglądu mogą spowodować zagrożenie na jezdni, dlatego od wyniku badania zależy, czy pojazd zostanie w ogóle dopuszczony do jazdy na polskich drogach. Obecnie specjaliści dzielą usterki na trzy kategorie: drobne, istotne i stwarzające zagrożenie.

Usterki zaklasyfikowane jako „istotne” zostają zapisane w zaświadczeniu badania, a jego wynik oceniony jako negatywny. Właściciel pojazdu jest zobowiązany do usunięcia usterki w ciągu 14 dni oraz stawienia się na kolejnej kontroli. Z kolei usterki stwarzające zagrożenie skutkują zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego. Poruszanie się po drogach takim pojazdem jest niemożliwe aż do usunięcia wszystkich poważnych uszkodzeń. Dopiero wtedy można się udać na kolejną kontrolę, a po uzyskaniu pozytywnego wyniku odebrać dokument w urzędzie.

Co jest oceniane podczas przeglądu?

Diagnosta podczas badania technicznego najczęściej zaczyna od oceny stanu oświetlenia. Sprawdza się ustawienie żarówek oraz ich działanie – jeśli jakaś żarówka okazuje się być niesprawna, dokonuje się natychmiastowej wymiany. Specjalista z pewnością także zwróci uwagę na to, czy klosze reflektorów są przejrzyste oraz pozbawione pęknięć.

Stan ogumienia jest kolejną kwestią poddaną badaniu. Jeśli opony są wyraźnie zużyte, a głębokość bieżnika będzie mniejsza niż 1,6 milimetra kontroler odeśle właściciela na ich wymianę. Warto zatem samodzielnie kontrolować stan opon, jeszcze zanim udamy się na przegląd.

Kolejnym elementem, na który zwróci uwagę diagnosta jest układ hamulcowy i zawieszenie. Aby uzyskać pozytywny wynik badania technicznego wskaźnik skuteczności hamowania hamulca roboczego musi wynosić powyżej 50%, a hamulca postojowego powyżej 25%. Sprawdza się także stan amortyzatorów.

Istotny jest również stan szyb, karoserii samochodu i elementów konstrukcyjnych. Pęknięcia czy rdza z pewnością wzbudzą wątpliwości u kontrolera. Warto wcześniej zadbać o najdrobniejsze elementy, na przykład takie jak pióra wycieraczek i zainwestować w wysokojakościowe produkty, jakie oferuje np. firma Dipp. Wysoka jakość oznacza dłuższy czas użytkowania, co przekłada się na ich bardzo dobry stan podczas przeglądu. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnego stresu i tracenia czasu na naprawę usterek.

Firma Dipp.pl oferuje szeroki wybór wysokojakościowych produktów oraz zachęca firmy oraz osoby prywatne do skorzystania z oferty detalicznej lub hurtowej. Więcej na dipp.pl i dipp.com.pl

Leave A Comment