Jak dbać o akumulator samochodowy w zimie?

Jak dbać o akumulator w aucie?

Żeby akumulator samochodowy dobrze funkcjonował przez cały rok, warto trzymać się pewnych zasad. Przede wszystkim powinniśmy regularnie sprawdzać jego stan w warsztacie samochodowym za pomocą specjalistycznego sprzętu diagnostycznego. Nie jest to droga usługa, a możesz ją spokojnie wykonać przy okazji np. przeglądu okresowego.

Staraj się również czyścić obudowę akumulatora oraz jego biegunów ścierką antystatyczną. Zapobiegnie ona niepożądanym wyładowaniom elektrycznym w wyniku kontaktu brudu ze wspomnianymi biegunami. Pamiętaj tylko, aby nieczystości usuwać specjalną szczotką.

Przepływ prądu będzie zakłócony również wtedy, gdy klemy i bieguny są zaśniedziałe. Taka sytuacja może doprowadzić nawet do całkowitej przerwy w dostawie prądu, dlatego musisz regularnie kontrolować ich stan. Do czyszczenia tych elementów najlepiej użyć papieru ściernego, a następnie zabezpieczyć klemy wazeliną.

Jedną z najważniejszych rzeczy, które sprawią, że twój akumulator będzie funkcjonował poprawnie, jest niedopuszczanie do jego rozładowania. Raz wyładowany może bowiem nie reagować prawidłowo na prostownik lub stracić pojemność. Jeśli twoje auto nie będzie długo używane, zdemontuj baterię i przechowaj ją w naładowanym stanie. Z kolei w samochodzie, który jest często używany, musisz co jakiś czas sprawdzać poziom elektrolitu, a w razie potrzeby – uzupełniać go.

Niezależnie od modelu pojazdu w zimie warto dokonywać rozruchu silnika z wciśniętym sprzęgłem. Rozłączone sprzęgło pozwala uzyskać mniejsze opory, przez co do uruchomienia jednostki napędowej potrzeba mniej energii. Na czas rozruchu należy wyłączyć wszelkie dodatki zwiększające pobór prądu: audio, klimatyzację czy światła.

Pamiętaj, że zimą, gdy temperatura gwałtownie spada, pojemność akumulatora spada do 50-60% pierwotnej wartości. Dlatego, jeśli masz taką możliwość, trzymaj samochód w ciepłym pomieszczeniu, a akumulator przykryj kocem lub styropianem.

Jak uruchomić pojazd jeśli już doszło do awarii akumulatora?

Jeśli mimo regularnej pielęgnacji akumulator odmówił posłuszeństwa, możesz skorzystać z oferty pomocy drogowej lub innego kierowcy i spróbować uruchomić auto za pomocą kabli rozruchowych. Powinny być one na wyposażeniu każdego auta. Ich cena nie jest wysoka – zapłacisz za nie od 30 do 40 zł.

Jak uruchomić auto za ich pomocą?

  1. Wyłącz silnik w aucie, które jest dawcą prądu. Pamiętaj, że samochody powinny być blisko siebie, aby kable swobodnie sięgały między akumulatorami. Sprawdź również, czy klemy są czyste – zabrudzenia mogą zakłócić swobodny przepływ prądu.
  2. Podłącz kable – w pierwszej kolejności podłącz czerwony przewód do klemy oznaczonej plusem sprawnego akumulatora, jego drugi koniec kabla podłącz do dodatniego bieguna w rozładowanym akumulatorze. Następnie czarny kabel podłącz do ujemnego bieguna sprawnego akumulatora, a jego drugi koniec połącz z tzw. masą – najlepiej zaczepić go na metalowym elemencie pod maską.
  3. Uruchom sprawne auto, utrzymując około 1000-1500 obrotów silnika na minutę, następnie spróbuj uruchomić niesprawne auto na około 10 sekund. Ten proces powtórz kilkukrotnie, robiąc krótkie przerwy.

Jeśli mimo prób nie udało ci się uruchomić silnika, zwróć się po pomoc do warsztatu samochodowego, bo dalsze próby mogą uszkodzić rozrusznik i akumulator auta kierowcy, który chciał ci pomóc. Jeśli samochód udało się uruchomić, przejedź nim dłuższy odcinek, aby akumulator miał szansę się doładować. Możesz również skorzystać z prostownika, który zapewni całkowite naładowanie baterii.

Co jest najczęstszą przyczyną awarii akumulatora?

Jedną z częstych przyczyn awarii jest usterka alternatora, regulatora napięcia lub innego elementu instalacji elektrycznej. Aby to sprawdzić, najlepiej udać się do mechanika, który sprawdzi napięcie ładowania. Prawidłowy odczyt powinien wynosić od 13,4 do 14,5 V.

Przyczyna awarii może tkwić także w nieprawidłowych kablach o zbyt małej przepustowości lub zanieczyszczonych stykach, w których tworzą się drobne zwarcia. Taką usterkę możesz sprawdzić za pomocą multimetra dostępnego w każdym warsztacie samochodowym.

Spadki napięcia akumulatora, które utrzymują się na wysokim poziomie mimo wyłączenia pobierających dużo prądu funkcji mogą świadczyć o nieprawidłowo zamontowanych podzespołach – systemie audio, autoalarmie itp.

Niekiedy jednak przyczyną awarii jest sam akumulator. Jeśli tak jest, najlepiej udać się do sprawdzonego warsztatu, który dokona naprawy.

Leave A Comment