Chcesz kupić samochód? Zastanów się, czy będzie cię stać na jego utrzymanie!

6 grudnia 2016
Bez kategorii, Nowości

Wielu z nas marzy o własnym samochodzie. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z kosztów jego utrzymania. Benzyna i przegląd techniczny to bowiem nie wszystko – obowiązkiem każdego właściciela pojazdu jest bowiem także jego ubezpieczenie.

Koszty utrzymania samochodu

Zakup samochodu to dopiero początek wydatków. Jego utrzymanie oraz początkowe koszty mogą skutecznie nadwyrężyć kieszeń każdego kierowcy. Tablice rejestracyjne, badanie techniczne oraz opłata recyclingowa w przypadku pojazdu z zagranicy to dopiero początek wydatków. Dużym obciążeniem może być bowiem również ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych, czyli popularne OC.

Polisa OC

Ubezpieczenie OC gwarantuje ochronę tych osób, które zostały poszkodowane w wyniku wypadku spowodowanego przez posiadacza ubezpieczonego pojazdu. Jest to ubezpieczenie obowiązkowe dla każdego właściciela auta, które ważne jest przez 12 miesięcy. Ceny polisy możesz sprawdzić na kalkulatorze OC na kalkulator-oc-ac.auto.pl. Korzystając z tego prostego narzędzia będziesz miał pewność, że wybrałeś ofertę spełniającą twoje oczekiwania i dostosowaną do twoich możliwości finansowych. Obowiązkowemu ubezpieczeniu OC podlegają jednak nie tylko samochody osobowe czy ciężarowe, lecz także motocykle czy ciągniki rolnicze. Warto pamiętać także o tym, że bez ubezpieczenia nie zarejestrujesz swojego pojazdu.

Rosnące ceny OC

Właściciele pojazdów nie mogą zaliczyć roku 2016 do najlepszych. To wówczas ceny OC wzrosły bowiem średnio o 46 proc. Główną przyczyną podwyżek jest wprowadzenie w 2016 roku specjalnej dyrektywy Komisji Nadzoru Finansowego, której celem było zaprzestanie praktyk zaniżania odszkodowań przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Od tego momentu składki OC zaczęły szybko wzrastać. Na cenę polisy wpływa wiele czynników. Jednym z nich jest pojemność silnika. Właściciele aut z silnikiem 1,6 l zapłacą aż o 53,47 proc. więcej, posiadacze pojazdów o pojemności 1,2 l o 37,25 proc. więcej, a diesli 1.9 TDI i 2.0 TDI o około 43 proc. więcej.1 Jeżeli jesteś młodym kierowcą poniżej 26 roku życia i prawo jazdy masz nie dłużej niż 3 lata, zapłacisz więcej niż bardziej doświadczony posiadacz samochodu. Firmy ubezpieczeniowe większym zaufaniem darzą bowiem doświadczonych kierowców z wieloma przejechanymi kilometrami na liczniku. Ubezpieczenie OC nie należy do najtańszych, jeżeli nie będziesz posiadał jednak ważnej polisy i spowodujesz wypadek, wówczas będziesz zobowiązany do wypłacenia rekompensaty poszkodowanym. Brak polisy jest także równoznaczny z wysokimi karami finansowymi.

Zakup samochodu to dopiero początek wydatków związanych z użytkowaniem pojazdu. Dużym obciążeniem jest bowiem także wykupienie polisy ubezpieczeniowej. Aby cieszyć się najtańszym OC, warto skorzystać z usług agencji ubezpieczeniowej lub porównać oferty w specjalnie do tego przeznaczonym kalkulatorze ubezpieczeń.

Źródło: https://rankomat.pl/aktualnosci/kolejne-podwyzki-oc-2016-rok

1 Comments

Leave A Comment