Od czego zależy koszt renowacji tapicerki samochodowej?

31 sierpnia 2016
Bez kategorii, Nowości

Tapicerka z naturalnej skóry jest wspaniałym wykończeniem wnętrza każdego auta. Jest materiałem szlachetnym, ale „kapryśnym” dlatego często wymaga od użytkownika wiele uwagi i cierpliwości. Z czasem na skórze pojawiają się drobne uszkodzenia, pęknięcia, przetarcia oraz zabrudzenia, które stanowią „plamę na honorze” właściciela samochodu. W skrajnych przypadkach mogą pojawić się duże plamy lub np. wypalone papierosami dziury. Kiedy do tego dojdzie, warto pomyśleć o renowacji tapicerki. Proste zabiegi można wykonać samemu, o ile wie się jak to zrobić, ale jeśli brak nam doświadczenia lub uszkodzenia są bardziej skomplikowane, to renowację tapicerki najlepiej powierzyć zakładowi wyspecjalizowanemu w pielęgnacji powierzchni skórzanych.

Dlaczego prawidłowe czyszczenie tapicerki samochodowej jest tak ważne?

Wykonana prawidłowo i z użyciem odpowiednich preparatów pielęgnacja, pozwoli na długi żywot tapicerki i jej komfortowe użytkowanie. Zabiegi pielęgnacyjne należy wykonywać regularnie z użyciem preparatów przeznaczonych do odpowiednich skór, jakie posiadamy – najczęściej są to skóry, tak zwane pigmentowane. Warto pamiętać, żeby skóra była czyszczona i impregnowana raz na 6 miesięcy lub przynajmniej raz w roku. Tylko w ten sposób zmniejszamy ryzyko powstania ewentualnych przetarć, przebarwień czy innych uszkodzeń skóry. Zabiegi wykonywane zbyt często lub bardzo rzadko prowadzą z reguły do uszkodzenia powierzchni skóry. Ponadto zabieg wymaga dużej dokładności i cierpliwości, szczególnie jeżeli chcemy to zrobić samemu. Dlatego w zależności od stopnia zabrudzenia należy zarezerwować sobie większą część dnia.

Co robić, gdy pojawią się poważniejsze uszkodzenia?

W takim przypadku warto oddać auto w ręce specjalistów, którzy poddadzą tapicerkę skórzaną bardziej zaawansowanym zabiegom. Regeneracja, bo o niej mowa, z reguły poza czyszczeniem, obejmuje także naprawę uszkodzeń. Polega między innymi na usunięciu warstwy starej, złuszczonej i wytartej farby ze skóry, a następnie pokryciu jej na nowo odpowiednią farbą i powłokami ochronnymi, a także na uzupełnieniu ubytków.

Proces ten wymaga od fachowca dużej wiedzy i doświadczenia na każdym jego etapie. Tylko dobrze przygotowana tapicerka, odpowiednio dobrany kolor i staranna impregnacja skóry dają gwarancję wspaniałego i długotrwałego efektu.

Ile może kosztować usługowa renowacja tapicerki skórzanej?

Koszty renowacji tapicerki skórzanej zależą od wielu czynników, z których najważniejsze to stopień powstałych uszkodzeń oraz czas konieczny do wykonania naprawy. Prawidłowo prowadzona renowacja zajmuje kilka dni i obejmuje szereg czynności. Pierwszą z nich jest dogłębne oczyszczenie struktury skóry, usunięcie z niej tłuszczu, kurzu oraz innych zanieczyszczeń, zwłaszcza tych zalegających w porach skóry, załamaniach i innych trudno dostępnych miejscach. Na koszty renowacji lub czyszczenia wpływają także zastosowane preparaty. Po oczyszczeniu skóra z reguły jest zabezpieczana środkami tworzącymi powłokę chroniącą przed wnikaniem brudu, ścieraniem, a także promieniowaniem UV. Jeśli skóra jest odbarwiona lub ma uszkodzoną warstwę lakieru, to dodatkowo jest ona lakierowana.

W skrajnych sytuacjach konieczna bywa wymiana fragmentów skóry w zakładzie tapicerskim, co może znacznie podnieść koszty renowacji, zwłaszcza jeśli użyta oryginalnie skóra jest trudno lub niedostępna na rynku. Jednak takie sytuacje zdarzają się bardzo rzadko, a jeśli usługę wykonuje zakład z doświadczeniem w renowacji skór, np. Eres System – regeneracja skóry, to taka interwencja może być zbędna, gdyż zatrudnieni tam fachowcy naprawią każdą tapicerkę skórzaną.

1 Comments

Leave A Comment