Jak jeździć zimą ekonomicznie i bezpiecznie?

19 grudnia 2012
Bez kategorii, Nowości Publikacje
Jazda samochodem w zimę

Poruszanie się po drogach w okresie zimowym jest udręką dla większości kierowców. Zaśnieżone drogi, lód, błoto pośniegowe, nieodśnieżone miejsca parkingowe, wydłużona droga hamowania, oślepiające promienie słoneczne odbijające się od śniegu i wiele innych problemów, z którymi trzeba sobie radzić.
Zima jest okresem, w którym dla zachowania bezpiecznego i ekonomicznego stylu jazdy trzeba nieco zmodyfikować technikę jazdy. Na co należy zwrócić szczególną uwagę?
Zanim zaczniemy podróż, należy oczyścić samochód ze śniegu oraz lodu. Usunąć trzeba nie tylko śnieg zalegający na szybach, ale także na karoserii. Spadający z dachu śnieg może być niebezpieczny dla pojazdów poruszających się za nami. Nie zapominajmy, aby nie wnosić do samochodu śniegu. Śnieg i lód na butach oraz dywaniku utrudnia manewrowanie pedałami, co może doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji na drodze.


Pierwszy problem pojawia się przy ruszaniu. Jeżeli mamy problem z utrzymaniem przyczepności przy ruszaniu z pierwszego biegu, warto potrenować ruszanie na samym sprzęgle. Wystarczy powoli puszczać sprzęgło na „jedynce”, samochód sam zacznie się toczyć. Można także ruszać z „dwójki”. Znacznie łatwiej rusza się samochodem z napędem na cztery koła, np. Honda CR-V.

W czasie jazdy należy dostosować prędkość do panujących warunków oraz zachować nieco większą odległość od poprzedzającego pojazdu – zimą droga hamowania znacznie się wydłuża. Bardzo dobrze, jeżeli samochód wyposażony jest w elektroniczny system kontroli trakcji (ESP), nie należy jednak przeceniać siły elektroniki i jeździć rozważnie. W przypadku zakopania się oraz podjazdów pod krótkie i strome górki system ESP „działa” na naszą szkodę. Dlatego w takich sytuacjach warto go wyłączyć.
Paradoksalnie, to zimą najczęściej przydają się okulary przeciwsłoneczne. Odbijające się od śniegu promienie słoneczne skutecznie oślepiają kierowcę ograniczając mu widoczność oraz zdolność do oceny odległości na drodze. Warto wozić w schowku dobre okulary.

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na siebie i innych. Zasada ograniczonego zaufania jest ważna szczególnie w okresie zimowym.

Leave A Comment