SsangYong XIV-2 Concept – ten ekscytujący

16 lutego 2012
Bez kategorii, Genewa 2012 Nowości SsangYong

Zeszłoroczny salon samochodowy we Frankfurcie już dawno za nami, ale trudno nie powrócić co jakiś czas do premier jakie miały tam miejsce. Teraz nadarza się ku temu doskonała okazja, gdyż koreańska marka SsangYong przygotowała swój nowy concept o nazwie XIV-2, który zobaczymy w przyszłym miesiącu na wystawie w Genewie.

SsangYong XIV-2 Concept - ten ekscytujący SsangYong XIV-2 Concept - ten ekscytujący

Pamiętacie pięciodrzwiowego crossovera XIV-1? Wspomniany samochód był gwiazdą koreańskiego stoiska w Niemczech i trzeba przyznać, że zaskakiwał wszystkich swoją aparycją oraz rozmachem wykonania. SsangYong zdecydował się pójść nieco dalej, a to co możecie zobaczyć na dołączonych do artykułu zdjęciach jest po prostu nieco usportowioną wersją wymienionego przed chwilą wozu. Tytułowy bohater mierzy 4,16 m długości, 1,82 m szerokości i 1,56 m wysokości, natomiast rozstaw osi to 2,60 m. Działacze koncernu określają go jako dwudrzwiowego CUV-a (Crossover Utility Vehicle), który może się dodatkowo pochwalić układem foteli 1+1+2 lub 1+3.

Mówiąc o bardziej sportowym charakterze genewskiej premiery inżynierowie mieli na myśli nie tylko jedną parę drzwi, ale również agresywną stylizację oraz clou całego programu czyli materiałowy, otwierany dach. Pierwsze zaprezentowane przez Koreańczyków wizualizacje nie pokazują auta dokładnie z każdej strony, ale już po nich widać, że nie mamy do czynienia z kolejnym Actyonem czy też innym azjatyckim wymysłem. Pod maską XIV-2 (eXiciting User Interface Vehicle) umieszczono z kolei 1.6-litrowy motor o bliżej nieokreślonym zasilaniu, który prawdopodobnie ma spełniać normy emisji spalin Euro 6.

Opisywany bohater jest kolejnym, radykalnym odcięciem od starej historii SsangYonga, swoją drogą niezbyt dobrze wspominanej. Najnowszy pomysł skośnookich pracowników poznamy już w przyszłym miesiącu, a do tego czasu spróbujcie odpowiedzieć sobie na pytanie: Czy chcielibyście zobaczyć taki wóz w produkcji seryjnej?

Patryk Rudnicki

Leave A Comment