Land Rover Freelander 2 z nowym silnikiem

3 stycznia 2012
Bez kategorii, Land Rover Nowości

W ofercie silnikowej Freelandera 2 na rok 2012 pojawił się nowy 2.0-litrowy, czterocylindrowy silnik benzynowy, w którym emisja CO2 została zmniejszona o 14% w stosunku do poprzedniej jednostki napędowej typu Si6.

Land Rover Freelander 2 z nowym silnikiem Land Rover Freelander 2 z nowym silnikiem Land Rover Freelander 2 z nowym silnikiem Land Rover Freelander 2 z nowym silnikiem

Dodatkowo, nowy silnik Si4 został wyposażony w połączenie bezpośredniego wtrysku paliwa i turbosprężarkę, dzięki czemu rozwija moc 240KM (więcej o 7KM niż Si6) oraz posiada o 7% wyższy moment obrotowy równy 340Nm. To moc i ekonomia w jednym.

Silnik Si4 po raz pierwszy znalazł zastosowanie w modelu Range Rover Evoque. Dzięki zaawansowanym technologiom jednostka Si4 zasilana jest przez wysokociśnieniowy układ wtrysku bezpośredniego połączony z rozrządem ze zmiennym układem faz pracy dla zaworów dolotowych i wylotowych. Wysokowydajna turbosprężarka oraz unikalny, formowany maszynowo stalowy kolektor wydechowy wpływają na płynne dostarczanie mocy bez efektu opóźnienia, tzw. turbo dziury. Optymalizacja konstrukcji układu turbo wpływa na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla zarówno przez lepsze wykorzystanie paliwa, jak i przyspieszenie fazy pracy katalizatora spalin. Poza wysoką mocą i łatwo dostępnym momentem obrotowym nowy silnik oferuje dodatkowe wrażenia akustyczne dzięki zestrojeniu układu wydechowego Mahle, generującego klasyczny gang podczas przyspieszania.

Land Rover Freelander 2 z nowym silnikiem Land Rover Freelander 2 z nowym silnikiem Land Rover Freelander 2 z nowym silnikiem Land Rover Freelander 2 z nowym silnikiem

Pod względem mechanicznym Si4 jest niemal identyczny jak jego wersja występująca w Range Rover Evoque. W celu dostosowania silnika do potrzeb Freelandera 2 wprowadzono drobne, niezbędne modyfikacje, m.in. przeprojektowano układ wydechowy dla uzyskania odpowiedniej charakterystyki brzmieniowej w nadwoziu. Wykonana w całości z aluminium jednostka napędowa jest aż o 40 kg lżejsza od poprzedniej wersji sześciocylindrowej Si6 i generuje tylko 224g/km CO2, co jest osiągiem konkurencyjnym, dodatkowo spełniającym surowe wymogi normy EU5.

„Redukcja wielkości silnika z sześciu do czterech cylindrów pozwoliła zachować wysokie osiągi i kulturę pracy, jednocześnie poprawiając jego ekonomiczność, której oczekują nasi klienci. Jest to kolejny krok naprzód dla Freelandera 2, który wiąż wyznacza standardy w swojej klasie” – mówi Przemysław Szafrański, Brand Manager Land Rover Polska.

Poza nowościami technicznymi i technologicznymi w modelu Land Rover Freelander 2 na rok modelowy 2012 dostępne będą także nowe opcje stylistyczne: dwa luksusowe i unikatowe lakiery: Barola Black i Havana, a we wnętrzu pojawi się nowa tkanina tapicerki – Dinamica. Do wyboru będą także dwa systemy audio Alpine kompatybilne z MP3. Pierwszy z nich z ośmioma głośnikami i wzmacniaczem 8x40W, a drugi z high-endowym wzmacniaczem 12x40W.

źródło: LR

Leave A Comment