Dakar 2012 – etap pierwszy

Ruszamy z nowym działem, który co prawda będzie aktualizowany tylko przez kolejne dwa tygodnie, ale za to odwdzięczy się kilogramami przetoczonego przez monitor piasku. Już wiecie o czym mowa? 1 stycznia wystartowała 38. edycja najbardziej wymagającego na świecie rajdu Dakar. Oto relacja z pierwszego etapu.

Dakar 2012 - etap pierwszy Dakar 2012 - etap pierwszy Dakar 2012 - etap pierwszy Dakar 2012 - etap pierwszy

Liczący ponad 600 kilometrów odcinek przywitał załogi z całego świata, w tym także z Polski. Zaklimatyzowanie i przyzwyczajenie się do innej strefy czasowej doskonale poszło Krzysztofowi Hołowczycowi, który razem ze swoim pilotem (Jean-Mark Fortin) zajęli drugą pozycję w klasyfikacji generalnej samochodów. Póki co na prowadzeniu jest Rosjanin Leonid Novitskiy, który w swoim MINI wykręcił najszybszy czas na bezdrożach Ameryki Południowej, wyprzedzając tym samym wspomnianego przed chwilą Polaka oraz Stephane Peterhansela. Dzień pierwszy zakończony, a tabelka z liderami, gości trzech kierowców w autach tej samej marki. Adam Małysz razem z Rafałem Martonem uplasowali się w środku stawki ze stratą 17 minut i 28 sekund do lidera. Pozostaje pytanie co ze zwycięzcą ubiegłorocznego Dakaru – Nasserem Al Attiyah? Otóż doświadczony rajdowiec ukończył co prawda zaplanowany OS, ale z awarią sprzętu oraz pomocą jednego z uczestników.

Dakar 2012 - etap pierwszy Dakar 2012 - etap pierwszy Dakar 2012 - etap pierwszy Dakar 2012 - etap pierwszy

Niemniej ciekawa była kategoria motocykli, którą na razie zdominował Chilijczyk Francisco „Chaleco” Lopez. Młody mężczyzna nie dał szans Marcowi Comie, który notabene ze stratą 14 sekund ukończył etap na drugiej lokacie, ale zwycięzca z zeszłego roku nie powiedział pewnie ostatniego słowa. Na kolejnych miejscach w tabeli wpisali się Javier Pizzolito, Amerykanin Alexis Cody i nasz orzeł Jakub Przygoński, który ze stratą 49 sekund pozostaje w czołówce. Reszta polskich motocyklistów zaprezentowała się nieco gorzej, bowiem Marek Dąbrowski zajął dopiero 24. lokatę, a Jacek Czachor 48.

Dakar 2012 - etap pierwszy Dakar 2012 - etap pierwszy Dakar 2012 - etap pierwszy Dakar 2012 - etap pierwszy

Warto również wspomnieć o kategorii quadów, w której próbuje swoich sił Łukasz Łaskawiec. Nasz rodak wykręcił co prawda niezły czas, ale zarówno on jak i pozostali użytkownicy tych szybkich maszyn muszą się borykać z pewnym problemem – ich pojazdy nie są oficjalnie klasyfikowane. Oczywiście trwają rozmowy na ten temat z organizatorami, ale jakie będą efekty – tego na razie nie wiadomo. Najszybszy wśród quadów okazał się Sergio La Fuente, który ukończył etap przed Marcosem Patronellim oraz Tomasem Maffei. W kategorii ciężarówek zaś najszybszym kierowcą był Marcel van Vliet.

Dakar 2012 - etap pierwszy Dakar 2012 - etap pierwszy Dakar 2012 - etap pierwszy Dakar 2012 - etap pierwszy

Świetny start Hołowczyca, debiut Małysza i jedno spalone Volvo zawiedzionego Alfiego Cox, który z pewnością nie zaliczy 38. edycji Dakaru do udanych – tak w skrócie można by podsumować pierwszy etap tego trudnego rajdu. Z pewnością najbardziej przykrym wydarzeniem okazała się śmierć 38-letniego Argentyńczyka Jorge Martineza Boero, który w wyniku utraty panowania nad swoją maszyną miał wypadek i zmarł na skutek ataku serca. Mamy jednak nadzieję, że więcej tego typu incydentów nie będziemy musieli oglądać, a dzielnego motocyklistę już teraz gorąco wspominamy. Czekamy na kolejne odcinki pustynnej wojny. Po informacje z kolejnych etapów rajdu zapraszamy do zakładki Dakar 2012.

źródło: wł / Patryk Rudnicki

Leave A Comment