W pełni elektryczna Altea XL i hybrydowy Leon

16 listopada 2011

Firma SEAT ogłosiła, że trwają prace nad zaprojektowanym w Hiszpanii pierwszym w pełni elektrycznym samochodem. Altea XL Electric Ecomotive, elektryczny i tym samym nie wydzielający żadnych spalin pojazd, to tylko jedna z pozycji, które Hiszpański producent pragnie w przyszłości wprowadzić na rynek motoryzacyjny. Druga to Leon TwinDrive Ecomotive, samochód wyposażony w jednostkę hybrydową.

W pełni elektryczna Altea XL i hybrydowy Leon W pełni elektryczna Altea XL i hybrydowy Leon W pełni elektryczna Altea XL i hybrydowy Leon W pełni elektryczna Altea XL i hybrydowy Leon

Na przestrzeni kolejnych miesięcy, firma SEAT udostępni oba te modele instytucjom rządowym w Katalonii i Madrycie. Pojazdy staną się częścią ich floty samochodowej. Pozwoli to na uzyskanie informacji zwrotnej dotyczącej obsługi samochodów i oceny potencjału produkcji pojazdów elektrycznych na szerszą skalę. Firma przewiduje, że pierwsze pojazdy elektryczne opuszczą linię montażową w roku 2015, zaś w kolejnym produkowane będą również te w pełni elektryczne.

Polityką SEAT-a jest wprowadzenie szerokiej gamy alternatywnych technologii. Dlatego też, hiszpański producent zamierza wypuścić dwa świetnie uzupełniające się modele pojazdów w tym samym czasie.

W pełni elektryczna Altea XL i hybrydowy Leon W pełni elektryczna Altea XL i hybrydowy Leon W pełni elektryczna Altea XL i hybrydowy Leon W pełni elektryczna Altea XL i hybrydowy Leon

Prezes firmy SEAT James Muir mówi: „Klienci pragną zrównoważonych form transportu, jednakże, ich potrzeby są zróżnicowane. Dlatego też, wierzymy, że równoczesny rozwój dwóch różnych technologii, pozwoli firmie SEAT sprostać ich oczekiwaniom”.

Wiadomość o planach wprowadzenia pierwszych elektrycznych samochodów zbiegła się z nową ofertą firmy SEAT, która na przełomie kolejnych dwunastu miesięcy ma być wzbogacona o cztery nowe modele. Pierwszym z nich jest miejski samochód – Mii.

W pełni elektryczna Altea XL i hybrydowy Leon W pełni elektryczna Altea XL i hybrydowy Leon W pełni elektryczna Altea XL i hybrydowy Leon W pełni elektryczna Altea XL i hybrydowy Leon
Altea XL Electric Ecomotive

W Hiszpanii, samochód Altea XL Electric Ecomotive przeciera szlaki w transporcie elektrycznym. Wyposażony jest on w akumulator zapewniający zasięg 135 kilometrów. Silnik o mocy 115 KM (85kW) i momencie obrotowym wynoszącym 270 Nm to gwarancja przyjemności z jazdy. Połączenie tych dwóch parametrów pozwala osiągnąć prędkość rzędu 135 km/h. Dzięki przestronnemu przedziałowi pasażerskiemu i pojemnemu bagażnikowi, elektryczna wersja modelu Altea XL jest świetnym rozwiązaniem dla rodziny lub firmy transportowej.

Co więcej, baterie umieszczono w taki sposób (pod tylnymi siedzeniami i bagażnikiem), aby nie ograniczały przestrzeni przedziału pasażerskiego. Zaawansowany system odzyskiwania energii z hamowania optymalizuje zużycie energii. Ponadto, gdy elektryczna wersja modelu Altea XL zaparkowana jest na słońcu, umieszczone na dachu ogniwa fotowoltaiczne umożliwiają recyrkulację świeżego powietrza w przedziale pasażerskim, co znacznie obniża zużycie energii, która potrzebna jest w momencie uruchomienia układu klimatyzacji.

Dr Matthias Rabe, Wiceprezes ds. Badań i Rozwoju w firmie SEAT mówi „Przyszłość SEAT-a w transporcie elektrycznym jest pewna. Altea XL Electric Ecomotive pokazuje, jak zaawansowana jest nasza technologia”. Dodaje również , „że celowo wybrano model Altea XL, jako pierwszy elektryczny samochód. Pozwoli to nam sprawdzić liczne zastosowania samochodu.

Leon TwinDrive

Nowy SEAT Leon TwinDrive Ecomotive stanowi przełom w dziedzinie pojazdów hybrydowych, ponieważ łączy on zalety tradycyjnego silnika spalinowego i silnika nieemitującego substancji szkodliwych. W trybie elektrycznym system TwinDrive pozwala pokonać dystans 52 kilometrów, z maksymalną prędkością 120 km/h. W trybie hybrydowym (silnik elektryczny razem ze spalinowym), zużycie paliwa wynosi jedynie 1,7 litra benzyny lub 18,5 KWh na 100 km, prędkość maksymalna to 170km/h, a emisja CO2 równa jest 39 g/km.

Według Dr Matthiasa Rabe, Wiceprezesa ds. Badań i Rozwoju w firmie SEAT „Leon TwinDrive Ecomotive jest innowacyjnym rozwiązaniem. Z technicznego punktu widzenia, samochód umożliwia jazdę w trybie elektrycznym, pozwalając równocześnie cieszyć się zaletami napędu hybrydowego”. Dodaje również, że „Dzięki dużemu zasięgowi samochodu, żaden z Klientów nie będzie musiał zmieniać swoich przyzwyczajeń związanych z podróżą”.

źródło: IMC

Leave A Comment