Testy drogowe Hyundaia z ogniwami paliwowymi

Hyundai zaoferował burmistrzom 4 stolic skandynawskich (Norwegii, Danii, Szwecji i Islandii) jazdy testowe SUVami napędzanymi ogniwami paliwowymi (FCEV) zachęcając ich do bezpośredniego kontaktu z nowymi, ekologicznymi technologiami.

Testy drogowe Hyundaia z ogniwami paliwowymi Testy drogowe Hyundaia z ogniwami paliwowymi

Jazdy odbywały się dwoma autami ix35 FCEV, które wyruszyły w trasę spod ratusza w Kopenhadze. W ten sposób duńska firma H2 Logic A/S produkująca ogniwa paliwowe i wodorowe obwieściła swoją współpracę z Hyundaiem.

„Dzisiejszy test naszych przyjaznych środowisku pojazdów w Kopenhadze doskonale wpasowuje się w prowadzony tu program dążenia do zerowej emisji zanieczyszczeń przez samochody” powiedział vice prezes Hyundaia, Woong Chul Yang. Akcja ta powinna spopularyzować samochody FCEV w Europie.

W trakcie testu napędzane wodorem ix35 przejechały 340 km na jednym tankowaniu. Prędkość maksymalna pojazdów wynosi 160 km/h a przyspieszenie do 100 km/h zajmuje 12,8 sekundy. Producent podkreśla także, że emitujący jedynie parę wodną silnik pozwala autom FCEV moc, osiągi i zasięg porównywalny z autami zasilanymi silnikami benzynowymi.

źródło: wł

Leave A Comment