Milion silników z fabryki Kia w Żylinie

16 maja 2011
Bez kategorii, Kia Nowości

Południowokoreański producent samochodów Kia Motors uroczyście świętuje wyprodukowanie milionowego silnika w słowackiej fabryce w Żylinie. Wynik ten uzyskano po pięciu latach od uruchomienia produkcji w tym zakładzie. Jubileuszowy, milionowy silnik to benzynowa jednostka o pojemności 1.4 litra.

Milion silników z fabryki Kia w Żylinie Milion silników z fabryki Kia w Żylinie

Fabryka wybudowana w kompleksie zakładów produkujących także auta (modele Cee’d, Sportage, a niedługo także Venga) produkuje silnika z komponentów pochodzących zarówno z lokalnej produkcji jak też od innych europejskich producentów, takich jak Nemak i ZF Zachs.

Struktura produkcji słowackiej fabryki to w 60% silniki benzynowe, pozostałe zaś to diesle. Obecnie dziennie z taśmy produkcyjnej zjeżdża 1350 silników. Roczna wydajność sięga 300 tysięcy egzemplarzy, ale wkrótce, kosztem 100 mln euro i wprowadzenia pracy 3-zmianowej produkcja wzrośnie do 450 tysięcy sztuk. Fabryka silników produkuje benzynowe jednostki 1.4 i 1.6 oraz diesle o pojemnościach 1.4, 1.6 i 1.7 litra.

Warto dodać, że z fabryki samochodów Kia w Żylinie od 2006 roku wyprodukowano 820 tysięcy gotowych aut. Ambicje koncernu są jednak znacznie większe. Kia planuje zostanie jedną z 10 najważniejszych i najlepiej sprzedających się Marek w Europie.

źródło: wł

Leave A Comment