Lamborghini Marzal z 1967 roku na aukcji

Zaplanowana na 23 czerwca aukcja, która odbędzie się w Concorso d’Eleganza Villa d’Este będzie niezwykłym wydarzeniem. Chętni będą mogli licytować tam jedyny prototyp czteroosobowego Lamborghini z unoszonymi drzwiami. Wg znawców zaprezentowany podczas salonu w Genewie w 1967 roku model Marzal może uzyskać cenę pomiedzy 1 a 1,8 miliona euro.

Lamborghini Marzal z 1967 roku na aukcji Lamborghini Marzal z 1967 roku na aukcji Lamborghini Marzal z 1967 roku na aukcji Lamborghini Marzal z 1967 roku na aukcji

Nazwa samochodu jest oczywiście imieniem słynnego w owych czasach walecznego byka. Projekt powstał w wyniku współpracy Lamborghini z firmą Bertone. Unikalność tego pomysłu polega m.in. na zastosowaniu ogromnych unoszonych do góry drzwi w pokaźnymi szybami oraz na specyficznym silniku, który ostatecznie nigdy nie wszedł do produkcji.

Jednostka to rzędowy, sześciocylindrowy silnik, który powstał z rozdzielenia motoru V12 z modelu Miura, do którego dołożono gaźniki Webera i połączono z 5-biegową skrzynią manualną. Wyjątkowość rozwiązania przejawia się w obróceniu silnika o 180 stopni w porównaniu do Miury i umieszczeniu go za tylną osią.

Wnętrze auta było bardzo futurystyczne, z sześciokątnymi motywami plastra miodu dominującymi na desce rozdzielczej i konsoli środkowej, a nawet na fotelach. Auto stoi na magnezowych felgach Campagnolo w trójramiennymi centralnymi nakrętkami.

Prototyp zanotował swój torowy debiut podczas Grand Prix Monaco w 1967 roku, kiedy przejażdżkę odbyli nim Książe Rainier z Książną Grace.

źródło: wł

Leave A Comment