BMW ActiveHybrid 7 – dynamiczna i luksusowa hybryda

14 sierpnia 2009
Bez kategorii, BMW Nowości

BMW prezentuje najbardziej dynamiczny i luksusowy model hybrydowy. BMW ActiveHybrid 7 wyznacza nowe standardy w zakresie wydajności w klasie samochodów luksusowych i wykorzystuje współdziałanie napędu benzynowego z elektrycznym w koncepcji niespotykanej dotąd na całym świecie, oferując nową formę typowej dla tej marki radości z jazdy.

BMW ActiveHybrid 7 - dynamiczna i luksusowa hybryda BMW ActiveHybrid 7 - dynamiczna i luksusowa hybryda BMW ActiveHybrid 7 - dynamiczna i luksusowa hybryda BMW ActiveHybrid 7 - dynamiczna i luksusowa hybryda

W BMW ActiveHybrid 7 połączono silnik benzynowy V8 BMW TwinPower Turbo z synchronicznym trójfazowym silnikiem elektrycznym. Dzięki temu BMW ActiveHybrid 7 osiąga moc systemową 342 kW/465 KM i maksymalny moment obrotowy wynoszący 700 Nm. Inteligentna współpraca obu napędów w ramach koncepcji Mild Hybrid podnosi zarówno wydajność, jak i dynamikę oraz komfort jazdy tej luksusowej limuzyny. BMW ActiveHybrid 7 przyspiesza od 0 do 100 km/h w 4,9 s, a jego maksymalna prędkość jest ograniczona elektronicznie do 250 km/h. Średnie zużycie paliwa w cyklu pomiarowym UE wynosi 9,4 l/100 km, a emisja CO2 219 g/km.

Technologia BMW ActiveHybrid zastosowana w BMW serii 7 obejmuje synchroniczny trójfazowy silnik elektryczny, akumulator litowo-jonowy i układ elektroenergetyczny wymagany dla wysokowoltowej instalacji pokładowej. Wszystkie komponenty reprezentują najwyższy na świecie standard techniki hybrydowej. BMW ActiveHybrid, podobnie jak silnik ośmiocylindrowy i ośmiobiegowa skrzynia automatyczna BMW ActiveHybrid 7 uzupełniające tę wyjątkową koncepcję, pokazują, że BMW jest liderem technologicznym w zakresie budowy napędów. Wysoki standard techniczny wszystkich komponentów oraz ich precyzyjnie dostrojona współpraca pozwala w niespotykanej dotąd mierze wykorzystać potencjał koncepcji hybrydowej BMW ActiveHybrid 7.

BMW ActiveHybrid 7 - dynamiczna i luksusowa hybryda BMW ActiveHybrid 7 - dynamiczna i luksusowa hybryda BMW ActiveHybrid 7 - dynamiczna i luksusowa hybryda BMW ActiveHybrid 7 - dynamiczna i luksusowa hybryda

Sprawność systemu hybrydowego wynika z inteligentnej koncepcji wytwarzania, magazynowania i zastosowania energii elektrycznej. Silnik elektryczny zintegrowany z obudową skrzyni automatycznej ma moc 15 kW/20 KM i wytwarza maksymalny moment obrotowy 210 Nm. Podczas hamowania pełni funkcję generatora wytwarzającego w sposób odzyskowy energię elektryczną i ładuje akumulator litowo-jonowy.

Duża pojemność wysokowoltowego akumulatora umieszczonego w bagażniku umożliwia bezpośrednie zasilanie zarówno silnika elektrycznego podczas przyspieszania, jak i sprężarki klimatyzacji podczas jazdy i postoju. Oprócz tego zasila on konwencjonalną instalację pokładową 12 V.

Energia elektryczna wytworzona bez zużywania paliwa wykorzystywana jest we wszystkich sytuacjach i przy każdym obciążeniu w celu zwiększenia wydajność, dynamiki i komfortu. Szczególnie podczas przyspieszania silnik elektryczny wspomaga jednostkę V8, co daje jeszcze bardziej spontaniczną reakcję i większą dynamikę jazdy. Przy stałej jeździe dodatkowy moment obrotowy wytwarzany przez napęd elektryczny zmniejsza obciążenie silnika benzynowego, odczuwalnie redukując jego spalanie i emisję. Związany z tym niższy poziom hałasu silnika sprzyja komfortowi jazdy limuzyną.

BMW ActiveHybrid 7 - dynamiczna i luksusowa hybryda BMW ActiveHybrid 7 - dynamiczna i luksusowa hybryda BMW ActiveHybrid 7 - dynamiczna i luksusowa hybryda BMW ActiveHybrid 7 - dynamiczna i luksusowa hybryda

Możliwość zastosowania silnika elektrycznego jako rozrusznika gwarantuje natychmiastowy i bezwibracyjny zapłon jednostki benzynowej. Oprócz tego tworzy to idealne warunki dla ograniczenia pracy silnika na biegu jałowym, na przykład podczas postojów na skrzyżowaniach lub w korkach, za pomocą funkcji Auto Start Stop. Klimatyzacja zasilana z akumulatora litowojonowego działa również przy wyłączonym silniku benzynowym. Ponadto istnieje możliwość użycia niespotykanej u konkurencji klimatyzacji postojowej jeszcze przed rozpoczęciem jazdy w celu wstępnego schłodzenia wnętrza pojazdu.

Wskazanie przepływu energii i wydajności na kokpicie i monitorze pokładowym informują kierowcę o stanie i działaniu napędu hybrydowego. W ten sposób następuje wizualizacja procesu odzysku energii. Ponadto widoczne jest, w jakim zakresie energia wytworzona bez zużycia paliwa wykorzystywana jest w różnych sytuacjach jezdnych.

Zewnątrz model odróżnia się specjalnie zaprojektowanymi 19-calowymi, aerodynamicznymi obręczami kół ze stopu lekkiego w stylistyce koła turbiny, napisami ActiveHybrid 7 na pokrywie bagażnika i słupku C oraz ekskluzywnym metalizowanym lakierem w kolorze Bluewater.

BMW ActiveHybrid 7 należące do serii 7 oferuje sportową elegancję i naturalną prezencję, nieprzeciętny komfort jazdy i podróżowania oraz wiele opcji wyposażenia dodatkowego. Na rynku pojawi się równocześnie długa wersja BMW ActiveHybrid 7 z większym o 140 mm rozstawie osi i wyjątkowo komfortowym tylnym rzędem siedzeń. Dla obu modeli oferowany jest opcjonalnie pełny program BMW Individual oraz BMW ConnectedDrive wraz z innowacyjnymi systemami wspomagającymi kierowcę.

Niespotykany w klasie samochodów luksusowych układ jezdny daje BMW ActiveHybrid 7 fascynującą dynamikę i niedościgniony komfort jazdy. Oba modele wyposażone są w oś przednią z podwójnym wahaczem poprzecznym, ekskluzywną w BMW zespoloną oś tylną V i hydrauliczny zębatkowy układ kierowniczy z funkcją Servotronic. Wyposażenie standardowe obejmuje również układ Dynamic Damping Control z kontrolą dynamiki jazdy. Wersja przedłużona wyposażona jest dodatkowo w zawieszenie pneumatyczne z regulacją wysokości na osi tylnej.

Wyposażenie bezpieczeństwa BMW ActiveHybrid 7 obejmuje poduszki powietrzne przednie, boczne i kurtyny chroniące głowę, aktywne zagłówki z przodu, opony Runflat oraz sygnalizację uszkodzenia opony. Akumulator litowo-jonowy jest umieszczony w wysokowytrzymałej obudowie stalowej i w osłoniętej pozycji. Ponadto zarówno w razie usterki czy wypadku następuje natychmiastowe wyłączenie układu wysokowoltowego w pojeździe.

źródło: BMW

Leave A Comment