Dodge Viper SRT10 ACR najszybszy na Nürburgringu!

10 września 2008
Bez kategorii, Dodge Nowości

Nowy rekord prędkości na słynnym niemieckim torze wyścigowym Nürburgring należy do marki Dodge. To właśnie Dodge Viper SRT10® ACR – skrót od American Club Racer – pobił w obecności niezależnych świadków dotychczasowy rekord okrążenia w kategorii samochodów dopuszczonych do publicznego ruchu drogowego (‘street legal’) z czasem minut 22,1 sekundy.


Nürburgring, zwany przez entuzjastów „The Ring” jest torem wyścigowym o długości 20,8 kilometra obok miejscowości Nürburg w górach Eifel. Zbudowany w roku 1920 i ciągle czynny Nürburgring uważany jest za najtrudniejszy, najbardziej niebezpieczny i wymagający największych umiejętności tor wyścigowy świata. Team SRT postanowił wynająć The Ring na okres czterech godzin i już po pięciu okrążeniach rekord toru należał do Vipera ACR.

Najnowszy członek elitarnej rodziny samochodów wyczynowych spod znaku SRT (Street and Racing Technology) koncernu Chrysler LLC, 600-konny Dodge Viper SRT10 ACR MY 2009 powstał by dominować na torach wyścigowych – choć jest w pełni dopuszczony do publicznego ruchu drogowego (‘street legal’). Tak więc zagorzali entuzjaści wyczynu będą mogli tym samym autem dojechać na tor, pościgać się do woli z rywalami – a potem przywieźć swoje trofea do domu. Wśród modyfikacji w stosunku do i tak już „ostrego” Vipera wymienić należy regulowaną twardość zawieszenia, lekkie obręcze kół, dwuczęściowe tarcze hamulcowe, wyczynowe, lecz ‘street legal’ ogumienie oraz elementy aerodynamiczne, wytwarzające niemal półtonową siłę docisku do podłoża przy prędkości 240 km/h.

Kierowcą Vipera ACR na Nürburgringu był Tom Coronel, który już jeździł przez dwa poprzednie lata Viperem GTSR w wyścigach 24 Hours of Nürburgring. Jednak Viperem ACR Tom Coronel jechał po raz pierwszy.

Poprzedni rekord okrążenia ustanowiony w obecności niezależnych świadków na torze Nürburgring przez pojazd wyczynowy i dopuszczony do ruchu publicznego wynosił 7 minut i 34 sekundy. W dniu 18 sierpnia 2008 Dodge Viper ACR czas ten skrócił o prawie 12 długich sekund.

Czasy okrążeń Dodge Vipera ACR na torze Nürburgring były następujące:
Okrążenie 1: 7:42,7
Okrążenie 2: 7:35,0
Okrążenie 3: 7:24,1
Okrążenie 4: 7:24,9
Okrążenie 5: 7:22,1 (rekordowe)
Okrążenie 6: 7:24,5

Street and Racing Technology
Konstrukcje SRT należą do najbardziej ambitnych i wyrazistych w skali korporacji Chrysler LLC. Są wyrazem wizji tworzenia pojazdów o modelowych osiągach za możliwie konkurencyjną cenę w sposób konsekwentny i wiarygodny – oraz ilustracją pięciu podstawowych zasad, którym podporządkowany jest każdy produkt SRT: współbrzmiąca z markowym image stylizacja nadwozia, inspirowane wyczynem wnętrze, światowej klasy własności jezdne w całym zakresie dynamiki, modelowa skuteczność hamowania oraz niezwykłe pod każdym względem jednostki napędowe.

źródło: Chrysler Polska

Leave A Comment